Kategorie

Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata

Agnieszka Fryc
Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata. /Fot. Fotolia
Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata. /Fot. Fotolia
W dniu wczorajszym, 31 lipca, minął termin na podjęcie decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS-u. Wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego do dnia wczorajszego powinni byli złożyć stosowne oświadczenie. Co z osobami, które nie złożyły oświadczenia?

Na mocy ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, od dnia 1 lutego 2014 r. obowiązują nowe zasady oszczędzania na emeryturę. Ustawa zniosła obowiązujący uprzednio obowiązek przynależności do OFE. Dodatkowo, na mocy ustawy, dotychczas zgromadzony kapitał w OFE trafi w całości do ZUS najpóźniej w momencie przejścia na emeryturę. W wysokości emerytur z I filaru, uwzględnione zostaną środki przeniesione z OFE do ZUS.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Uprzednia obowiązkowa przynależność do OFE

Dotychczasowe przepisy przywidywały dobrowolną przynależność do OFE wyłącznie dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r. Osoby te mogły wybrać pomiędzy oszczędzaniem całej składki emerytalnej w ZUS a częściowym jej przekazaniem do ZUS i  do OFE. Osoby te, wyłączając osoby pobierające już emeryturę, miały prawo do przystąpienia do dobrowolnego OFE do dnia 31 grudnia 1999 r. W przypadku niepodlegania ubezpieczeniom w 1999 r., możliwe było przystąpienie do OFE w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku tego ubezpieczenia, pod warunkiem ukończenia w dniu powstania obowiązku 50 roku życia. Urodzeni po 31 grudnia 1968 r., podejmujący pracę zarobkową, podlegali już obowiązkowej przynależności do OFE. Osoby te musiały przystąpić do OFE w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych. W przypadku braku samodzielnego wyboru OFE, ubezpieczony był przydzielany do konkretnego OFE w drodze losowania.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka

Dobrowolność OFE

Od 1 lutego 2014 r. nie istnieje obowiązek przynależności do OFE. Osoby rozpoczynające działalność zawodową mogą przystąpić do OFE dobrowolnie, poprzez zawarcie z funduszem umowy w okresie 4 miesięcy od podjęcia działalności skutkującej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Składka emerytalna to kwota comiesięcznie pobierana z wynagrodzenia brutto, równa dla wszystkich ubezpieczonych. Wynosi 19,52%. Wysokość składki jest więc uzależniona od wysokości uzyskiwanego przez ubezpieczonego przychodu. Osoby samozatrudnione i przedsiębiorcy ponoszą składkę od co najmniej 60% średniego rocznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Opłacana przez ubezpieczonego składka może trafić w całości do ZUS. W przypadku zdecydowania się przez ubezpieczonego na oszczędzanie zarówno w ZUS-ie, jak i w OFE, część składki, wynosząca 2,92%, trafi do OFE. Decyzja o wyborze pomiędzy ZUS a OFE dotyczy zatem de facto nieznacznej części składki na ubezpieczenie emerytalne. Niezależnie bowiem od podjętej decyzji, pozostała część składki, a więc 16,6%, pozostanie w ZUS.

Forum Kadry

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

W przypadku, gdy ubezpieczony był członkiem OFE, do dnia 31 lipca br. powinien był podjąć decyzje, czy chce swoje środki na emeryturę gromadzić tylko w ZUS-ie, czy również w OFE. Wyboru powinien był dokonać każdy członek OFE, niezależnie od daty urodzenia czy dnia zawarcia umowy z funduszem. W przypadku braku złożenia stosownego oświadczenia o dalszym odprowadzaniu części składek emerytalnych do OFE, całość tychże składek pozostała w ZUS. Dla wyboru ZUS-u, jako miejsca gromadzenia środków na przyszłą emeryturę, ubezpieczony zatem nie musiał podejmować żadnych kroków. Niezależnie od dokonanego wyboru, emerytura będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Otóż na 10 lat przed emeryturą, środki zgromadzone w OFE będą sukcesywnie przekazywane na subkonto ubezpieczonego w ZUS, tak aby w chwili osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ubezpieczonego, stan konta w Otwartym Funduszu Emerytalnym wynosił 0 zł. W przypadku wyboru OFE więc, część składki będzie przekazywana do OFE do chwili osiągnięcia wieku na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Po osiągnięciu tego wieku, środki zgromadzone w OFE będą sukcesywnie przekazywane do ZUS-u.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Możliwość dokonania ponownego wyboru

Ubezpieczony, który dokonał wyboru do końca lipca tego roku, będzie mógł ponownie zdecydować o tym gdzie przekazywane będą jego składki. Zmiany decyzji dokonać będzie można w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. Ponownej zmiany decyzji będzie można dokonywać co 4 lata, zawsze w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kolejne zmiany decyzji będą więc mogły nastąpić w 2016 r., a potem w 2020 r., 2024 r. itd.

Decyzję w sprawie przekazywania części składki do OFE lub pozostawienia jej w ZUS będzie można zmienić najwcześniej od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r.

W przypadku gdy ubezpieczony był członkiem OFE, a do 31 lipca 2014 r. nie złożył oświadczenia o dalszym przekazywaniu składki do OFE, będzie mógł zdecydować się na częściowe przekazywanie składki do OFE we wskazanych powyżej terminach. Dla dokonania wyboru, ubezpieczony będzie musiał złożyć stosowne oświadczenie na warunkach, jakie obowiązywały w tym roku.

Forum Kadry

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.