Kategorie

Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy

Duże Odszkodowania
Kancelaria odszkodowawcza
Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy. /Fot. Fotolia
Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy. /Fot. Fotolia
Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy lub świadek takiego wypadku powinien niezwłocznie powiadomić o zdarzeniu bezpośredniego przełożonego osoby poszkodowanej. Jak dokładnie wygląda w takiej sytuacji procedura dochodzenia odszkodowania i kiedy przyznawane odszkodowania są najwyższe?

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

Zgłoszenie powinno być sporządzone w miarę możliwości w formie pisemnej. Pracodawca po otrzymaniu zgłoszenia ma obowiązek niezwłocznego powołania zespołu powypadkowego. Głównym zadaniem zespołu jest ustalenie okoliczności wypadku oraz określenie czy zgłoszone zdarzenie było „wypadkiem przy pracy” w rozumieniu przepisów ustawy.

Niezależnie od wyników, zespół powypadkowy ma obowiązek w terminie 14 dni od daty zgłoszenia wypadku sporządzić „protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku” (tzw. protokół powypadkowy). Jeżeli zespół przekroczy wskazany termin ma obowiązek podania przyczyny opóźnienia w treści protokołu. Poszkodowany w wypadku i rodzina zmarłego w wypadku pracownika ma prawo do wniesienia „uwag i zastrzeżeń” do protokołu powypadkowego. W przypadku zgłoszenia uwag bądź zastrzeżeń zespół sporządza w ciągu 5 dni nowy protokół powypadkowy.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Po zatwierdzeniu ostatecznej wersji protokołu przez pracodawcę jest on doręczany pracownikowi.

Jeżeli w konsekwencji stwierdzonego wypadku przy pracy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego przez okres 182 dni. Po wyczerpaniu przez pracownika możliwości pobierania zasiłku chorobowego, jeżeli wciąż jest on niezdolny do pracy ma możliwość złożenia wniosku do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jednakże w tej sytuacji, o stanie zdrowia pracownika uprawniającego go do pobierania świadczenia, orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy ma prawo do złożenia wniosku o przyznanie jednorazowego odszkodowania po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Wniosek należy złożyć do właściwej ze względu na miejsce zameldowania jednostki ZUS. Kluczowe dla określenia wysokości jednorazowego odszkodowania jest ustalenie przez orzecznika ZUS procentowego uszczerbku na zdrowiu pracownika. Za każdy procent uszczerbku przysługuje pracownikowi kwota 704 zł (20% przeciętnego wynagrodzenia).

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy

Jeśli w wyniku wypadku przy pracy pracownik poniósł śmierć, rodzina zmarłego może złożyć do ZUS wniosek o przyznanie renty rodzinnej. Wysokość renty uzależniona jest od zarobków zmarłego oraz liczby uprawnionych.

Ponadto, najbliższa rodzina zmarłego może wystąpić do ZUS o przyznanie jednorazowego odszkodowania. Wysokość przyznanego odszkodowania z ZUS jest uzależniona od ilości osób uprawnionych. Zasadniczo małżonkowi lub jedynemu dziecku zmarłego przysługuje kwota 63.390 zł. Inni członkowie rodziny mają prawo otrzymać 31.695 zł. W przypadku gdy uprawnionych jest więcej kwota ta rośnie o 12.326 zł za każdego uprawnionego. Suma odszkodowania jest dzielona po równo między uprawnionych.

Należy podkreślić, że od każdej decyzji ZUS przysługuje poszkodowanemu, bądź jego najbliższym odwołanie.

Jeżeli świadczenia przyznane przez ZUS są niewystarczające w odczuciu poszkodowanego lub jego rodziny mają oni prawo do świadczeń uzupełniających od pracodawcy.

Forum Kadry

Pracodawca odpowiada bowiem za wypadek przy pracy na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego. Pracownik, który doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy może skierować roszczenie o zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę do pracodawcy. W tym celu powinien w pierwszej kolejności wezwać do zapłaty pracodawcę. Pracodawcy są najczęściej ubezpieczeni. Dlatego zazwyczaj przekazują sprawę do rozpatrzenia ubezpieczycielowi. Zatem to ubezpieczyciel wypłaca odpowiednie kwoty poszkodowanym w wypadku.

Jeżeli pracodawca bądź ubezpieczyciel odmówią wypłaty świadczeń bądź wypłacą ich część, poszkodowany lub jego najbliżsi mogą skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.

To właśnie w postępowaniu sądowym wypłacane są poszkodowanym najwyższe kwoty z tytułu zadośćuczynienia, odszkodowania i renty.

Jakie są rodzaje wypadków przy pracy?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.