Umowa o pracę na okres próbny
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejsze informacje
Umowa na okres próbny jest umową terminową. Nie jest jednak tym samym czym umowa na czas określony.
Zgodnie z art. 25 Kodeksu pracy maksymalny okres jej trwania wynosi 3 miesiące. Może nią być poprzedzona umowa na czas określony, nieokreślony lub na czas wykonania określonej pracy. W Polsce jest ona bardzo popularna.
Z konkretnym pracownikiem na tym samym stanowisku może być ona zawarta tylko jeden raz. Należy też pamiętać, że umowy o pracę na okres próbny nie można przedłużać.
REKLAMA
Od 2015 r. zmiany w umowach o pracę
Cele umów na okres próbny
Umowa ta to wygodną forma sprawdzenia kompetencji pracownika przez pracodawcę. Przez tak długi okres czasu widzi on jego pracę w wielu sytuacjach i może się przekonać, czy jest to odpowiednia osoba do powierzenia ważnych i odpowiedzialnych zadań.
Część pracowników ma co do niej odmienne zdanie. Będąc zatrudnionym na okres próbny trudniej jest otrzymać kredyt i nie da się jasno zaplanować poważniejszych wydatków.
Z drugiej strony okres ten daje im ogromne szanse. Dzięki niemu można zobaczyć jaka atmosfera panuje w miejscu pracy i osobiście sprawdzić, czy nam ona odpowiada.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Rozwiązanie umowy na okres próbny
Kodeks pracy różnicuje długość okresów wypowiedzenia umów o pracę. Wynosi on odpowiednio 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie, przy okresie próbnym wynoszącym 3 miesiące.
Rozwiązując umowę na okres próbny nie jest konieczne podawania przyczyny.
Zakończenie współpracy
Po zakończonym okresie próbnym to pracodawca decyduje, czy będzie kontynuował współprace. Prawo nie nakłada na niego obowiązku zatrudnienia takiego pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat