REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstępne badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie. /Fot. Fotolia
Badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

Każda osoba w celu podjęcia pracy musi przejść wstępne badania lekarskie. W tym celu pracodawca wydaje skierowanie na badania lekarskie. Przeprowadza je lekarz medycyny pracy. W jakim czasie po przeprowadzeniu tych badań powinno nastąpić zatrudnienie pracownika?

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZMIANY WE WSTĘPNYCH BADANIACH DO PRACY

PROBLEM

Kandydat do pracy, którego chcemy zatrudnić w naszej firmie, otrzymał zaświadczenie lekarskie dopuszczające go do pracy. W jakim terminie (do ilu dni) należy zatrudnić kandydata, aby nie musiał ponownie wykonywać tych badań? Ile czasu są one ważne?

RADA

Autopromocja

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Kup książkę:

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Przepisy prawa pracy nie określają konkretnego terminu, w jakim kandydat na pracownika powinien zostać zatrudniony po wykonaniu badań wstępnych. Orzeczenie lekarskie uzyskane w wyniku badań wstępnych zachowuje aktualność w okresie w nim wymienionym. Traci jednak ważność w momencie wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika. Jeżeli więc jeszcze nie minął wskazany w orzeczeniu termin ważności badania wstępnego oraz nie doszło do sytuacji, które wpłynęłyby na stan zdrowia pracownika, mogą go Państwo dopuścić do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Badania lekarskie kierowców

UZASADNIENIE

Autopromocja

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców (PDF)

Kup ebook:

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców (PDF)

Przepisy prawa pracy nie określają, do kiedy orzeczenie dopuszczające pracownika do pracy jest aktualne, a kiedy traci swoją aktualność, tj. nie wskazują konkretnej daty ważności takiego orzeczenia, np. 1 miesiąc, 3 miesiące itp. Wątpliwości w tym zakresie wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 44/02, OSNP 2004/12/209), w którym wskazał, że:

aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której pracownik ma być dopuszczony do pracy. Takie orzeczenie zachowuje aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zatem za aktualne uznaje się takie orzeczenie, które zostało wydane w odpowiednim trybie (a więc na podstawie rozporządzenia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy), stwierdzające stan zdrowia pracownika w dniu, w którym pracownik ma być dopuszczony do pracy. Orzeczenie wydane przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest ważne w okresie wymienionym w tym orzeczeniu. Traci jednak ważność, gdy w tym czasie stan zdrowia pracownika (lub kandydata na pracownika) ulegnie zmianie, np. wystąpi choroba trwająca dłużej niż 30 dni (art. 229 § 2 Kodeksu pracy). W takim przypadku pracownika trzeba ponownie skierować na wstępne badania lekarskie.

Zobacz również: Młodociani - badania lekarskie

PRZYKŁAD

Kandydat na pracownika poddał się wstępnym badaniom profilaktycznym i 18 marca 2013 r. uzyskał od lekarza medycyny pracy orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Pierwotnie umowa o pracę miała być podpisana 25 marca br., ale z powodów rodzinnych kandydat musiał pilnie wyjechać za granicę. Do kraju wrócił 14 kwietnia 2013 r. i następnego dnia podpisał z pracodawcą umowę o pracę. W tym czasie nie chorował ani nie uległ żadnemu wypadkowi. Pracodawca nie musiał więc ponownie kierować go na badania wstępne.

W opisanej przez Państwa sytuacji, umowa o pracę powinna zostać zawarta po przeprowadzeniu wstępnych badań profilaktycznych, najlepiej jak najszybciej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa została podpisana w innym, późniejszym terminie, jeśli zachodzi uzasadniony powód (np. przedłuża się podpisanie kontraktu, od którego zależy zwiększenie zatrudnienia u pracodawcy, kandydat musi załatwić ważne sprawy rodzinne itp.). Pomiędzy badaniami wstępnymi a nawiązaniem stosunku pracy powinna jednak istnieć rozsądna więź czasowa. Im więcej czasu upłynie od wydania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy do momentu nawiązania stosunku pracy i dopuszczenia pracownika do pracy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że w tym czasie stan zdrowia kandydata na pracownika ulegnie zmianie, co w konsekwencji będzie skutkowało koniecznością wykonania ponownych badań profilaktycznych.

Zobacz także: Umowa o badania profilaktyczne

PRZYKŁAD

Kandydat na pracownika poddał się wstępnym badaniom lekarskim i 18 marca 2013 r. uzyskał od lekarza medycyny pracy orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Umowa o pracę miała zostać podpisana następnego dnia, ale w drodze do zakładu pracy kandydat został potrącony przez samochód i trafił do szpitala. Leczenie po wypadku trwało do 22 kwietnia 2013 r. W takiej sytuacji przed podpisaniem umowy o pracę kandydat powinien ponownie poddać się badaniom profilaktycznym w celu ustalenia, czy mimo wypadku jest zdolny do pracy na danym stanowisku.

Bez względu na to, jakim badaniom podlega dana osoba (wstępnym, okresowym czy kontrolnym), pracodawca nie może dopuścić jej do wykonywania pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 Kodeksu pracy).

Polecamy również: Forum Kadry - Badania wstępne przy podobnej pracy

Rodzaje i warunki przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich

Badania wstępne

Badania okresowe

Badania kontrolne

1

2

3

podlegają im kandydaci przyjmowani do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. W drodze wyjątku takich badań nie muszą znowu przechodzić osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą

przeprowadza się je w terminach wskazanych przez lekarza medycyny pracy w celu ustalenia, czy stan zdrowia pracownika umożliwia mu w dalszym ciągu pracę na zajmowanym stanowisku

są obowiązkowe w sytuacji, gdy pracownik stawia się do pracy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni

Podstawa prawna:

● art. 229 § 1–2 i § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz.)

● załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej ochrony zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 240, poz. 1611)

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezrobocie w UE

    Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

    Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

    Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

    Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

    Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

    7 października 2023 koniec z telepracą!

    7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

    REKLAMA

    W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

    W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

    Zaległy urlop do 30 września 2023

    Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

    OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

    OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

    Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

    Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

    REKLAMA

    Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

    Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

    Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

    Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

    REKLAMA