REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego?

Redakcja
Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego? /Fot. Fotolia
Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Termin urlopu wypoczynkowego powinien być na mocy przepisów kodeksu pracy udzielany zgodnie z planem urlopów. Czy i kiedy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego.

Co do zasady, urlop wypoczynkowy jest udzielany pracownikom zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów jest zaś ustalany przez pracodawcę w oparciu o wnioski pracowników oraz z uwzględnieniem konieczności zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie pracy. Zaznaczenia wymaga fakt, iż pracodawca nie ma obowiązku uwzględnienia wniosków pracowników, gdy te mogłyby naruszyć normalny tok pracy w zakładzie pracy. Dodatkowo obowiązku tworzenia planu urlopów pozbawieni są pracodawcy, u których działająca zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na nieustalenie planu oraz pracodawcy,  u których zakładowa organizacja związkowa nie działa. W przypadku braku obowiązku sporządzania planu urlopów, pracodawcy ustalają termin urlopu wypoczynkowego indywidualnie z każdym z pracowników. W praktyce planu urlopów ustala się w zakładzie pracy do dnia 31 grudnia, gdyż wraz z nowym rokiem, pracownik nabywa prawo do urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Kodeks pracy dopuszcza możliwość przesunięcia terminu zaplanowanego już urlopu wypoczynkowego. Okoliczności uzasadniające przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego można podzielić na okoliczności obligatoryjne i fakultatywne.

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Obligatoryjne przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, a więc de facto w przypadku, gdy pracownik nie ma realnej szansy na skorzystania z wypoczynku. Usprawiedliwiona nieobecność w pracy, warunkująca powstanie po stronie pracodawcy obowiązku przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego pracownika, może być podyktowana między innymi czasowa niezdolnością do pracy spowodowana choroba, odosobnieniem spowodowanych choroba zakaźną, urlopem macierzyńskim lub wezwaniem na ćwiczenia wojskowe czy urlopem okolicznościowym.

Fakultatywne przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego ze względu na zaistnienie szczególnych potrzeb pracodawcy, w których nieobecność pracownika mogłaby spowodować poważne zakłócenia toku pracy. Przykładem wskazanych okoliczności uzasadniających przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego jest wystąpienie awarii i potrzeba usunięcia ich skutków. Pracodawca może również przesunąć termin urlopu wypoczynkowego na wniosek pracownika, uzasadniony ważnymi okolicznościami. Do ważnych okoliczności występujących po stronie pracownika, a uzasadniających przesunięcie terminu urlopu okolicznościowego zaliczyć można zarówno okoliczności dotyczące sytuacji rodzinnej, osobistej, czy o charakterze obiektywnym. Okoliczności te nie zostały wskazane przez ustawodawcę wprost, dlatego podlegają one samodzielnej ocenie pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA