REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Underwriter to osoba zajmująca się szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Zawód ten jest atrakcyjny z finansowego punktu widzenia i cieszy się coraz większą popularnością.

Underwriter jest to zawód interesujący i atrakcyjny z finansowego punktu widzenia. Wraz z rozwojem oferty firm ubezpieczeniowych wydaje się też dobrą inwestycją, biorąc pod uwagę naszą przyszłość zawodową.

REKLAMA

Autopromocja

Czym zajmuje się underwriter?

Jego głównym zajęciem jest szacowanie ryzyka w szerokim aspekcie. Z jednej strony ocenia wielkość ogólnego ryzyka, na jakie może sobie pozwolić firma ubezpieczeniowa, z drugiej – ocenia czy ryzyko, z jakim zgłasza się klient, może w ogóle zostać przyjęte przez firmę. Aby dokonać precyzyjnej analizy underwriter  musi się szczegółowo zapoznać z dokumentacją złożoną przez klienta oraz ocenić ryzyko zarówno od strony finansowej, medycznej czy też zawodowej. Bardzo często osoby wykonujące ten zawód, na podstawie dostępnych danych statystycznych, opracowują własne statystyki odnośnie wskaźników zachorowalności i umieralności. Bazując na nich oraz monitorując trendy na świecie underwriter tworzy konkurencyjne i bardzo różnorodne oferty ubezpieczeniowe. Jego zadaniem jest także uszeregowanie klientów i przydzielenie ich do określonej klasy ryzyka.

Jak budować karierę zawodową?

Ponadto underwriter bardzo często wspiera dział sprzedaży w towarzystwie ubezpieczeniowym. Ten obowiązek wynika po części także z jego innych zadań.  Im bardziej konkurencyjną ofertę przygotuje, tym jego firma będzie miała większe szanse na pozyskanie wielu nowych  klientów.

Wymagania zawodowe

Ze względu na specyfikę wykonywanej pracy, osoby, które chciałyby się ubiegać o posadę underwritera powinny mieć ukończone studia wyższe. Kierunek nie jest tu ściśle określony, ale pracodawcy najczęściej wymagają wykształcenia finansowego, ekonomicznego lub prawniczego. Bardzo często praca na tym stanowisko jest poprzedzona wieloma specjalistycznymi szkoleniami. Kandydat na underwritera powinien cechować się sumiennością, być skrupulatny, dokładny, mieć analityczny umysł i umieć współpracować w grupie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazane jest, aby osoba ubiegająca się o to stanowisko miała pewną wiedzę medyczną. Praca underwritera bardzo często wiąże się bowiem z ocenianiem ryzyka medycznego. Zdarza się, że w przypadku oceny niektórych ryzyk, samodzielna praca underwritera nie wystarczy, współpracuje on wówczas z lekarzem.

Forum Kadry

Choć zawód ten wymaga pewnych, konkretnych umiejętności, zarówno medycznych, jak też prawniczych (interpretacja przepisów prawnych), ważna jest także elastyczność i kreatywność. Underwriter powinien posiadać szeroką wiedzę o świecie, znać aktualne trendy w przypadku różnych branż, chorób, odnośnie sytuacji, które wiążą się z jakimkolwiek ryzykiem. Od jego elokwencji, wiedzy i umiejętności zależy bowiem w olbrzymim stopniu rozwój całego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czy opłaca się być underwiterem?

Wynagrodzenie w przypadku tego rodzaju zawodu jest zwykle określane jako atrakcyjne. Warto podkreślić, że bardzo często do pensji zasadniczej można doliczyć premie. Dodatkowym bonusem tego zawodu są stosunkowo częste szkolenia oraz dostęp do szerokiego pakietu świadczeń socjalnych. Wiele zależy od rangi i wielkości towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym dana osoba pracuje.

Aby zostać underwiterem trzeba mieć odpowiednie predyspozycje osobowościowe, wykształcenie i wiedzę. W zamian można liczyć na interesującą posadę i spore szanse rozwoju. Biorąc pod uwagę fakt, że coraz częściej pojawiają się nietypowe zlecenia ubezpieczeń np. określonych partii ciała, włosów czy strun głosowych, zawód ten z pewnością ma szerokie perspektywy rozwoju.

Jak zostać coachem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA