| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy

Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy lub świadek takiego wypadku powinien niezwłocznie powiadomić o zdarzeniu bezpośredniego przełożonego osoby poszkodowanej. Jak dokładnie wygląda w takiej sytuacji procedura dochodzenia odszkodowania i kiedy przyznawane odszkodowania są najwyższe?

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

Zgłoszenie powinno być sporządzone w miarę możliwości w formie pisemnej. Pracodawca po otrzymaniu zgłoszenia ma obowiązek niezwłocznego powołania zespołu powypadkowego. Głównym zadaniem zespołu jest ustalenie okoliczności wypadku oraz określenie czy zgłoszone zdarzenie było „wypadkiem przy pracy” w rozumieniu przepisów ustawy.

Niezależnie od wyników, zespół powypadkowy ma obowiązek w terminie 14 dni od daty zgłoszenia wypadku sporządzić „protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku” (tzw. protokół powypadkowy). Jeżeli zespół przekroczy wskazany termin ma obowiązek podania przyczyny opóźnienia w treści protokołu. Poszkodowany w wypadku i rodzina zmarłego w wypadku pracownika ma prawo do wniesienia „uwag i zastrzeżeń” do protokołu powypadkowego. W przypadku zgłoszenia uwag bądź zastrzeżeń zespół sporządza w ciągu 5 dni nowy protokół powypadkowy.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Po zatwierdzeniu ostatecznej wersji protokołu przez pracodawcę jest on doręczany pracownikowi.

Jeżeli w konsekwencji stwierdzonego wypadku przy pracy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego przez okres 182 dni. Po wyczerpaniu przez pracownika możliwości pobierania zasiłku chorobowego, jeżeli wciąż jest on niezdolny do pracy ma możliwość złożenia wniosku do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jednakże w tej sytuacji, o stanie zdrowia pracownika uprawniającego go do pobierania świadczenia, orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy ma prawo do złożenia wniosku o przyznanie jednorazowego odszkodowania po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Wniosek należy złożyć do właściwej ze względu na miejsce zameldowania jednostki ZUS. Kluczowe dla określenia wysokości jednorazowego odszkodowania jest ustalenie przez orzecznika ZUS procentowego uszczerbku na zdrowiu pracownika. Za każdy procent uszczerbku przysługuje pracownikowi kwota 704 zł (20% przeciętnego wynagrodzenia).

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy

Jeśli w wyniku wypadku przy pracy pracownik poniósł śmierć, rodzina zmarłego może złożyć do ZUS wniosek o przyznanie renty rodzinnej. Wysokość renty uzależniona jest od zarobków zmarłego oraz liczby uprawnionych.

Ponadto, najbliższa rodzina zmarłego może wystąpić do ZUS o przyznanie jednorazowego odszkodowania. Wysokość przyznanego odszkodowania z ZUS jest uzależniona od ilości osób uprawnionych. Zasadniczo małżonkowi lub jedynemu dziecku zmarłego przysługuje kwota 63.390 zł. Inni członkowie rodziny mają prawo otrzymać 31.695 zł. W przypadku gdy uprawnionych jest więcej kwota ta rośnie o 12.326 zł za każdego uprawnionego. Suma odszkodowania jest dzielona po równo między uprawnionych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »