REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego?

Redakcja
Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego? /Fot. Fotolia
Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Termin urlopu wypoczynkowego powinien być na mocy przepisów kodeksu pracy udzielany zgodnie z planem urlopów. Czy i kiedy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego.

Co do zasady, urlop wypoczynkowy jest udzielany pracownikom zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów jest zaś ustalany przez pracodawcę w oparciu o wnioski pracowników oraz z uwzględnieniem konieczności zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie pracy. Zaznaczenia wymaga fakt, iż pracodawca nie ma obowiązku uwzględnienia wniosków pracowników, gdy te mogłyby naruszyć normalny tok pracy w zakładzie pracy. Dodatkowo obowiązku tworzenia planu urlopów pozbawieni są pracodawcy, u których działająca zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na nieustalenie planu oraz pracodawcy,  u których zakładowa organizacja związkowa nie działa. W przypadku braku obowiązku sporządzania planu urlopów, pracodawcy ustalają termin urlopu wypoczynkowego indywidualnie z każdym z pracowników. W praktyce planu urlopów ustala się w zakładzie pracy do dnia 31 grudnia, gdyż wraz z nowym rokiem, pracownik nabywa prawo do urlopu.

Autopromocja

Kodeks pracy dopuszcza możliwość przesunięcia terminu zaplanowanego już urlopu wypoczynkowego. Okoliczności uzasadniające przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego można podzielić na okoliczności obligatoryjne i fakultatywne.

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Obligatoryjne przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, a więc de facto w przypadku, gdy pracownik nie ma realnej szansy na skorzystania z wypoczynku. Usprawiedliwiona nieobecność w pracy, warunkująca powstanie po stronie pracodawcy obowiązku przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego pracownika, może być podyktowana między innymi czasowa niezdolnością do pracy spowodowana choroba, odosobnieniem spowodowanych choroba zakaźną, urlopem macierzyńskim lub wezwaniem na ćwiczenia wojskowe czy urlopem okolicznościowym.

Fakultatywne przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego ze względu na zaistnienie szczególnych potrzeb pracodawcy, w których nieobecność pracownika mogłaby spowodować poważne zakłócenia toku pracy. Przykładem wskazanych okoliczności uzasadniających przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego jest wystąpienie awarii i potrzeba usunięcia ich skutków. Pracodawca może również przesunąć termin urlopu wypoczynkowego na wniosek pracownika, uzasadniony ważnymi okolicznościami. Do ważnych okoliczności występujących po stronie pracownika, a uzasadniających przesunięcie terminu urlopu okolicznościowego zaliczyć można zarówno okoliczności dotyczące sytuacji rodzinnej, osobistej, czy o charakterze obiektywnym. Okoliczności te nie zostały wskazane przez ustawodawcę wprost, dlatego podlegają one samodzielnej ocenie pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA