Skargi na kontrole ZUS - ankieterzy na umowach o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
Te same wzory umów, inne wyniki kontroli. Firmy badające opinię publiczną skarżą się na niekonsekwencję kontrolerów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja podważa zasadność wynagradzania ankieterów w oparciu o umowy o dzieło.
REKLAMA
Wiceprezes jednego z ośrodków badawczych, Adam Czarnecki, nie rozumie dlaczego kontrolerzy kwestionują taki sposób wynagradzania ankieterów. W czasie wcześniejszych kontroli stosowanie takich umów nie budziło podejrzeń kontrolerów. Obecnie stosowane wzory nie różnią się niczym od poprzednich.
Rozmówca IAR zaznacza, że praca ankieterów powinna być wynagradzana w oparciu o umowę o dzieło. Ankieterzy nie są zatrudniani na etatach. Pracują wyłącznie wtedy, gdy firma badawcza otrzyma zlecenie. Każdy z nich otrzymuje zadanie wykonania określone liczby ankiet w danym miejscu z udziałem osób pasujących do próby badawczej. Adam Czarnecki zaznacza, że konieczność zapłaty zaległych składek (takich jak w przypadku umowy zlecenia) mogłoby spowodować upadek firm badających opinię publiczną.
Według szefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezarego Kaźmierczaka podobne problemy ma wielu przedsiębiorców. Według niego obciążenia podatkowe połączone z niejednoznaczną interpretacją przepisów powodują, że coraz mniej ludzi decyduje się na prowadzenie firmy.
O sprawie pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Według gazety problemy ma większość firm badawczych w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po południu odniesie się do krytyki ośrodków badania opinii.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat