reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Urlop okolicznościowy jest wykorzystywany przez pracownika w celu załatwienia prywatnych spraw i jednocześnie zwalnia go z obowiązku świadczenia pracy. W sytuacji kiedy pracownik zostaje rodzicem może skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Czy musi przedstawić akt urodzenia dziecka?

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka - wzór

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.) reguluje możliwość wykorzystania urlopu okolicznościowego.

Zgodnie z § 15 tego rozporządzeniem pracownik, któremu urodziło się dziecko ma prawo do 2 dni wolnych od obowiązku świadczenia pracy. Ponadto pracownik za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym otrzymuje wynagrodzenia. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi pełne wynagrodzenie za te dni.

Kto ma prawo do urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka?

Prawo do urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka przysługuje zarówno mamie, jak i tacie dziecka. W praktyce jednak najczęściej to właśnie ojcowie korzystają z przywileju urlopu okolicznościowego, gdyż matce dziecka wraz z dniem porodu zaczyna przysługiwać urlop macierzyński.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy?

Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii terminu w jakim trzeba wykorzystać urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka. Oznacza to, że pracownik nie musi wykorzystać urlopu w dniu narodzin dziecka albo zaraz po nich. Rodzic może z niego skorzystać w innym terminie. Należy jednak pamiętać, że urlop powinien być wykorzystany w celach związanych z przyjściem dziecka na świat np.  w celu załatwieniem formalności w urzędzie. Ponadto pracownik nie ma obowiązku do wykorzystania dwóch dni wolnych jednocześnie.

Forum Kadry

Wniosek o urlop okolicznościowy

Pracownik w celu uzyskania urlopu okolicznościowego składa wniosek do pracodawcy. Do wniosku rodzić powinien dołączyć wypis dziecka ze szpitala, albo odpis aktu urodzenia w celu udowodnienia narodzin dziecka. Ponadto pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego w terminie, w którym pracownik chce go wykorzystać.

Urlop okolicznościowy po śmierci dziadka - wniosek

Wpływ urlop ojcowskiego na urlop okolicznościowy

Ponadto chęć wykorzystania urlopu ojcowskiego przez ojca dziecka nie ma wpływu na prawo ze skorzystania z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka.

Na jakie urlopy okolicznościowe może liczyć pracownik?

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama