reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata

Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata

W dniu wczorajszym, 31 lipca, minął termin na podjęcie decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS-u. Wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego do dnia wczorajszego powinni byli złożyć stosowne oświadczenie. Co z osobami, które nie złożyły oświadczenia?

Na mocy ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, od dnia 1 lutego 2014 r. obowiązują nowe zasady oszczędzania na emeryturę. Ustawa zniosła obowiązujący uprzednio obowiązek przynależności do OFE. Dodatkowo, na mocy ustawy, dotychczas zgromadzony kapitał w OFE trafi w całości do ZUS najpóźniej w momencie przejścia na emeryturę. W wysokości emerytur z I filaru, uwzględnione zostaną środki przeniesione z OFE do ZUS.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Uprzednia obowiązkowa przynależność do OFE

Dotychczasowe przepisy przywidywały dobrowolną przynależność do OFE wyłącznie dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r. Osoby te mogły wybrać pomiędzy oszczędzaniem całej składki emerytalnej w ZUS a częściowym jej przekazaniem do ZUS i  do OFE. Osoby te, wyłączając osoby pobierające już emeryturę, miały prawo do przystąpienia do dobrowolnego OFE do dnia 31 grudnia 1999 r. W przypadku niepodlegania ubezpieczeniom w 1999 r., możliwe było przystąpienie do OFE w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku tego ubezpieczenia, pod warunkiem ukończenia w dniu powstania obowiązku 50 roku życia. Urodzeni po 31 grudnia 1968 r., podejmujący pracę zarobkową, podlegali już obowiązkowej przynależności do OFE. Osoby te musiały przystąpić do OFE w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych. W przypadku braku samodzielnego wyboru OFE, ubezpieczony był przydzielany do konkretnego OFE w drodze losowania.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka

Dobrowolność OFE

Od 1 lutego 2014 r. nie istnieje obowiązek przynależności do OFE. Osoby rozpoczynające działalność zawodową mogą przystąpić do OFE dobrowolnie, poprzez zawarcie z funduszem umowy w okresie 4 miesięcy od podjęcia działalności skutkującej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Składka emerytalna to kwota comiesięcznie pobierana z wynagrodzenia brutto, równa dla wszystkich ubezpieczonych. Wynosi 19,52%. Wysokość składki jest więc uzależniona od wysokości uzyskiwanego przez ubezpieczonego przychodu. Osoby samozatrudnione i przedsiębiorcy ponoszą składkę od co najmniej 60% średniego rocznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Opłacana przez ubezpieczonego składka może trafić w całości do ZUS. W przypadku zdecydowania się przez ubezpieczonego na oszczędzanie zarówno w ZUS-ie, jak i w OFE, część składki, wynosząca 2,92%, trafi do OFE. Decyzja o wyborze pomiędzy ZUS a OFE dotyczy zatem de facto nieznacznej części składki na ubezpieczenie emerytalne. Niezależnie bowiem od podjętej decyzji, pozostała część składki, a więc 16,6%, pozostanie w ZUS.

Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 04.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata. /Fot. Fotolia
Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)348.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama