REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata

Agnieszka Fryc
Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata. /Fot. Fotolia
Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu wczorajszym, 31 lipca, minął termin na podjęcie decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS-u. Wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego do dnia wczorajszego powinni byli złożyć stosowne oświadczenie. Co z osobami, które nie złożyły oświadczenia?

Na mocy ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, od dnia 1 lutego 2014 r. obowiązują nowe zasady oszczędzania na emeryturę. Ustawa zniosła obowiązujący uprzednio obowiązek przynależności do OFE. Dodatkowo, na mocy ustawy, dotychczas zgromadzony kapitał w OFE trafi w całości do ZUS najpóźniej w momencie przejścia na emeryturę. W wysokości emerytur z I filaru, uwzględnione zostaną środki przeniesione z OFE do ZUS.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Uprzednia obowiązkowa przynależność do OFE

Dotychczasowe przepisy przywidywały dobrowolną przynależność do OFE wyłącznie dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r. Osoby te mogły wybrać pomiędzy oszczędzaniem całej składki emerytalnej w ZUS a częściowym jej przekazaniem do ZUS i  do OFE. Osoby te, wyłączając osoby pobierające już emeryturę, miały prawo do przystąpienia do dobrowolnego OFE do dnia 31 grudnia 1999 r. W przypadku niepodlegania ubezpieczeniom w 1999 r., możliwe było przystąpienie do OFE w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku tego ubezpieczenia, pod warunkiem ukończenia w dniu powstania obowiązku 50 roku życia. Urodzeni po 31 grudnia 1968 r., podejmujący pracę zarobkową, podlegali już obowiązkowej przynależności do OFE. Osoby te musiały przystąpić do OFE w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych. W przypadku braku samodzielnego wyboru OFE, ubezpieczony był przydzielany do konkretnego OFE w drodze losowania.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka

Dobrowolność OFE

Od 1 lutego 2014 r. nie istnieje obowiązek przynależności do OFE. Osoby rozpoczynające działalność zawodową mogą przystąpić do OFE dobrowolnie, poprzez zawarcie z funduszem umowy w okresie 4 miesięcy od podjęcia działalności skutkującej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składka emerytalna to kwota comiesięcznie pobierana z wynagrodzenia brutto, równa dla wszystkich ubezpieczonych. Wynosi 19,52%. Wysokość składki jest więc uzależniona od wysokości uzyskiwanego przez ubezpieczonego przychodu. Osoby samozatrudnione i przedsiębiorcy ponoszą składkę od co najmniej 60% średniego rocznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Opłacana przez ubezpieczonego składka może trafić w całości do ZUS. W przypadku zdecydowania się przez ubezpieczonego na oszczędzanie zarówno w ZUS-ie, jak i w OFE, część składki, wynosząca 2,92%, trafi do OFE. Decyzja o wyborze pomiędzy ZUS a OFE dotyczy zatem de facto nieznacznej części składki na ubezpieczenie emerytalne. Niezależnie bowiem od podjętej decyzji, pozostała część składki, a więc 16,6%, pozostanie w ZUS.

Forum Kadry

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

W przypadku, gdy ubezpieczony był członkiem OFE, do dnia 31 lipca br. powinien był podjąć decyzje, czy chce swoje środki na emeryturę gromadzić tylko w ZUS-ie, czy również w OFE. Wyboru powinien był dokonać każdy członek OFE, niezależnie od daty urodzenia czy dnia zawarcia umowy z funduszem. W przypadku braku złożenia stosownego oświadczenia o dalszym odprowadzaniu części składek emerytalnych do OFE, całość tychże składek pozostała w ZUS. Dla wyboru ZUS-u, jako miejsca gromadzenia środków na przyszłą emeryturę, ubezpieczony zatem nie musiał podejmować żadnych kroków. Niezależnie od dokonanego wyboru, emerytura będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Otóż na 10 lat przed emeryturą, środki zgromadzone w OFE będą sukcesywnie przekazywane na subkonto ubezpieczonego w ZUS, tak aby w chwili osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ubezpieczonego, stan konta w Otwartym Funduszu Emerytalnym wynosił 0 zł. W przypadku wyboru OFE więc, część składki będzie przekazywana do OFE do chwili osiągnięcia wieku na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Po osiągnięciu tego wieku, środki zgromadzone w OFE będą sukcesywnie przekazywane do ZUS-u.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Możliwość dokonania ponownego wyboru

Ubezpieczony, który dokonał wyboru do końca lipca tego roku, będzie mógł ponownie zdecydować o tym gdzie przekazywane będą jego składki. Zmiany decyzji dokonać będzie można w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. Ponownej zmiany decyzji będzie można dokonywać co 4 lata, zawsze w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kolejne zmiany decyzji będą więc mogły nastąpić w 2016 r., a potem w 2020 r., 2024 r. itd.

Decyzję w sprawie przekazywania części składki do OFE lub pozostawienia jej w ZUS będzie można zmienić najwcześniej od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r.

W przypadku gdy ubezpieczony był członkiem OFE, a do 31 lipca 2014 r. nie złożył oświadczenia o dalszym przekazywaniu składki do OFE, będzie mógł zdecydować się na częściowe przekazywanie składki do OFE we wskazanych powyżej terminach. Dla dokonania wyboru, ubezpieczony będzie musiał złożyć stosowne oświadczenie na warunkach, jakie obowiązywały w tym roku.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA