REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nadgodziny, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powrót do pracy po macierzyńskim - uprawnienia

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają wiele uprawnień pracownicom powracającym z powrotu macierzyńskiego. W pierwszej kolejności, pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę na dotychczasowe stanowisko.

Emerytura mundurowa po 25 latach - zmiany od 1 lipca 2019 r.

Pracownicy mundurowi otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat oraz 100 proc. płatnych nadgodzin – przewidują to znowelizowane przepisy ustawowe. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Duża popularność urlopu ojcowskiego

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Jak rozliczyć i ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego

Warunkiem skorzystania z 16 tygodni odroczonego urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński - wsparcie dla rodziców

Osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego oraz są objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Urlop macierzyński dla ojca i członków najbliższej rodziny – zmiany 2019

Zrównanie sytuacji pracownika-innego członka najbliższej rodziny (dziadkowie, brat, siostra) korzystającego z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, z sytuacją pracownika-ojca wychowującego dziecko – zakłada nowelizacja Kodeksu pracy która wejdzie w życie jeszcze w 2019 roku.

Mama w pracy - prawa i przywileje

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracujących matek, m.in. urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy. Mamom przysługują również inne programy wsparcia, jak np. becikowe, ulgi podatkowe, świadczenie rodzicielskie, czy 500plus.

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Na jakich warunkach w okresie urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek macierzyński?

Umowa zlecenia a urlop macierzyński lub urlop wychowawczy

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest tytułem, który - pod względem ubezpieczeniowym - ma pierwszeństwo przed umową zlecenia. Inaczej wygląda sytuacja ubezpieczeniowa zleceniobiorców przebywających na urlopach wychowawczych. Jeśli nastąpi zbieg tytułów ubezpieczeniowych - umowy zlecenia i urlopu wychowawczego, umowa zlecenia ma pierwszeństwo przed urlopem wychowawczym.

Jak liczyć zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie macierzyńskim

Obowiązujące przepisy przewidują kilka sytuacji w których pracodawca opłacający składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za swoich pracowników, będzie zwolniony z obowiązku ich opłacania.

Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia.

Wniosek o roczny urlop macierzyński i rodzicielski 2019 - wzór

"Roczny urlop macierzyński" obejmuje dwa urlopy: macierzyński i rodzicielski. Jakie są zasady jego udzielenia? Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie "rocznego urlopu macierzyńskiego".

Urlop tacierzyński w 2019 r. – wniosek, wymiar, zasady korzystania

Urlop ojcowski i tacierzyński w 2019 roku będzie odbywał się na takich samych zasadach jak dotychczas. Jaki jest wymiar urlopu tacierzyńskiego? Kto może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego i czym się różni urlop tacierzyński od ojcowskiego?

Urlop rodzicielski 2019 – zasady korzystania, wzór wniosku

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek rodzica. Jakie są zasady korzystania oraz wymiar urlopu rodzicielskiego w 2019 roku? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami i pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

Dodatek do wynagrodzenia i czas wolny za pracę w nadgodzinach

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz stałego wynagrodzenia, przysługuje specjalny dodatek. Na co jeszcze może liczyć pracownik, który wykonuje pracę ponad obowiązujące go normy?

Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski

Rodzicom-pracownikom przysługują różne rodzaje urlopów do wykorzystania w celu opieki nad dzieckiem. Kodeks pracy reguluje m.in. zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto wiedzieć, jak w 2019 r. kształtują się uprawnienia pracowników w tym zakresie.

Urlop rodzicielski w 2018 r. - podstawowe informacje, wzór wniosku

Pracodawca ma obowiązek zaakceptować wniosek o urlop rodzicielski, jeżeli został on złożony w formie pisemnej oraz w terminie. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 roku? Przedstawiamy wzór wniosku o urlop.

Unijny projekt zmian w urlopach rodzicielskich

Polska nie poparła unijnych zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich. Projekt zmian zakłada m.in. wykorzystanie co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców. W przypadku jego niewykorzystania, urlop ten przepada.

Uprawnienia pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2018/2019

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracowników-ojców, m.in. urlop ojcowski, urlop rodzicielski czy urlop wychowawczy. Z jakich innych uprawnień rodzicielskich może korzystać ojciec dziecka?

Niższe zasiłki macierzyńskie dla matek prowadzących działalność

Duży spadek łącznej wartości zasiłków macierzyńskich dla matek prowadzących działalność gospodarczą - to efekt zmian w sposobie wyliczania zasiłków macierzyńskich.

Pracująca mama - jakie ma prawa?

Prawo przyznaje pracującym mamom ochronę już w okresie ciąży. Wiele przepisów ułatwia godzenie życia rodzinnego i zawodowego. Z jakich uprawnień mogą korzystać mamy w pracy?

Urlop rodzicielski w późniejszym terminie

Wymiar urlopu rodzicielskiego to 32 lub 34 tygodnie. Pracownik nie musi wykorzystać całego wymiaru urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jakie warunki należy spełnić by skorzystać z "odroczonego" urlopu rodzicielskiego?

Charakterystyka umowy na czas nieokreślony w kontekście uprawnień rodzicielskich

Wydaje się, że przyszłe Mamy, posiadające umowę na czas nieokreślony maja największy pakiet i poczucie bezpieczeństwa tak w kontekście ciąży, jak i powrotu do pracy. W tej sytuacji bowiem nie ma możliwości, aby w trakcie ciąży, urlopów umowa dobiegła końca. A o czym warto wiedzieć, posiadając taki rodzaj umowy - przeczytasz poniżej.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a koniec umowy na czas określony

Pracownicy wypowiedziano umowę o pracę na czas określony po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jakie prawa jej przysługują?

Urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Jeżeli Twój urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy, pamiętaj, że możesz skorzystać jeszcze z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. A na jakich zasadach? O tym poniżej, ponieważ zasady nie są identyczne dla każdego z wymienionych rodzajów urlopów.

Wynagrodzenie za nadgodziny na koncie pracodawcy

Projekt nowego Kodeksu pracy zakłada wprowadzenie kont wynagrodzeń w celu gromadzenia pieniędzy za nadgodziny. Nowe rozwiązanie ma dotyczyć tylko niektórych.

Urlop tacierzyński w 2018 r.

Wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od tego w jakim zakresie matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Oznacza to, że jeśli matka dziecka postanowi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze, ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu tacierzyńskiego w 2018 r.?

Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński

Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy współpraca obniży zasiłek macierzyński?

Urlopy związane z rodzicielstwem w 2018 r. - urlop rodzicielski, macierzyński i ojcowski

Pracownik-rodzic ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy urlopu ojcowskiego. Zasady udzielania urlopów regulują przepisy Kodeksu pracy. Jak te uprawnienia kształtują się w 2018 roku?

Propozycje zmian w nowym Kodeksie pracy - dłuższy czas pracy, zmiany w nadgodzinach

Pensja za nadgodziny nie będzie automatycznie wypłacana pracownikowi, ale będzie trafiać na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Ponadto dłuższy czas pracy dla pracowników twórczych, sezonowych - to niektóre z propozycji zmian, które znalazły się w nowym Kodeksie pracy.

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim a składki na FP i FGŚP

Przepisy prawa pozwalają pracodawcy korzystać z wielu zwolnień z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pieniężnych. Czy w trakcie łączenia przez pracownika pracy z urlopem rodzicielskim można korzystać ze zwolnienia ze składek na FP i FGŚP?

Urlopy rodzicielskie dla doktorantów - zmiany w 2018 r.

Wprowadzenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego dla doktorantów na zasadach określonych w Kodeksie pracy - to nowe rozwiązania w szkolnictwie wyższym. Zniesiony będzie też obowiązek habilitacji. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2018 r.

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Czy ubezpieczona pobierająca zasiłek macierzyński nadal może świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenia?

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy

Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z 28 na 29 października 2017 r. Wprowadzenie czasu zimowego polega na zmianie wskazówek zegarów z godz. 3.00 na godzinę 2.00. W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Urlop macierzyński 2018 - podstawowe informacje, które warto znać

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która podczas zatrudnienia urodziła dziecko. Urlop macierzyński jest obowiązkowy, ale w uzasadnionych przypadkach przewidzianych przez Kodeks Pracy, pracownica ma prawo do częściowej rezygnacji z jego odbywania.

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2017/2018

Pracownikowi-ojcu przysługuje szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy urlop rodzicielski. Z jakich innych uprawnień może skorzystać ojciec dziecka?

Rezygnacja matki z urlopu macierzyńskiego

Ustawodawca w Kodeksie pracy wyczerpująco określił zasady, według których powinna nastąpić rezygnacja z urlopu macierzyńskiego lub pobierania zasiłku macierzyńskiego. Pracownica rezygnująca z urlopu macierzyńskiego obowiązana jest złożyć pracodawcy pisemny wniosek w odpowiednim terminie.

Urlop rodzicielski w liczbach 2017 r.

Z danych resortu pracy wynika, że od stycznia do maja 2017 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 252,1 tys. osób. Po narodzinach dziecka rodzice mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.

Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy

System zadaniowego czasu pracy może być stosowany w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. Jego wprowadzenie jest uzasadnione, gdy charakter pracy powoduje, że pracodawca ma efektywnie mniejszą kontrolę nad czasem pracy pracownika, ale jest w stanie go rozliczyć z wykonania określonych zadań.

Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w nadgodzinach

Nadgodziny stanowią przedłużenie pracy ponad obowiązujący pracownika harmonogram pracy. Czy pracodawca może zaplanować pracę w godzinach nadliczbowych?

Nowy Kodeks pracy w 2018 r. - jakie zmiany?

Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zwiększenie ochrony stosunku pracy pracowników oraz ich rodzin, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma czas do końca marca 2018 r. opracować nowy Kodeks pracy.

Urlop macierzyński 2017 - wniosek, dokumenty

Urlop macierzyński jest obowiązkowym uprawnieniem przysługującym po urodzeniu dziecka. Czas jego trwania zależy od ilości urodzonych dzieci. Jakie wnioski należy złożyć, aby otrzymać urlop macierzyński?

Praca na urlopie macierzyńskim 2017

Czy kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może podjąć zatrudnienie? Czy w przypadku podjęcia pracy podczas urlopu macierzyńskiego traci prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Urlop macierzyński w 2017 r.

Urlop macierzyński to obowiązkowy urlop związany z narodzinami dziecka. Jego wymiar oraz zasady na jakich jest udzielany reguluje kodeks pracy.

Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2017 r.

Urlop rodzicielski jest po urlopie macierzyńskim kolejnym okresem przeznaczonym na opiekę nad dzieckiem. Zmiany z 2 stycznia 2016 r. włączyły do okresu urlopu rodzicielskiego, istniejący wcześniej dodatkowy urlop macierzyński wydłużając tym samym jego wymiar.

Praca podczas urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku

Podjęcie pracy podczas urlopu macierzyńskiego jest możliwe w formie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Czy podjęcie pracy w tym czasie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Świadczenia dla młodych matek w państwach europejskich

Polska znajduje się w pierwszej czwórce państw z najlepszymi świadczeniami dla matek. Najlepsze warunki młodym matkom zapewnia Chorwacja.

Obowiązek pracy w godzinach nadliczbowych

Polecenie pracodawcy pracy w godzinach nadliczbowych nie ma charakteru bezwzględnego. Pracownik może odmówić jego wykonania. Jednakże odmowa musi mieć uzasadnienie w przepisach prawa lub zasadach współżycia społecznego.

Odmowa pracy w godzinach nadliczbowych

Przeważająca część doktryny prawa pracy oraz orzecznictwa stoi na stanowisku, iż pracownik nie ma prawa odmówić zastosowania się do polecenia pracodawcy o pracy w godzinach nadliczbowych. Nie dotyczy to jednak pewnych grup pracowników np. kobiet w ciąży lub pracowników niepełnosprawnych.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski w 2017 r. - wymiar, zasady przyznawania

Ojciec dziecka może korzystać z różnego rodzaju płatnych urlopów służących opiece nad dziećmi, m.in. z urlopu ojcowskiego i tzw. tacierzyńskiego. Jaki jest ich wymiar i zasady przyznawania w 2017 roku? Czym różni się urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego?

REKLAMA