REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop wychowawczy. /Fot. Fotolia
Urlop wychowawczy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wychowawczy przysługuje zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar urlopu wychowawczego może wynosić nawet 36 miesięcy, jednak w każdym wypadku nie trwa dłużej niż do ukończenia 5 roku życia dziecka. Kodeks pracy uzależnia przyznanie urlopu od złożenia stosownego wniosku.

Podmiot uprawniony

Zgodnie z art. 186 Kodeksu pracy z urlopu wychowawczego może skorzystać tylko osoba, która była zatrudniona co najmniej 6 miesięcy (pracownica bądź pracownik). Do obliczenia spełnienia tej przesłanki wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Urlop wychowawczy nie przysługuje osobie bezrobotnej oraz zatrudnionej na podstawie umów cywilnoprawnych.

Autopromocja

Wymiar urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy. Nigdy jednak nie może dotyczyć okresu po ukończeniu przez dziecko 5 roku życia. Należy wspomnieć w tym miejscu, że dotychczas urlop wychowawczy mógł być wykorzystany najwyżej w 4 częściach. Nowelizacja Kodeksu pracy umożliwiła wykorzystanie urlopu w 5 częściach. Okres urlopu wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Wniosek

W celu przyznania urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek do pracodawcy. Pracownik powinien uczynić to w formie pisemnej i na 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu. Złożenie wniosku po terminie powoduje udzielenie urlopu wychowawczego przez pracodawcę nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu. Pracownik określa we wniosku datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz okres urlopu, który został już wykorzystany na dane dziecko.

Zobacz: Udzielenie urlopu przez pracodawcę

Jednoczesne korzystanie z urlopu

Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego należy dołączyć pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego dotychczas mogli jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Nowelizacja Kodeksu pracy wydłużyła ten okres do 4 miesięcy. Gdyby rodzice mieli zamiar korzystać z urlopu wspólnie, składają pisemne oświadczenie o terminie wspólnego korzystania z urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym

Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, pracownikowi (bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w art. 186 § 1 Kodeksu pracy) przysługuje prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. W takiej sytuacji urlop wychowawczy nie może jednak dotyczyć dziecka, które ukończyło 18 rok życia. W omawianym przypadku do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności dziecka.

Polecamy: Forum Kadry - Druga ciąża w trakcie urlopu wychowawczego

Ochrona przed zwolnieniem

Przepisy Kodeksu pracy w sposób szczególny chronią pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Dopuszczalne jest jedynie rozwiązanie przez pracodawcę umowy w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Gdyby pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Podjęcie pracy zarobkowej

Pracownik uprawniony jest do podjęcia w czasie trwania urlopu wychowawczego pracy zarobkowej u dotychczasowego lub innego pracodawcy, innej działalności, a także nauki lub szkolenia. Każda z wymienionych aktywności nie może jednak prowadzić do wyłączenia możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Gdyby ustalono, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wyznaczonym. Termin nie może przekraczać 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i 3 dni od dnia wezwania. Dotyczy to również stwierdzenia przez pracodawcę, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Kodeks pracy przewiduje możliwość rezygnacji z urlopu wychowawczego. Pracownik może zrezygnować z urlopu:

 1. w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
 2. po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Zobacz również: Urlop wychowawczy i macierzyński - zmiany

Powrót do pracy

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca przyjmuje pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Gdyby nie było to już możliwe, powinien zapewnić mu pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Przyznane wynagrodzenie nie może być niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2008 r. (II PK 143/07) podstawą określenia wysokości wynagrodzenia pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym nie jest wynagrodzenie pobierane przez niego przed urlopem, lecz wynagrodzenie przysługujące w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem (§ 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych, Dz.U. Nr 60, poz. 277 ze zm., w stanie prawnym sprzed 1 stycznia 2004 r. i art. 1864 k.p. w aktualnym stanie prawnym).

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Warto wspomnieć, że osoba uprawniona do urlopu wychowawczego, może zamiast wykorzystania urlopu złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Pracodawca ma obowiązek uwzględnienia wniosku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  REKLAMA

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  REKLAMA

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA