Zawód underwriter
REKLAMA
Underwriter jest to zawód interesujący i atrakcyjny z finansowego punktu widzenia. Wraz z rozwojem oferty firm ubezpieczeniowych wydaje się też dobrą inwestycją, biorąc pod uwagę naszą przyszłość zawodową.
REKLAMA
Czym zajmuje się underwriter?
Jego głównym zajęciem jest szacowanie ryzyka w szerokim aspekcie. Z jednej strony ocenia wielkość ogólnego ryzyka, na jakie może sobie pozwolić firma ubezpieczeniowa, z drugiej – ocenia czy ryzyko, z jakim zgłasza się klient, może w ogóle zostać przyjęte przez firmę. Aby dokonać precyzyjnej analizy underwriter musi się szczegółowo zapoznać z dokumentacją złożoną przez klienta oraz ocenić ryzyko zarówno od strony finansowej, medycznej czy też zawodowej. Bardzo często osoby wykonujące ten zawód, na podstawie dostępnych danych statystycznych, opracowują własne statystyki odnośnie wskaźników zachorowalności i umieralności. Bazując na nich oraz monitorując trendy na świecie underwriter tworzy konkurencyjne i bardzo różnorodne oferty ubezpieczeniowe. Jego zadaniem jest także uszeregowanie klientów i przydzielenie ich do określonej klasy ryzyka.
Ponadto underwriter bardzo często wspiera dział sprzedaży w towarzystwie ubezpieczeniowym. Ten obowiązek wynika po części także z jego innych zadań. Im bardziej konkurencyjną ofertę przygotuje, tym jego firma będzie miała większe szanse na pozyskanie wielu nowych klientów.
Wymagania zawodowe
Ze względu na specyfikę wykonywanej pracy, osoby, które chciałyby się ubiegać o posadę underwritera powinny mieć ukończone studia wyższe. Kierunek nie jest tu ściśle określony, ale pracodawcy najczęściej wymagają wykształcenia finansowego, ekonomicznego lub prawniczego. Bardzo często praca na tym stanowisko jest poprzedzona wieloma specjalistycznymi szkoleniami. Kandydat na underwritera powinien cechować się sumiennością, być skrupulatny, dokładny, mieć analityczny umysł i umieć współpracować w grupie.
Wskazane jest, aby osoba ubiegająca się o to stanowisko miała pewną wiedzę medyczną. Praca underwritera bardzo często wiąże się bowiem z ocenianiem ryzyka medycznego. Zdarza się, że w przypadku oceny niektórych ryzyk, samodzielna praca underwritera nie wystarczy, współpracuje on wówczas z lekarzem.
Choć zawód ten wymaga pewnych, konkretnych umiejętności, zarówno medycznych, jak też prawniczych (interpretacja przepisów prawnych), ważna jest także elastyczność i kreatywność. Underwriter powinien posiadać szeroką wiedzę o świecie, znać aktualne trendy w przypadku różnych branż, chorób, odnośnie sytuacji, które wiążą się z jakimkolwiek ryzykiem. Od jego elokwencji, wiedzy i umiejętności zależy bowiem w olbrzymim stopniu rozwój całego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Czy opłaca się być underwiterem?
Wynagrodzenie w przypadku tego rodzaju zawodu jest zwykle określane jako atrakcyjne. Warto podkreślić, że bardzo często do pensji zasadniczej można doliczyć premie. Dodatkowym bonusem tego zawodu są stosunkowo częste szkolenia oraz dostęp do szerokiego pakietu świadczeń socjalnych. Wiele zależy od rangi i wielkości towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym dana osoba pracuje.
Aby zostać underwiterem trzeba mieć odpowiednie predyspozycje osobowościowe, wykształcenie i wiedzę. W zamian można liczyć na interesującą posadę i spore szanse rozwoju. Biorąc pod uwagę fakt, że coraz częściej pojawiają się nietypowe zlecenia ubezpieczeń np. określonych partii ciała, włosów czy strun głosowych, zawód ten z pewnością ma szerokie perspektywy rozwoju.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat