REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Święta w firmie 2021 [BADANIE]

Subskrybuj nas na Youtube
Wigilia firmowa - prezenty od pracodawcy 2021
Wigilia firmowa - prezenty od pracodawcy 2021
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Święta w firmie 2021 - czy będą wigilie firmowe? Na jakie benefity od pracodawcy czekają pracownicy? Ilu pracowników bierze wolne między świętami?

Święta firmowe w 2021 roku

Grudzień to wyjątkowy czas w miejscu pracy, jednak po dwóch latach pandemii biznesowe celebracje świąt nadal ewoluują. Decyzji o organizacji spotkań wigilijnych nie ułatwia czwarta fala pandemii. Według najnowszych badań Pracuj.pl, tylko 27% badanych było pewnych na początku grudnia, że w ich miejscu pracy będzie organizowane w tym roku świąteczne spotkanie. Mimo to koniec roku dla wielu z nas ma być czasem odpoczynku – w tym okresie urlop planuje wziąć ponad połowa respondentów. Pracuj.pl w badaniu świątecznym zbadał, jak według użytkowników serwisu będą wyglądać tegoroczne firmowe Wigilie, benefity świąteczne i urlopy.

REKLAMA

Autopromocja

Najważniejsze wyniki badania:

  • Dla 44% badanych pracodawcy nie zorganizują spotkania świątecznego.
  • Najmilej widzianym świątecznym benefitem jest premia finansowa.
  • Ponad połowa badanych nie spodziewa się prezentu od pracodawcy.
  • Mniej niż połowa pracodawców skraca czas pracy w Wigilię i Sylwestra.
  • Dla 72% respondentów przerwa świąteczna daje „zastrzyk” energii do pracy.

Wigilie firmowe

REKLAMA

Spotkania świąteczne w pracy integrują zespoły i są przeważnie wyczekiwane przez pracowników – mimo pandemii koronawirusa. Jak wykazało już ubiegłoroczne badanie Pracuj.pl, Polacy wolą bezpośrednie spotkania świąteczne niż wigilie online. Po prawie dwóch latach życia w tak zwanej „nowej normalności” coraz więcej z nas tęskni za bezpośrednimi kontaktami. Niedawna międzynarodowa ankieta platformy FreeNow wskazywała, że 6 na 10 Europejczyków chce wziąć udział w takim wydarzeniu. Jednocześnie jednak zmieniająca się sytuacja pandemiczna powoduje niepewność pracodawców i dystans części z nich do firmowych wigilii czy imprez.

Serwis Pracuj.pl postanowił zbadać, jak kształtują się nastroje wśród pracowników w Polsce przed drugimi świętami Bożego Narodzenia w pandemii, a także jak przekładają się one na oczekiwania i zwyczaje świąteczne w firmach. Badanie przeprowadzono na próbie 629 użytkowników serwisu Pracuj.pl na przełomie listopada i grudnia. Jak pokazują wyniki – czwarta fala pandemii znacznie ogranicza możliwości firmowego świętowania, ale mniej wpływa na plany urlopowe.

Pracuj.pl

Wigilia firmowa online? Niekoniecznie

REKLAMA

Prawie połowa respondentów Pracuj.pl (44%) przyznała, że w tym roku w ich firmie świąt w pracy… nie będzie. Kolejnych 28,5% na początku grudnia nie wiedziało jeszcze, jaka będzie decyzja pracodawcy. Co ciekawe, w firmach, do których jednak Mikołaj zawita, częściej będziemy mieć do czynienia ze spotkaniami świątecznymi w restauracjach lub w biurach niż przed laptopem. Do planowanego spotkania online przyznało się tylko 4,5% respondentów – co w okresie pandemii wydaje się szczególnie zaskakujące i ciekawe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Badania Pracuj.pl od lat pokazują, że pracownicy czekają na pozytywne sygnały, gesty i prezenty od pracodawców. Od prawie dwóch lat życie firmowe całkiem się przeobraziło i ta ewolucja nie mogła ominąć Bożego Narodzenia, który jest jednym z najbardziej oczekiwanych przez pracowników okresów w roku. Tegoroczne badanie pokazuje, że wigilie online nie spełniły swojego zadania i decyduje się na nie tylko niewielka część pracodawców. Nic dziwnego, bo oprócz prezentów, pracownicy oczekują spotkań na żywo, które są niezastąpione w integracji zespołu. Dane pozwalają przypuszczać, że firmy nie organizujące „realnej” interakcji często rezygnują w tym roku z jakiejkolwiek formy spotkania – podkreśla Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj.

Czy czwarta fala COVID-19 wpłynęła na decyzje podejmowane w miejscach pracy na temat świąt firmowych? Niespełna połowa respondentów przypuszcza, że tak jest. Pracodawcom decyzji nie ułatwiają zmieniające się obostrzenia i wytyczne dotyczące spotkań grupowych.

Pracuj.pl

Premia, dodatkowy urlop i upominek od pracodawcy

Każdy lubi otrzymywać trafione prezenty, ale w pracy nie każdy je dostaje. Badanie Pracuj.pl pokazuje, że oczekiwania pracowników nie zawsze pokrywają się z tym, co otrzymują od pracodawców przed świętami. Respondenci zdecydowanie najczęściej wskazywali, że powitaliby z otwartymi rękami gratyfikacje finansowe. 86% respondentów chętnie przyjęłoby od pracodawcy jednorazową premię na święta. Prawie połowa badanych wybrałaby dodatkowy urlop (47%), a tylko nieco mniej - upominek lub prezent (44%).

Czy te marzenia mają związek z rzeczywistością? Niewiele ponad 1/3 respondentów spodziewa się na święta realnego prezentu finansowego od pracodawcy, a upominku – co czwarty. Dodatkowy urlop ma otrzymać tylko 8%. Blisko 4 na 10 badanych uważa, że w tym roku nie może liczyć na żaden świąteczny benefit.

Pracuj.pl

Odpoczynek między świętami

W większości miejsc pracy do firmowych spotkań należy pierwsza połowa grudnia, natomiast druga część tego miesiąca stanowi okres urlopów oraz zwolnienia tempa pracy. W tym jednym z najpiękniejszych okresów w roku wiele osób decyduje się wykorzystać pozostałe dni urlopowe, poświęcając czas dla rodziny i bliskich, ale także na regenerację.

Pracuj.pl

Ponad 7 na 10 respondentów Pracuj.pl uważa, że odpoczynek podczas świąt pozwala im wrócić do pracy z nowymi siłami. Odpoczynek nie musi jednak oznaczać całkowitej rezygnacji z myśli o karierze. Świąteczny okres zadumy, zwolnienia tempa czy relaksu to dla ponad połowy respondentów (56%) dobry czas na zastanowienie się nad swoją przyszłością zawodową.

- Nasze ubiegłoroczne badanie pokazało, że według 56% respondentów przerwa świąteczna to dobra okazja do odpoczynku od zmartwień związanych z pracą w czasie pandemii. W tegorocznym badaniu tyle samo osób zauważyło, że okres świąt można wykorzystać na zastanowienie się nad przyszłością zawodową. Oba wyniki wskazują na fakt, że koniec roku postrzegany jest często jako moment, w którym można się nieco zdystansować od codziennej pracy, zrobić sobie bilans zysków i strat czy omówić z najbliższymi, co chcemy robić w przyszłości – komentuje Łukasz Marciniak, Dyrektor Sprzedaży w eRecruiter.

Pracuj.pl

Na relaks i przemyślenia zawodowe trzeba mieć czas. Zgodnie z tą myślą 55% respondentów Pracuj.pl planuje wygospodarować sobie dodatkowy wolny czas w okresie między Wigilią i sylwestrem, przy czym co czwarty respondent bierze w tym okresie urlop na wszystkie dni. Tylko 23% badanych wiedziało, że na pewno nie będą odpoczywać w te dni – pozostali (22%) na początku grudnia nie mieli jeszcze sprecyzowanych planów.

Wielu pracodawców stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników i skracać czas pracy w Wigilię i Sylwestra. Potwierdzają to wyniki badania świątecznego Pracuj.pl. 40% respondentów przyznało, że ich firmy zapewniają skrócenie czasu pracy w te dni. 24% zaznaczyło, że firma oferuje im to tylko w Wigilię, a 4% - w Sylwestra. Standardowe godziny pracy w obydwa dni będzie miało 32% badanych.

Źródło: Pracuj.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA