REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Polscy pracodawcy nie przestrzegają praw pracowników zza granicy

Łamanie przepisów BHP, wydłużanie czasu pracy oraz niewypłacanie pensji to najczęstsze przewinienia polskich pracodawców wobec pracowników spoza Unii Europejskiej. Wyniki badań przedstawiło Stowarzyszenie Interwencji Prawnych.

Ułatwienia dla cudzoziemców w uzyskaniu pozwoleń na pracę

Ma być mniej formalności w legalizowaniu pobytu. Łatwiej też będzie w załatwieniu pozwolenia na pracę. Takie zmiany zakłada nowe prawo o cudzoziemcach, które wejdzie w życie od 1 maja.

Od 1 maja 2014 r. zatrudnianie cudzoziemców na nowych zasadach

Dnia 1 maja 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Cudzoziemcy ubiegający się o pobyt i pracę w Polsce nie będą już musieli starać się o dwa osobne zezwolenia, a utrata pracy nie będzie oznaczała utraty zezwolenia na pobyt.

REKLAMA

Umowa zlecenia – zmiany w 2014 r.

Zleceniobiorca objęty jest jedynie dwoma rodzajami obowiązkowego ubezpieczenia: ubezpieczeniu społecznemu (w tym emerytalnemu, rentowemu wypadkowemu) oraz zdrowotnemu. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmiany - pełne oskładkowanie tej formy zatrudnienia, a tym samym rozszerzenie kręgu osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Wiek emerytalny 2015

W Polsce od 2013 r. stopniowo podwyższa się wiek emerytalny. Ostatecznym celem jest całkowite zrównanie wieku emerytalnego pod względem płci. Kobiety i mężczyźni będą przechodzili na emeryturę w tym samym okresie życia. Ile lat będzie wynosił wiek emerytalny w 2015 r.?

Zasiłek za urlop ojcowski

Zasiłek pobierany przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje głównie pracownikom przebywającym na ojcowskim, ale należy się on także wszystkim innym pracującym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym. Będą to m.i.n. osoby objęte umową agencyjną i umową zlecenie czy odbywające służbę zastępczą.

Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Od kwietnia 2014 r. zmianie uległa minimalna wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Ile wynosi aktualnie minimalna wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w drugim kwartale 2014 r.?

REKLAMA

ZUS czy OFE?

Wybrać ZUS czy OFE? – przed tym dylematem wciąż stoi wielu niezdecydowanych. Do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE mogą zdecydować, czy przenieść część składki emerytalnej do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Zgodnie z nowymi przepisami składka do OFE przekazywana będzie tylko do końca czerwca.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Istnieje możliwość rozwiązania umowy przed upływem tego terminu. Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Nowy termin na składanie wniosków do PFRON

Zmianie uległ termin składania wniosków o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Wn-D) oraz miesięcznej informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (INF-D-P). Jakie są nowe terminy na składanie wniosków do PFRON.

Coroczna waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych przyjęta przez Sejm

Sejm niemalże jednogłośnie przyjął poprawkę Senatu wprowadzającą coroczną waloryzację świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Za przyjęciem poprawki było 436 posłów, dwóch było przeciw. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Reforma urzędów pracy w 2014 r.

Reforma urzędów pracy w 2014 r. przewiduje nowe instrumenty wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki. Reformę przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a w czwartek 24 kwietnia 2014 r. została podpisana przez prezydenta.

Powszechny system emerytalny

Powszechny system emerytalny w Polsce przechodzi reformę. Najważniejsze wiadomości o systemie zawiera informacja Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Lewiatan postuluje o zmiany w ozusowaniu umów zleceń

Konfederacja Lewiatan postuluje o zmiany w ozusowaniu umów zleceń. W stanowisku dotyczącym rządowego projektu ozusowania umów zleceń Lewiatan zaznacza konieczność wydłużenia vacatio legis z 3 do 12 miesięcy, aby przedsiębiorcy realizujący długoterminowe kontrakty podpisane przed uchwaleniem ustawy nie znaleźli się w pułapce i wprowadzenie rocznego zamiast miesięcznego limitu składek.

Rzeczywiste skutki reformy publicznych służb zatrudnienia


Wokół reformy publicznych służb zatrudnienia powstało wiele mitów. O rzeczywistych jej skutkach dyskutowano podczas konferencji "Reforma publicznych służb zatrudnienia – mity i realia”.

Employer Branding w Polsce

Jeśli dla Twojej organizacji ważne są działania employer brandingowe i macie ciekawe pomysły na przyciąganie talentów, pochwal się osiągnięciami Twojej firmy w tej dziedzinie - zgłoś projekt do konkursu Employer Branding Excellence Awards 2014.

Wciąż zbyt mało kobiet w branży nowych technologii

Praca w branży nowych technologii jest atrakcyjna i dobrze płatna, a mimo to tylko 9 proc. kobiet pracuje jako programistki. Niewielki ich odsetek pełni też kierownicze funkcje w branży teleinformatycznej. Przyczyny takiego stanu rzeczy trzeba szukać już na etapie wyboru kierunku studiów.

„Biegiem na staż” - w maju odbędzie się impreza zachęcająca do aktywizacji zawodowej

Poprzez świadomy wybór wysokiej jakości staży i praktyk młodzi ludzie mogą kierować swoją praktyczną edukacją. Do aktywizacji zawodowej zachęca impreza biegowa „Biegiem na staż” organizowana w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!” oraz najnowszy cykl spotów internetowych prezentujących stereotypy związane ze stażami i praktykami.

Informacje na temat staży i praktyk w internecie

Staże i praktyki zawodowe są w internecie tematem nawet 700 publikacji dziennie i prawie 9,5 tys. w ciągu jednego miesiąca - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) we współpracy z Brand24 w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Istnieją okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Kiedy i po spełnieniu się jakich okoliczności pracodawca może zgodnie z prawem odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

ZUS w roli zakładu emerytalnego – opinia NIK

NIK ocenia ZUS w roli zakładu emerytalnego, a dokładnie realizację przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapisów ustawy z 6 grudnia 2013 r. czyniącej z ZUS zakład emerytalny. Jaką opinię wydała Najwyższa Izba Kontroli?

Deregulacja zawodów – Senat zaproponował poprawki

Na ostatnim 53. posiedzeniu Senat zaproponował 62 poprawki do ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.

Delegowanie pracowników - nowe przepisy

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług stanowi przedmiot prac nad zmianami w Unii Europejskiej. Czego będą dotyczyły nowe przepisy?

Więcej osób nadal emigruje w celach zarobkowych niż wraca do kraju

Ponad 5,6 miliona obywateli z 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przebywa na emigracji zarobkowej na rynkach starej Unii. Ponad 30 proc. z nich (1,8 mln) to Polacy – wynika z raportu przygotowanego przez CEED Institute, think-tanku założonego przez Jana Kulczyka. Eksperci zaproszeni przez CEED Institute przyznali, że skala zjawiska jest większa niż oczekiwano i wciąż więcej osób wyjeżdża niż wraca z emigracji.

Praca w Holandii w okresie wakacyjnym

W okresie wakacyjnym holenderscy pracodawcy nastawiają się głównie na zatrudnienie ludzi młodych. Zgodnie z prawem w Holandii można oferować niższe wynagrodzenie pracownikom w wieku do 22 lat. Jak znaleźć pracę w Holandii?

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy zarówno wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jak i samej umowy (zarówno okresowej, jak i bezterminowej).

Dodatkowy dzień wolny za święto 1 listopada 2014 r.

W tym roku dwa dni ustawowo wolne od pracy wypadają w soboty. Pracodawca musiał oddać dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r. Drugim świętem wypadającym w sobotę jest Dzień Wszystkich Świętych czyli 1 listopada. Pracodawca oddaje dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje dane święto.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik, który został ojcem może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Za czas przebywania na urlopie przysługuje mu zasiłek ojcowski.

Nowoczesne narzędzia badania well-being pracowników

To, jak ważne jest zadowolenie pracowników z pracy staje się szczególnie odczuwalne, gdy go brak. Prowadzi to do frustracji, bezsilności a nawet do wypalenia zawodowego. Dlatego dbałość o dobrostan pracownika zwiększa szansę na jego zaangażowanie w zrozumienie i realizację misji przedsiębiorstwa oraz utrzymanie wysokiego poziomu jego motywacji.

Wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych już w maju

Opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych przywrócone zostaną zasiłki, otrzymają oni również zaległe świadczenia. Prezydent podpisał ustawę przywracającą im wsparcie finansowe od państwa.

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Zatrudnienie w małej firmie czy w korporacji? - przed takim dylematem stoi wiele młodych osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia zawodowego. Wśród tych, którzy je w mniejszym lub większym stopniu nabyli, opinie są podzielone. Jedni wolą stabilne zatrudnienie, które oferuje praca w korporacji. Inni wybierają wyzwania i szeroki zakres kompetencji, jakie spotkać można pracując w małej firmie. Kto ma rację?

Idealna oferta pracy

Oferta pracy powinna przyciągać wzrok i docierać do grupy docelowej. Jej zadaniem jest trafienie w target. Warto więc dokładnie przemyśleć jej treść. Jak wygląda idealna oferta pracy?

Trudności z pozyskaniem pracowników mimo utrzymującego się bezrobocia

Mimo wysokiego bezrobocia pracodawcy mają trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Braki wśród kandydatów do pracy spełniających wszystkie wymagania pracodawcy są gównie w branży IT.

Nowe zasady zgłaszania wypadku przy pracy

Od 17 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady przyjmowania zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej, ustalania jego okoliczności i przyczyn oraz rozpatrywania wniosku o jednorazowe odszkodowanie. Ustalony został również nowy wzór zgłoszenia takiego wypadku.

Umowa powierzenia samochodu służbowego pracownikowi po zmianach w VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. pracodawcy, którzy chcą skorzystać z pełnego odliczenia VAT m.in. od samochodów nieprzekraczających 3,5 tony, muszą udowodnić przed organem podatkowym, że taki pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Oznacza to często konieczność skorygowania przez służby kadrowo-płacowe dotychczas używanych umów oraz regulaminów dotyczących powierzenia tych pojazdów pracownikom.

Siła pozytywnych emocji - artykuł sponsorowany

Wiedza psychologiczna i obserwacje specjalistów w dziedzinie zarządzania personelem dowodzą, że człowiek, który nie wykorzystuje dobrze czasu wolnego nie jest efektywnym pracownikiem.

Wartość opieki nad osobą niepełnosprawną

Opieka nad osobą niepełnosprawną, tak jak każda inna praca, ma swoją wartość. Wyliczono ją w 2012 r. Ile kosztuje?

Szkolenie "Rozliczanie czasu pracy po zmianach w przepisach w 2014 roku" - 7 maja 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie czasu pracy po zmianach w przepisach w 2014 roku", które odbędzie się 7 maja 2014 r. w Warszawie.

Okrągły stół z opiekunami osób niepełnosprawnych

30 kwietnia 2014 r. odbędzie się okrągły stół z opiekunami osób niepełnosprawnych. Przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, organizacji pozarządowych, rządu i klubów parlamentarnych porozmawiają o tym, jak wspierać osoby niepełnosprawne.

Przekazanie części urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka - wniosek

Zgodnie z Kodeksem pracy istnieje możliwość przekazania części urlopu macierzyńskiego ujcu dziecka. Należy spełnić w tym celu kilka warunków. Ważną rolę pełni wniosek składany przez ojca.

Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.

Każdy pracownik, który zgodnie z przeciętnie 5-dniowym tygodniem pracy ma wolne soboty, otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy za święto Konstytucji 3 maja. Dzień wolny pracodawca przyznaje do końca okresu rozliczeniowego.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Pracodawca może przyznać swoim pracownikom zwrot kosztów dojazdu do pracy. Dodatkowe świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu do pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Dotychczas wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosiła 620 zł miesięcznie. Od 1 maja 2014 r. wzrosła do 1000 zł miesięcznie. Stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego ma doprowadzić do zrównania go z minimalnym wynagrodzeniem za pracę.

Wynagrodzenia zasadnicze, całkowite i premie w bankach

Kompleksowe badania wynagrodzeń w bankowości zostały wykonane już po raz dziewiąty przez firmę HRM partners. Na jakim poziomie utrzymują się wynagrodzenia zasadnicze, całkowite oraz premie w bankach?

Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Umowa o pracę na okres próbny jest umową terminową, która to ma na celu zarówno sprawdzenie przez pracodawcę umiejętności potencjalnego pracownika, jak i sprawdzenie przez pracownika, czy dana oferta pracy odpowiada jego oczekiwaniom. Czy dopuszczalne jest kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem?

Urzędy pracy - zmiany w 2014 roku

Jeszcze w 2014 roku urzędy pracy czekają zmiany. Reforma przewiduje specjalne programy dla osób młodych i grupy 50+ oraz inne instrumenty dostępne dla każdego bez względu na wiek.

Znikome zainteresowanie OFE

Od 1 kwietnia 2014 r. ubezpieczeni mogą wybierać, gdzie będą gromadzone ich składki na emeryturę - ZUS i OFE albo tylko ZUS. Zainteresowanie OFE jest znikome.

Porozumienie do projektu dyrektywy wykonawczej o pracownikach delegowanych - akceptacja Parlamentu Europejskiego

Porozumienie do projektu dyrektywy wykonawczej dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług zostało zaakceptowane 16 kwietnia 2014 r. przez Parlament Europejski.

Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV?

CV oraz list motywacyjny powinny być za każdym razem konkretną odpowiedzią na konkretne ogłoszenie o pracę. Powielanie udostępnionych w internecie wzorów CV może z góry skazać kandydata do pracy na porażkę.

Szkolenie okresowe z bhp

Przeprowadzenie szkolenia BHP przez pracodawcę to jego obowiązek nie tylko przed rozpoczęciem świadczenia pracy przez pracownika. Jest ono bowiem ważne tylko przez jakiś czas.

REKLAMA