REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instrukcje BHP, Ochrona zdrowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 26 października, że są one niezgodne z konstytucją.

Uproszczone druki zwolnień lekarskich

O pięć rubryk zmniejszy się liczba pól, które musi wypełnić lekarz wystawiając zwolnienie lekarskie. Druki zostały uproszczone po długiej batalii lekarzy, którzy argumentowali, że im krócej wypełniać będą druk, tym więcej czasu pozostanie im dla pacjenta.

Pakiet ustaw zdrowotnych do sejmowej komisji zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, do której założenia przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, umożliwi obiektywną ocenę jakości świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej - poinformował wiceminister zdrowia Marek Haber.

Ile może kosztować wypadek przy pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki dotyczące bhp. Ich niezapewnienie może skutkować m.in. koniecznością wypłaty poszkodowanemu pracownikowi odszkodowania czy renty.

Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego potrzebna jest nie tylko reforma ubezpieczeń zdrowotnych rolników, ale całego systemu.

Czy finansowanie z budżetu składek ubezpieczenia zdrowotnego jest konstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zbada dzisiaj, 26 października, czy finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników - bez względu na ich status materialny - jest zgodne z konstytucją. Wniosek do TK w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Pakiet ustaw zdrowotnych - kto zapłaci długi szpitali

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne zwiększą dostępność świadczeń medycznych

Według ekspertów wprowadzenie systemu dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych może przyczynić się do zwiększenia dostępności świadczeń medycznych.

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne - konkurencja dla NFZ

W 2011 r. w województwach: pomorskim i dolnośląskim ruszy program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli, którzy będą konkurencją dla NFZ - zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne

System dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zwiększyłby dostęp do świadczeń osobom mniej zamożnym i przyczyniłby się do zmniejszenia rozwarstwienia społecznego - ocenił Witold Paweł Kalbarczyk z Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Rząd przyjął drugą część pakietu ustaw zdrowotnych

Rząd przyjął w czwartek, 14 października, drugą część pakietu ustaw zdrowotnych. Przewidują one m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi; ceny i marże leków finansowanych przez NFZ będą ustalane urzędowo.

Pakiet zdrowotny - kontynuacja prac nad ustawami

W czwartek, 14 października 2010 r., rząd będzie kontynuować prace nad ustawami z pakietu zdrowotnego. Zajmie się m.in. projektem ustawy o działalności leczniczej, zgodnie z którym - chociaż nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki - to samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic.

Czy abonamenty medyczne pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu

Rząd zajmie się pakietem ustaw zdrowotnych

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj, 12 października 2010 r., pakietem ustaw zdrowotnych, w tym m.in. projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, zmianami w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz projektem ustawy i informacji w ochronie zdrowia.

Wykonywanie przez służbę medycyny pracy profilaktycznej opieki zdrowotnej osób objętych tą opieką na swój wniosek

Pojęciem profilaktycznej opieki zdrowotnej określa się ogół działań zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z warunkami albo charakterem pracy.

Pielęgniarki i położne chronione jak funkcjonariusze publiczni

Pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych - zakłada projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, który został skierowany do prac w sejmowej komisji zdrowia.

Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych - nowelizacja ustawy

Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który został skierowany do Komitetu Rady Ministrów.

Czy wszyscy wspólnicy – właściciele firmy powinni odbyć szkolenie okresowe bhp?

Wspólnikami w spółce cywilnej są trzy osoby. Zgodnie z umową spółki każdy ze wspólników ma prawo jednoosobowo reprezentować firmę i podpisywać wszystkie dokumenty związane z działalnością spółki, w tym również umowy o pracę. Praktycznie w bieżącą działalność firmy zaangażowane są tylko dwie osoby. Czy wszyscy wspólnicy będący właścicielami firmy powinni odbyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami? Czy wystarczy, aby tylko jeden z nich odbył takie szkolenie? Czy osoba, która nie angażuje się w działalność spółki, ma obowiązek ukończyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami?

Czy przepisy dotyczące wymagań dla stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe dotyczą laptopów?

Pracodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach biurowych w agencji reklamowej. Część pracowników wyposażono w komputery stacjonarne, natomiast pozostali pracują na laptopach. Wszyscy pracownicy wykonują pracę przez 8 godzin dziennie. Niektórzy pracownicy otrzymali laptopy, gdyż okazjonalnie wyjeżdżają na spotkania z klientami, średnio 1–2 razy w miesiącu na 2–3 godziny. Czy pracodawca powinien dostosować wszystkie stanowiska do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy tylko stanowiska wyposażone w komputery stacjonarne podlegają obowiązkom wynikającym z tego przepisu?

Dostępność usług medycznych - pacjenci czekają w kolejkach do lekarza

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniała dziennikarzy, że w pakiecie ustaw jest propozycja rozwiązania problemu kolejek do lekarza. Przyznała, że nie zna ostatniego raportu NIK w tej sprawie, ale - jak zaznaczyła - "każdy raport powinien być materiałem do wyciągania wniosków".

Równe prawa dla publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej

Szansą dla pacjentów jest zrównanie zasad, na jakich funkcjonują publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej - uważa minister zdrowia Ewa Kopacz.

Praca przy komputerze - wymagania bhp

Po każdej godzinie pracy przy monitorze ekranowym pracownik ma prawo do 5-minutowej przerwy lub do chwilowej zmiany rodzaju pracy.

Pakiet zdrowotny - założenia ustaw

Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą płaciły ich długi, leki refundowane otrzymają stałe marże i ceny, pacjenci będą dochodzić odszkodowań bez sądu, lecznice zostaną zinformatyzowane - to główne założenia pakietu ustaw zdrowotnych.

Pracodawcy powinni zapłacić podatek od pakietów medycznych dla pracowników

Przedsiębiorstwa, które nie odprowadziły podatku od abonamentów na opiekę zdrowotną swoich pracowników, podjęły nieopłacalne ryzyko - uważa resort finansów. W ocenie Ministerstwa Finansów (MF) powinny teraz skorygować poprzednie deklaracje i zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Lekarstwo na nieprawidłowości w badaniach klinicznych

Obowiązek publikowania w internecie informacji o badaniach klinicznych, ograniczeń w ich wykonywaniu przez jednego badacza oraz zmiana zasad ubezpieczania, to propozycje ministerstwa zdrowia przedstawione w założeniach do ustawy o badaniach klinicznych.

Szpitale i przychodnie musiały zwrócić pieniądze NFZ

Ponad 67,4 mln zł musiały zwrócić szpitale i przychodnie NFZ w związku z nieprawidłowościami w realizacji umów na świadczenia zdrowotne w 2009 r.

Pięć podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji

W czasie targów SAWO 2010 ruszyła kampania dotycząca bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków.

Swoboda wyboru lekarza - radykalne zmiany w ochronie zdrowia

Dyrektywa o korzystaniu z usług medycznych w UE oraz swobodzie wyboru lekarza - także w kraju - wymaga radykalnych zmian polskiego systemu ochrony zdrowia i jest niekorzystna dla najuboższych pacjentów - ocenia minister zdrowia Ewa Kopacz.

Jak należy rozumieć pojęcie dostępności dla pracowników instrukcji bhp maszyn i urządzeń użytkowanych na terenie zakładu pracy?

Na terenie zakładu pracy w procesie produkcji używanych jest ponad 20 maszyn. Powierzchnia hali produkcyjnej wynosi powyżej 2000 m2. Praca na terenie zakładu pracy wykonywana jest na dwie zmiany. Instrukcje bhp maszyn i urządzeń przechowywane są na terenie biura pracodawcy u kierownika parku maszynowego. Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy inspektor pracy nakazał udostępnić pracownikom do stałego korzystania instrukcje bhp. W jaki sposób pracodawca powinien udostępnić pracownikom instrukcje?

Pacjenci blokują miejsca w kolejkach do lekarzy specjalistów

Około 30 proc. pacjentów zapisuje się jednocześnie do kilku lekarzy tej samej specjalizacji, blokując tym samym miejsca w kolejkach - wynika z danych mazowieckiego oddziału NFZ.

Minister zdrowia zapowiada zmiany w systemie zdrowotnym

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że za kilkanaście dni na specjalnej konferencji prasowej przedstawi planowane kompleksowe zmiany w całym systemie zdrowotnym.

"Vademecum 2010" - informator NFZ o świadczeniach zdrowotnych

Informacje o prawach pacjenta i świadczeniach medycznych, finansowanych ze środków publicznych, można znaleźć w "Vademecum 2010", które opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze? Czy możemy mówić o zdrowym stylu życia, gdy ponad 8 godzin dziennie spędzamy przy komputerze w wymuszonej, niewygodnej pozycji ciała? Jako pracodawca chciałbym zarekomendować swoim pracownikom jakieś alternatywne rozwiązania. Co gwarantują w tym zakresie przepisy prawa?

Sondaż - ZUS i NFZ są źle oceniane

Większość ankietowanych źle ocenia funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia  - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Obowiązki służby BHP

Służba bhp pełni funkcję doradczą i kontrolną w zakładzie pracy. Może ona np. przeprowadzać kontrole warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp.

Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę, gdy pracownik wykonuje pracę 2 godziny w tygodniu przy substancjach rakotwórczych?

Na terenie zakładu pracy podczas pracy wykorzystywane są substancje rakotwórcze w śladowej ilości. Pracownicy wykonują pracę łącznie nie dłużej niż 2 godziny w tygodniu i nie na stałych stanowiskach pracy. Społeczny Inspektor Pracy zalecił pracodawcy stosowanie wszystkich zasad bhp oraz przepisów obowiązujących podczas pracy z substancjami rakotwórczymi, głównie w zakresie ewidencjonowania pracowników wykonujących pracę, oraz wykazu substancji rakotwórczych. Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę?

Czy wózki widłowe bez osłon bocznych (drzwi) mogą być użytkowane zimą na otwartej przestrzeni?

W naszym magazynie korzystamy z wózka widłowego. Kilka razy w tygodniu wózek używany jest do rozładunku towarów na zewnątrz magazynu. Czy powinniśmy taki wózek wyposażyć w kabinę z drzwiami bocznymi?

Coraz mniej pieniędzy na świadczenia zdrowotne

W 2010 roku nakłady na świadczenia zdrowotne będą niższe o 1,5 mld zł w porównaniu z bieżącym rokiem - poinformowano na konferencji prasowej w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Szczególna ochrona zdrowia młodocianych

Przepisy prawa pracy przewidują szczególną ochronę zdrowia młodocianych ze względu na ich uprzywilejowaną sytuację na rynku pracy. Stosunek pracy z takim młodocianym jest również chroniony, a także obwarowany wieloma zakazami i nakazami służącymi dobru młodych pracowników.

Szczególna ochrona kobiet a przepisy BHP

Zatrudniając kobiety w zakładzie pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Dotyczy to głównie organizacji pomieszczeń higienicznosanitarnych oraz niezatrudniania przy określonych rodzajach prac.

Działania ograniczające ryzyko wypadków przy pracy

Wszędzie, gdzie można ograniczyć ryzyko wypadków przy pracy, wprowadzając rozwiązania techniczne, tam są one wprowadzane - zapewnił w Sejmie wicepremier Waldemar Pawlak. Minister gospodarki przedstawił informację rządu w sprawie działań zmierzających do zmniejszenia skali wypadków przy pracy. Wnioskował o to klub Lewicy.

Zatrudnianie pracowników młodocianych a bhp

Pracodawcy zatrudniający młodocianych muszą pamiętać, aby zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zlecać im tylko prace dozwolone prawem.

Jak stwierdzić chorobę zawodową

Od 3 lipca 2009 r. zmieniły się przepisy dotyczące chorób zawodowych. Jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r. stwierdzającego niezgodność z Konstytucją RP niektórych przepisów Kodeksu pracy dotyczących chorób zawodowych.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, który pracodawca zamierza wypłacać pracownikom? Czy należy przydzielić go tylko pracownikom na stanowiskach, na których - zgodnie z przyjętą w firmie tabelą norm odzieży - obowiązuje odzież robocza czy wszystkim zatrudnionym?

Pracownik krwiodawca

O tym, kto jest krwiodawcą i których pracowników pracodawca zobowiązany jest zwolnić, rozstrzygają przepisy ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (DzU z 1997 r. nr 106, poz. 681 ze zm.).

Bezpieczeństwo i higiena pracy - podsumowanie zmian w kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie bhp wprowadza wiele zmian zarówno w obowiązkach pracodawców, jak i pracowników. Jedną z ważniejszych jest obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową i ewakuację.

Zasady tworzenia instrukcji bhp

Instrukcje bhp są w każdym zakładzie pracy jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest tworzenie instrukcji bhp, natomiast pracownicy muszą się do nich stosować.

Szkolenia BHP wstępne i okresowe

Szkolenie wstępne bhp obejmuje instruktaż ogólny wszystkich nowo zatrudnionych pracowników, a także studentów i uczniów odbywających praktyki lub praktyczną naukę zawodu.

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

REKLAMA