REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlopy, Urlop ojcowski 2017

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kiedy ulega przedawnieniu?

Początek roku kalendarzowego to m.in. czas planowania w jednostkach urlopów wypoczynkowych. Co za tym idzie, jest to również dobry moment na analizę stanu urlopów zaległych, których pracownicy nie wykorzystali w przewidzianym obowiązującymi przepisami terminie. Należy bowiem pamiętać, że nieudzielenie pracownikom urlopów w ustawowo przewidzianych terminach stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowników, bez względu na to, z jakiego powodu nie zostały one udzielone. Warto również przypomnieć, w jakich okolicznościach urlop, którego pracownik nie wykorzystał, może ulec przedawnieniu.

Zrównanie umów na czas określony z bezterminowymi 2022 - kontrowersje

Zrównanie umów na czas określony z bezterminowymi przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Jakie kontrowersje budzi nowe rozwiązanie?

Kodeks pracy 2022 – jakie zmiany?

Kodeks pracy w 2022 roku czekają poważne zmiany. Zapowiada się prawdziwa rewolucja w urlopach i uprawnieniach rodzicielskich pracowników. Sprawdź, co się zmieni w Kodeksie pracy.

Urlop okolicznościowy 2022

Urlop okolicznościowy w 2022 roku przyznaje się w przypadku wystąpienia okoliczności takich, jak: urodzenie dziecka, ślub dziecka lub własny, śmierć dziadka, babci, ojca, matki, teścia, teściowej, brata, siostry. Ile dni wolnego przysługuje?

Święta w firmie 2021 [BADANIE]

Święta w firmie 2021 - czy będą wigilie firmowe? Na jakie benefity od pracodawcy czekają pracownicy? Ilu pracowników bierze wolne między świętami?

Dodatkowe urlopy dla kontrolerów PIP od 2022 roku

Dodatkowe urlopy dla kontrolerów PIP od 2022 roku. Osoby wykonujące czynności kontrolne i mające co najmniej dziesięcioletni staż pracy mają dostać prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach – 12 dni – przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą 14 sierpnia 2021 r. podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

Duże zmiany w urlopach - nowy Kodeks pracy 2018

Jeden wymiar urlopu dla wszystkich pracowników – 26 dni, udzielanie urlopów w godzinach, bezpłatny urlop na żądanie - to propozycje, które mają znaleźć się w nowym Kodeksie pracy. Więcej o nowym Kodeksie w wywiadzie z prof. Arkadiuszem Sobczykiem, przewodniczącym zespołu ds. opracowania projektu ustawy – Kodeks pracy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Urlop rodzicielski w liczbach 2017 r.

Z danych resortu pracy wynika, że od stycznia do maja 2017 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 252,1 tys. osób. Po narodzinach dziecka rodzice mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.

Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków

Urlop ojcowski jest przywilejem pracownika – ojca, któremu podczas trwającego stosunku pracy urodziło się dziecko. Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu jak i również, temu który dziecko adoptował. Czy wymiar urlopu ojcowskiego wydłuży się w przypadku urodzenia bliźniaków?

Ochrona pracownika po złożeniu wniosku o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski

Czy pracownik-rodzic, który złoży wniosek o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę od momentu złożenia wniosku o ten urlop? W przepisach istnieje luka w tym zakresie.

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu ojcowskiego

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego może zostać przerwany na okres pobytu dziecka w szpitalu lub choroby pracownika ojca. Czy w trakcie urlopu ojcowskiego pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego?

Zmiany w prawie dla pracujących rodziców

Nowy projektu dyrektywy unijnej w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada zmiany w uprawnieniach rodzicielskich, wprowadzając m.in. urlop opiekuńczy. Jak propozycje zmian oceniają Pracodawcy RP?

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński 2017

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński są ze sobą często utożsamiane. Tymczasem to dwa różne uprawnienia ojca dziecka. Czym się różnią?

Wymiar urlopu ojcowskiego w 2017 r.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownikowi, któremu urodziło się dziecko przysługuje urlop ojcowski w określonym wymiarze. Czy wymiar urlopu ulega zmianie w przypadku pracy u kilku pracodawców? Co z pracownikami zatrudnionymi na pół etatu?

Urlop ojcowski – termin na złożenie wniosku w 2017 r.

Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi – ojcu w wymiarze 14 dni kalendarzowych i może być podzielony na części. Warunkiem udzielenia urlopu jest prawidłowe złożenie przez pracownika wniosku. W jakim terminie należy złożyć wniosek?

Urlop ojcowski 2017 – wniosek

Aby uzyskać urlop ojcowski pracownik musi złożyć pisemny wniosek. Co powinno znaleźć się w treści takiego wniosku oraz jakie dokumenty należy do niego załączyć?

Urlop ojcowski – ochrona przed zwolnieniem

Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi – ojcu szczególną ochronę trwałości stosunku pracy w okresie korzystania z urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego a przed jego rozpoczęciem?

Wynagrodzenie na urlopie ojcowskim w 2017 r.

Za okres urlopu ojcowskiego pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracownik-ojciec, który przebywa na urlopie otrzyma wynagrodzenie w takiej samej wysokości tak jakby był obecny w pracy. W 2017 r. z urlopu ojcowskiego można skorzystać w wymiarze 2 tygodni.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski w 2017 r. - wymiar, zasady przyznawania

Ojciec dziecka może korzystać z różnego rodzaju płatnych urlopów służących opiece nad dziećmi, m.in. z urlopu ojcowskiego i tzw. tacierzyńskiego. Jaki jest ich wymiar i zasady przyznawania w 2017 roku? Czym różni się urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego?

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

W dniu 2 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła nowe warunki korzystania z urlopu ojcowskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego w 2017 roku? Czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego?

Urlop ojcowski 2017

W 2017 roku nie zmieniają się zasady, na jakich przyznaje się urlop ojcowski. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać ojciec w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ile wynosi wynagrodzenie na urlopie ojcowskim?

Portal obywatel.gov.pl

Dzięki portalowi obywatel.gov.pl można dowiedzieć się o ponad 80 usługach urzędowych. Znajdują się tam informacje m.in. o tym, co zrobić, by ubiegać się o zasiłek w ZUS, jak zgłosić się do urzędu pracy, jakie urlopy po urodzenia dziecka przysługują rodzicom.

Urlopy dla rodziców - zmiany 2016

Urlopy dla rodziców w 2016 r. czekają poważne zmiany. Nowelizacja Kodeksu pracy m.in. ujednolica urlopy na dziecko, wprowadza możliwość późniejszego wykorzystania urlopu rodzicielskiego, zmienia zasady udzielania urlopu wychowawczego, ojcowskiego oraz terminy składania wniosków o urlop rodzicielski oraz wychowawczy, wydłuża możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu, umożliwia dzielenie się urlopami bez względu na podstawę prawną zatrudnienia.

XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy" - 14 i 15 października 2014 r.

Zapraszamy na XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy", który odbędzie się w dniach 14 i 15 października 2014 r. w Warszawie.

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Jak prawidłowo podzielić urlop wypoczynkowy

Przed sporządzeniem planu urlopów pracownik złożył wniosek o podział wypoczynku na części. Zażądał on urlopu w okresie od 20 do 24 czerwca, a następnie od 8 do 18 lipca. Czy taki wniosek był dopuszczalny?

Czy można odmówić udzielenia zaległego urlopu?

Prawie przez cały 2012 r. pracownik chorował. Nie miał więc możliwości zgłosić terminu swojego urlopu do planu na ten rok ani tym bardziej go wykorzystać. Złożył wniosek o udzielenie zaległego urlopu w lutym. Pracodawca jednak odmówił. Ponadto zagroził, że jeżeli pracownik nie przyjdzie do pracy, zostanie dyscyplinarnie zwolniony. Czy można odmówić udzielenia zaległego urlopu? Czy rzeczywiście można zwolnić pracownika za niestawienie się do pracy?

Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z zasadniczych uprawnień pracownika. Nierzadko, oprócz wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracownik otrzymuje również dodatkowe świadczenia.

Urlop macierzyński w świadectwie pracy

Czy urlop macierzyński zamieszcza się w świadectwie pracy? Pracodawca nie ma obowiązku zamieszczania informacji o okresie urlopu macierzyńskiego w świadectwie pracy. Jakie inne informacje umieszcza się w świadectwie pracy?

Urlop wychowawczy w 2014 r.

W 2014 r. urlop wychowawczy będzie obowiązywał na nowych zasadach. Z dniem 1 października 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca urlopu wychowawczego. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy na 2014 rok?

Urlop rodzicielski 2013 r.

Urlop rodzicielski to nowa kategoria urlopu, która obowiązuje od 17 czerwca 2013 r. Przyznany został rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i wynosi 26 tygodni. Każdy z rodziców może skorzystać z dodatkowego płatnego urlopu rodzicielskiego udzielanego jednorazowo na wniosek rodzica. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2013 r.

Urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym, został przyznany przez ustawodawcę tylko niektórym pracownikom (grupom zawodowym). Są nimi m. in. nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, strażacy lub górnicy.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar urlopu wychowawczego może wynosić nawet 36 miesięcy, jednak w każdym wypadku nie trwa dłużej niż do ukończenia 5 roku życia dziecka. Kodeks pracy uzależnia przyznanie urlopu od złożenia stosownego wniosku.

Urlop rodzicielski w 2014 roku

W 2014 roku rodzice będą mogli już skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe rozwiązania prorodzinne ma bowiem wejść w życie 17 czerwca 2013 roku.

Urlop macierzyński 2014

W 2014 r. urlop macierzyński będzie obowiązywał według nowych zasad. Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie przepisy przyznające pracującym rodzicom nowe uprawnienia. Sprawdź, co się zmieniło.

REKLAMA