Urlopy okolicznościowe policjantów
REKLAMA
REKLAMA
Policjantowi można udzielić płatnego urlopu okolicznościowego z tytułu:
REKLAMA
- przeniesienia służbowego,
- podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego,
- ważnych spraw osobistych i rodzinnych.
Urlop okolicznościowy jest płatny, a więc funkcjonariusz w okresie korzystania z dni wolnych otrzymuje uposażenie.
Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać?
Urlop okolicznościowy z tytułu przeniesienia służbowego
Policjantowi przeniesionemu z urzędu, jeżeli z przeniesieniem wiąże się zmiana miejsca zamieszkania, przysługuje płatny urlop okolicznościowy w wymiarze od 3 do 5 dni roboczych. Urlop okolicznościowy może być dzielony na części. Urlopu okolicznościowego z tytułu przeniesienia służbowego udziela przełożony.
Urlop okolicznościowy w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego
Policjantowi, który chce podnieść kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne poza jednostką organizacyjna Policji na podstawie skierowania przełożonego. Przysługuje płatny urlop okolicznościowy w wymiarze urlopu szkoleniowego określonego w przepisach prawa pracy w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.
W przypadku braku skierowania, przełożony może udzielić płatnego urlopu okolicznościowego, jeżeli przemawia za tym interes służby.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Urlop okolicznościowy w związku ze skierowaniem na studia
Policjantowi skierowanemu na studia pierwszego stopnia albo studia drugiego stopnia, albo studia podyplomowe do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przysługuje płatny urlop okolicznościowy w wymiarze:
- jednego dnia roboczego na przygotowanie się do złożenia każdego egzaminu przeprowadzanego po zakończeniu przedmiotu;
- 21 dni roboczych w ostatnim roku studiów pierwszego stopnia lub studiów drugiego stopnia, albo 7 dni roboczych w ostatnim semestrze studiów podyplomowych, na przygotowanie pracy dyplomowej albo podyplomowej lub przygotowanie się i przystąpienie do złożenia egzaminu dyplomowego albo podyplomowego, jeżeli program tych studiów to przewiduje.
Urlopów tych, nie udziela się na egzamin poprawkowy i komisyjny oraz na poprawianie lub ponowne przygotowanie pracy dyplomowej odrzuconej przez promotora.
Kto i kiedy uprawniony jest do urlopu okolicznościowego
Urlop okolicznościowy w związku ze szkoleniem lub egzaminem oficerskim
Policjantowi odbywającemu szkolenie zawodowe podstawowe albo szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych w systemie samokształcenia kierowanego przełożony właściwy w sprawach osobowych może udzielić płatnego urlopu okolicznościowego, w wymiarze jednego dnia roboczego w celu przygotowania się do złożenia każdego egzaminu.
Policjantowi skierowanemu do złożenia egzaminu oficerskiego przysługuje płatny urlop okolicznościowy w wymiarze czterech dni roboczych w celu przygotowania się do złożenia egzaminu.
Urlopów w związku ze skierowaniem na studia oraz w związku ze szkoleniem lub egzaminem oficerskim nie udziela się na przystąpienie do złożenia egzaminu poprawkowego, egzaminu komisyjnego, egzaminu końcowego poprawkowego, egzaminu końcowego komisyjnego oraz w przypadku ponownego przystąpienia do złożenia egzaminu oficerskiego.
Wymiar urlopu okolicznościowego
Policjantowi przysługuje urlop okolicznościowy w wymiarze:
- 2 dni – w razie zawarcia związku małżeńskiego przez policjanta, urodzenia się dziecka policjantowi, zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy policjanta,
- 1 dnia – w razie zawarcia związku małżeńskiego przez dziecko policjanta, zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka oraz innej osoby pozostającej na utrzymaniu policjanta albo pod jego bezpośrednią opieką.
Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka
Urlop ten przysługuje także w razie zbiegu z prawem do urlopu z innego tytułu lub zwolnieniem od zajęć służbowych.
REKLAMA
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub upoważniony przez niego kierownik komórki organizacyjnej może udzielić policjantowi urlopu okolicznościowego dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych innych niż wymienione w ust. 1, w wymiarze nieprzekraczającym pięciu dni roboczych w ciągu roku kalendarzowego
Przełożony jest zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego w terminie zaproponowanym przez policjanta. Warunkiem wyrażenia zgody na jego wykorzystanie jest związek terminu urlopu i wydarzenia, z którego powodu jest udzielany. Ważne jest również to, że zainteresowany policjant powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie urlopów policjantów
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat