| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar urlopu wychowawczego może wynosić nawet 36 miesięcy, jednak w każdym wypadku nie trwa dłużej niż do ukończenia 5 roku życia dziecka. Kodeks pracy uzależnia przyznanie urlopu od złożenia stosownego wniosku.

Podmiot uprawniony

Zgodnie z art. 186 Kodeksu pracy z urlopu wychowawczego może skorzystać tylko osoba, która była zatrudniona co najmniej 6 miesięcy (pracownica bądź pracownik). Do obliczenia spełnienia tej przesłanki wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Urlop wychowawczy nie przysługuje osobie bezrobotnej oraz zatrudnionej na podstawie umów cywilnoprawnych.

Wymiar urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy. Nigdy jednak nie może dotyczyć okresu po ukończeniu przez dziecko 5 roku życia. Należy wspomnieć w tym miejscu, że dotychczas urlop wychowawczy mógł być wykorzystany najwyżej w 4 częściach. Nowelizacja Kodeksu pracy umożliwiła wykorzystanie urlopu w 5 częściach. Okres urlopu wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Wniosek

W celu przyznania urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek do pracodawcy. Pracownik powinien uczynić to w formie pisemnej i na 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu. Złożenie wniosku po terminie powoduje udzielenie urlopu wychowawczego przez pracodawcę nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu. Pracownik określa we wniosku datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz okres urlopu, który został już wykorzystany na dane dziecko.

Zobacz: Udzielenie urlopu przez pracodawcę

Jednoczesne korzystanie z urlopu

Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego należy dołączyć pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego dotychczas mogli jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Nowelizacja Kodeksu pracy wydłużyła ten okres do 4 miesięcy. Gdyby rodzice mieli zamiar korzystać z urlopu wspólnie, składają pisemne oświadczenie o terminie wspólnego korzystania z urlopu.

Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym

Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, pracownikowi (bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w art. 186 § 1 Kodeksu pracy) przysługuje prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. W takiej sytuacji urlop wychowawczy nie może jednak dotyczyć dziecka, które ukończyło 18 rok życia. W omawianym przypadku do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności dziecka.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »