REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP - badania lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

BHP pracy zdalnej - o czym trzeba pamiętać?

Około 33% Polaków pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Jak zadbać o BHP pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracownik, co może zapewnić pracodawca?

Pożyczenie pracownika innemu pracodawcy - pozbycie się kosztów zatrudnienia

"Pożyczenie pracownika" innemu pracodawcy to sposób na pozbycie się kosztów zatrudnienia. Za zgodą pracownika pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, podczas którego będzie on świadczył pracę w innym miejscu. Jakie korzyści płyną z rozwiązania uregulowanego w art. 174 Kodeksu pracy?

Badania medycyny pracy - wstępne, okresowe, kontrolne

Badania medycyny prace nazywane są profilaktycznymi. Wyróżnia się badania wstępne, okresowe i kontrolne. Kto przeprowadza badania? Kiedy nie ma potrzeby kierowania na badania wstępne? Co powinno zawierać skierowanie na badanie?

Zmiana pracodawcy - badania wstępne, okresowe, kontrolne

Nowe zasady badań lekarskich obowiązują od kwietnia 2015 roku. Nowymi regulacjami zostały objęte wstępne badania lekarskie do prac. Kodeks pracy rozszerza katalog osób, które zostaną zwolnione z przeprowadzania wstępnych badań pracowniczych.

Skierowanie na badania lekarskie po zmianach - ilość egzemplarzy, archiwizowanie

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe zasady wystawiania skierowań na badania lekarskie. W ilu egzemplarzach należy wydać skierowania na badania lekarskie? Czy skierowania na badania lekarskie należy archiwizować?

Wstępne badania lekarskie 2016

Po zmianach przepisów, od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy nie muszą kierować na wstępne badania pracowników, pod warunkiem, że dostarczą ważne orzeczenie lekarskie z poprzedniego miejsca pracy, a warunki pracy na nowym stanowisku będą podobne jak na poprzednim. Czy coś zmieniło się w 2016 roku?

Szkolenie bhp przed zatrudnieniem pracownika

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ochrona życia oraz zdrowia swoich pracowników. Każdy zatrudniony bez względu na stanowisko jakie obejmuje, powinien wziąć udział w szkoleniu BHP, bez którego nie może zostać dopuszczony do jakiejkolwiek pracy.

Badania lekarskie pracowników po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

Badania lekarskie pracowników od 1 kwietnia 2015 r. przeprowadza się na nieco zmienionych zasadach. Jakie modyfikacje zostały wprowadzone?

Zmiany we wstępnych badaniach lekarskich 2015

1 kwietnia 2015 r. wchodzą w życie zmiany we wstępnych badaniach lekarskich do pracy. Znowelizowany art. 229 Kodeksu pracy zmniejsza liczbę sytuacji, gdy pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie.

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Podstawowe obowiązki pracodawcy zostały unormowane w Dziale IV Kodeksu pracy w art. 94 do art. 99, jednak w znacznie szerszym zakresie ustawodawca uregulował obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, do których należą przepisy Działu X wspomnianej ustawy. Przedstawiamy obszerne opracowanie obowiązków pracodawcy z zakresu BHP.

Badania wstepne do pracy - co się zmieni?

Dnia 1 stycznia 2015 roku będzie miała miejsce zmiana Kodeksu pracy w przedmiocie wstępnych badań do pracy. Zmiana ta będzie dotyczyć zwolnienia z wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u nowego pracodawcy. Warto podkreślić, że to zwolnienie nie obejmie wszystkich nowo przyjmowanych pracowników.

Skierowanie pracownika na badania lekarskie

Regularne badanie stanu zdrowia pracownika jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Zdrowi pracownicy pracują efektywniej i sprawniej. Na jakie badania należy kierować pracowników?

Kontrolne badania lekarskie pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej każdemu pracownikowi. Ponadto musi on pokryć koszty tych badań oraz koszty przejazdu na badania profilaktyczne do innej miejscowości. Wyróżniamy kilka rodzajów badań. Czym są badania kontrolne pracownika?

Badania lekarskie do pracy

Przepisy jednoznacznie określają kiedy i jakim badaniom musi poddać się pracownik przed przystąpieniem do pracy i w czasie trwania umowy. Za badania lekarskie zawsze płaci pracodawca, a aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracodawca musi archiwizować przez cały czas trwania umowy.

Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich – zmiana prawa 2015

Zwolnienie z przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich do pracy czekają zmiany od 1 kwietnia 2015 r. Możliwość przystąpienia do pracy bez odbycia wstępnych badań lekarskich zostanie rozszerzona. Na czym będzie polegała zmiana w Kodeksie pracy?

Ochrona kobiet w ciąży w zakresie BHP

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Szczególnej ochronie podlega pracownica w ciąży. Celem pracodawcy powinno być wyeliminowanie zagrożeń dla jej zdrowia i bezpieczeństwa.

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp przez pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Ostateczny termin mija 30 czerwca tego roku.

Telepraca sposobem na zwolnienia lekarskie kobiet w ciąży

Zauważalnym zjawiskiem jest nadużywanie zwolnień lekarskich, także w przypadku kobiet w ciąży. Coraz częściej sami szefowie "wysyłają" ciężarne na chorobowe i zatrudniają w tym czasie pracowników na zastępstwo. Kobiety w ciąży powinny mieć możliwość świadczenia pracy z domu lub w formie telepracy, a także zmieniony zakres obowiązków. Wtedy fikcyjne zwolnienia lekarskie i absencje chorobowe przestaną dezorganizować pracę firm - uważa PKPP Lewiatan.

Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie musi mieć badania lekarskie

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy. A co z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenia, czy muszą one się poddać badaniom lekarskim?

Niedopełnienie obowiązków BHP to przestępstwo

Zgodnie z art. 220 Kodeksu karnego, kto będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak zarządzać bezpieczeństwem i higieną pracy?

Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie pracownikom wysokiego bezpieczeństwa pracy jest właściwe zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. Skuteczne zarządzanie polega na umiejętności zapobiegania i przewidywania niebezpieczeństw, a nie rozwiązywanie problemów kiedy one już się pojawią.

Rozpoczynanie działalności a BHP

Pracodawca rozpoczynając działalność jest obowiązany w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności do zawiadomienia na piśmie właściwego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.

Jakie są rodzaje wypadków przy pracy?

Pracodawca powinien podejmować zapobiegać wypadkom przy pracy. Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z wykonywaniem pracy lub w drodze z lub do pracy. Wypadek przy pracy jest pojęciem na tyle ogólnym, że pojawiło się wiele interpretacji tego pojęcia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe rodzaje wypadków przy pracy.

Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników zimą?

Zima jest okresem, kiedy pracownicy – szczególnie ci pracujący na powietrzu – narażeni są na szczególne zagrożenia związane z tą porą roku, takie jak poślizgnięcia, odmrożenia i choroby. Warto zadbać o bezpieczeństwo pracowników w tym okresie.

Posiłki i napoje także zimą

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. O ile wszyscy wiedzą, że taki obowiązek ciąży na pracodawcy latem, to nie każdy wie, że także zimą pracownicy mają prawo do takich dodatków.

Budowa lub przebudowa miejsca pracy a bhp

Pracodawca jest obowiązany zapewniać pomieszczenia pracy odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac i liczby zatrudnionych pracowników. Obiekty budowlane i znajdujące się w nich pomieszczenia pracy, a także tereny i urządzenia z nimi związane należy utrzymywać w stanie zapewniającym bezpieczeństwo i higienę pracy.

Czy wiesz, czym oddychasz w biurze?

Pracujesz w biurze? Większość swojego czasu spędzasz w jednym pomieszczeniu? Czy zastanawiałeś się, czym oddychasz w biurze? Czy wiesz, że powietrze które wdychasz może powodować równie groźne w skutkach efekty dla zdrowia.

Jakie są zasady organizowania zakładu pracy zgodnie z zasadami BHP?

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę wiele różnych obowiązków, w tym między innymi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Podstawowym jest bez wątpienia obowiązek takiego urządzenia zakładu pracy, aby nie stwarzał on zagrożeń dla pracowników oraz umożliwiał im bezpieczną i normalną pracę.

Jakie są wymogi BHP dotyczące stanowiska pracy przy komputerze?

Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.

Wstępne badania lekarskie młodocianego (art. 201)

Przyjmując pracownika młodocianego do pracy należy go skierować na badania lekarskie, które powinny być przeprowadzone w godzinach pracy. Za ten okres pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Główne zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Państwowa Inspekcja Pracy sprawuje nadzór i kontrolę przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspekcja jest niezależnym od administracji publicznej organem państwowym, który podlega Sejmowi.

Jak informować pracownika o ryzyku zawodowym?

Obowiązek informacyjny w zakresie ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem danej pracy wynika wyraźnie z kodeksu pracy. Poinformowanie pracownika o ryzyku i zasadach ochrony przed zagrożeniami powinno nastąpić przed dopuszczeniem pracownika do określonej pracy.

Czym jest książka kontroli sanitarnej?

Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej każdy zakład pracy obowiązany jest do posiadania książki kontroli sanitarnej. Doraźne zalecenia, uwagi i wnioski, które wynikają z przeprowadzonej przez inspektora sanitarnego kontroli, wpisywane są przez niego do książki kontroli sanitarnej.

Ramowy program szkolenia pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy

Szkolenie takie jest przewidziane dla pracodawców, którzy na podstawie Kodeksu pracy będą wykonywali w swoim zakładzie pracy zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ramowy program instruktażu stanowiskowego

Obok instruktażu ogólnego niektórzy z pracowników będą musieli zostać przeszkoleni podczas tzw. instruktażu stanowiskowego.

Ramowy program instruktażu ogólnego

Musisz wiedzieć, że szkolenie wstępne obejmuje szkolenie wstępne ogólne tzw. instruktaż ogólny oraz szkolenie wstępne na stanowisku pracy tzw. instruktaż stanowiskowy.

Rodzaje prac wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej

Minister Pracy i Polityki Socjalnej, rozporządzeniem z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, określił rodzaje prac, do wykonywania których konieczna jest szczególna sprawność.

Kto dokonuje zgłoszenia choroby zawodowej?

Samo występowanie choroby zawodowej, bądź podejrzenie jej występowania nie stanowi jeszcze podstawy do odsunięcia pracownika od wykonywanej pracy, czy wszczęcia postępowania związanego z wykrywaniem i zapobieganiem chorobom zawodowym. Choroba taka musi być bowiem zgłoszona przez odpowiednią osobę.

Jakie są zasady szkolenia pracodawców i pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy określa, w jaki sposób powinno być prowadzone szkolenie BHP.

Co to jest statystyczna karta wypadku przy pracy?

Statystyczną kartę wypadku przy pracy Z-KW wypełnia się na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego, sporządzonego według określonego wzoru, w którym stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy lub na podstawie karty wypadku.

Jak oceniać narażenie zawodowe pracownika na czynniki szkodliwe?

Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej oraz jej rozpoznanie może nastąpić u pracownika lub byłego pracownika, w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym lub po zakończeniu pracy w takim narażeniu.

Szkolenie wstępne w formie instruktażu stanowiskowego

Obok instruktażu ogólnego niektórzy z pracowników będą musieli zostać przeszkoleni podczas tzw. instruktażu stanowiskowego.

Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pracy (art. 283)

Na pracodawcy ciąży obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W razie nie wywiązywania się ze swojego obowiązku musi się on liczyć z konsekwencjami finansowymi.

Zwolnienie z pracy na badania osób niepełnosprawnych

Pracownicy niepełnosprawni są szczególnie uprzywilejowaną grupą pracowników. Jednym z przejawów uprzywilejowania jest możliwość zwolnienia od pracy na badania lekarskie osób niepełnosprawnych.

Badania lekarskie

Badania lekarskie są elemente ochrony zdrowia pracownika. Pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania lekarskie, a pracownik ma obowiązek się im poddać.

REKLAMA