| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa na okres próbny jest szczególnym typem umowy przewidzianym w kodeksie pracy. Zawierana jest ona w celu wzajemnego sprawdzenia pracodawcy i pracownika.

Najważniejsze informacje

Umowa na okres próbny jest umową terminową. Nie jest jednak tym samym czym umowa na czas określony.
Zgodnie z art. 25 Kodeksu pracy maksymalny okres jej trwania wynosi 3 miesiące.  Może nią być poprzedzona umowa na czas określony, nieokreślony lub na czas wykonania określonej pracy. W Polsce jest ona bardzo popularna.
Z konkretnym pracownikiem na tym samym stanowisku może być ona zawarta tylko jeden raz. Należy też pamiętać, że umowy o pracę na okres próbny nie można przedłużać.

Od 2015 r. zmiany w umowach o pracę

Cele umów na okres próbny

Umowa ta to wygodną forma sprawdzenia kompetencji pracownika przez pracodawcę. Przez tak długi okres czasu widzi on jego pracę w wielu sytuacjach i może się przekonać, czy jest to odpowiednia osoba do powierzenia ważnych i odpowiedzialnych zadań.
Część pracowników ma co do niej odmienne zdanie. Będąc zatrudnionym na okres próbny trudniej jest otrzymać kredyt i nie da się jasno zaplanować poważniejszych wydatków.
Z drugiej strony okres ten daje im ogromne szanse. Dzięki niemu można zobaczyć jaka atmosfera panuje w miejscu pracy i osobiście sprawdzić, czy nam ona odpowiada.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Rozwiązanie umowy na okres próbny

Kodeks pracy różnicuje długość okresów wypowiedzenia umów o pracę. Wynosi on odpowiednio 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie, przy okresie próbnym wynoszącym 3 miesiące.
Rozwiązując umowę na okres próbny nie jest konieczne podawania przyczyny.

Zakończenie współpracy

Po zakończonym okresie próbnym to pracodawca decyduje, czy będzie kontynuował współprace. Prawo nie nakłada na niego obowiązku zatrudnienia takiego pracownika.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »