REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy

Duże Odszkodowania
Kancelaria odszkodowawcza
Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy. /Fot. Fotolia
Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy lub świadek takiego wypadku powinien niezwłocznie powiadomić o zdarzeniu bezpośredniego przełożonego osoby poszkodowanej. Jak dokładnie wygląda w takiej sytuacji procedura dochodzenia odszkodowania i kiedy przyznawane odszkodowania są najwyższe?

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

Autopromocja

Zgłoszenie powinno być sporządzone w miarę możliwości w formie pisemnej. Pracodawca po otrzymaniu zgłoszenia ma obowiązek niezwłocznego powołania zespołu powypadkowego. Głównym zadaniem zespołu jest ustalenie okoliczności wypadku oraz określenie czy zgłoszone zdarzenie było „wypadkiem przy pracy” w rozumieniu przepisów ustawy.

Niezależnie od wyników, zespół powypadkowy ma obowiązek w terminie 14 dni od daty zgłoszenia wypadku sporządzić „protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku” (tzw. protokół powypadkowy). Jeżeli zespół przekroczy wskazany termin ma obowiązek podania przyczyny opóźnienia w treści protokołu. Poszkodowany w wypadku i rodzina zmarłego w wypadku pracownika ma prawo do wniesienia „uwag i zastrzeżeń” do protokołu powypadkowego. W przypadku zgłoszenia uwag bądź zastrzeżeń zespół sporządza w ciągu 5 dni nowy protokół powypadkowy.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Po zatwierdzeniu ostatecznej wersji protokołu przez pracodawcę jest on doręczany pracownikowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli w konsekwencji stwierdzonego wypadku przy pracy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego przez okres 182 dni. Po wyczerpaniu przez pracownika możliwości pobierania zasiłku chorobowego, jeżeli wciąż jest on niezdolny do pracy ma możliwość złożenia wniosku do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jednakże w tej sytuacji, o stanie zdrowia pracownika uprawniającego go do pobierania świadczenia, orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy ma prawo do złożenia wniosku o przyznanie jednorazowego odszkodowania po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Wniosek należy złożyć do właściwej ze względu na miejsce zameldowania jednostki ZUS. Kluczowe dla określenia wysokości jednorazowego odszkodowania jest ustalenie przez orzecznika ZUS procentowego uszczerbku na zdrowiu pracownika. Za każdy procent uszczerbku przysługuje pracownikowi kwota 704 zł (20% przeciętnego wynagrodzenia).

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy

Jeśli w wyniku wypadku przy pracy pracownik poniósł śmierć, rodzina zmarłego może złożyć do ZUS wniosek o przyznanie renty rodzinnej. Wysokość renty uzależniona jest od zarobków zmarłego oraz liczby uprawnionych.

Ponadto, najbliższa rodzina zmarłego może wystąpić do ZUS o przyznanie jednorazowego odszkodowania. Wysokość przyznanego odszkodowania z ZUS jest uzależniona od ilości osób uprawnionych. Zasadniczo małżonkowi lub jedynemu dziecku zmarłego przysługuje kwota 63.390 zł. Inni członkowie rodziny mają prawo otrzymać 31.695 zł. W przypadku gdy uprawnionych jest więcej kwota ta rośnie o 12.326 zł za każdego uprawnionego. Suma odszkodowania jest dzielona po równo między uprawnionych.

Należy podkreślić, że od każdej decyzji ZUS przysługuje poszkodowanemu, bądź jego najbliższym odwołanie.

Jeżeli świadczenia przyznane przez ZUS są niewystarczające w odczuciu poszkodowanego lub jego rodziny mają oni prawo do świadczeń uzupełniających od pracodawcy.

Forum Kadry

Pracodawca odpowiada bowiem za wypadek przy pracy na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego. Pracownik, który doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy może skierować roszczenie o zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę do pracodawcy. W tym celu powinien w pierwszej kolejności wezwać do zapłaty pracodawcę. Pracodawcy są najczęściej ubezpieczeni. Dlatego zazwyczaj przekazują sprawę do rozpatrzenia ubezpieczycielowi. Zatem to ubezpieczyciel wypłaca odpowiednie kwoty poszkodowanym w wypadku.

Jeżeli pracodawca bądź ubezpieczyciel odmówią wypłaty świadczeń bądź wypłacą ich część, poszkodowany lub jego najbliżsi mogą skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.

To właśnie w postępowaniu sądowym wypłacane są poszkodowanym najwyższe kwoty z tytułu zadośćuczynienia, odszkodowania i renty.

Jakie są rodzaje wypadków przy pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  REKLAMA

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  REKLAMA

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  REKLAMA