REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek rodzinny, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypłata świadczeń emerytalno-rentowych nie jest zagrożona

"Wypłata świadczeń emerytalno-rentowych nie jest zagrożona" - zapewnił w Senacie wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior. Poinformował, że w 2010 r. z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) ma zostać przekazane 7,5 mld zł.

Oszczędzający będą mogli wystąpić o zwrot środków z IKE

Oszczędzający na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) będą mogli wystąpić z wnioskiem o częściowy zwrot środków, które wpłacili na swoje konta. Ponadto osoby odprowadzające podatek dochodowy od swoich dochodów w innym kraju niż Polska będą mogły dokonywać wpłat na IKE.  Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o IKE.

Senat zajmie się nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Na rozpoczynającym się 16 grudnia br. posiedzeniu Senat zajmie się ustawą nowelizującą ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych.

System świadczeń rodzinnych obejmie większą liczbę dzieci

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak chce, by system świadczeń rodzinnych objął wszystkie rodziny wychowujące dzieci. Jak powiedziała, głównym celem prac prowadzonych w resorcie jest to, aby świadczenie rodzinne, bądź ulga podatkowa - która też jest rodzajem takiego świadczenia - trafiły do większej liczby dzieci.

Czy wiek emerytalny zostanie podwyższony

Szef doradców premiera Michał Boni uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat powinna zapaść decyzja w sprawie podwyższenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Zasiłki rodzinne dla wszystkich - prace nad wzmocnieniem polityki prorodzinnej

Rzecznika prasowa resortu pracy Bożena Diaby powiedziała, że propozycja szefowej resortu Jolanty Fedak dotycząca podwyższenia progu dochodowego dla zasiłku rodzinnego, a nawet uniezależnienie prawa do zasiłku od dochodów rodziny to na razie wstępna koncepcja. "Nie ma jeszcze konkretnych cyfr co do jej kosztów czy liczby osób, które miałaby objąć" - zastrzega.

Eksperci o założeniach reformy emerytalnej

Zamiast zabierania z OFE części składki emerytalnej i przekazywania jej do ZUS, należy zająć się reformą całego systemu emerytalnego. Trzeba przede wszystkim oddzielić dług, którego źródłem jest ten system, od innych długów państwa - uważają eksperci.

Ochrona przed wypowiedzeniem

Prezes spółki w wieku przedemerytalnym korzysta ze szczególnej ochrony polegającej m.in. na zakazie wypowiadania mu umowy o pracę. Nie można także przenieść go na inne stanowisko ani obniżyć mu wynagrodzenia, chyba że wyrazi na to zgodę.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Sejm zajmie się projektem zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Rządowy projekt zmian wprowadza rozwiązania, które miałyby zapewnić Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych (FUS) uzyskiwanie nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa oraz z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Zawieszanie albo zmniejszanie emerytur i rent - graniczne kwoty przychodu

Wiadomo już, jaka jest wysokość granicznych kwot przychodu dla 2009 r., stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

Polacy negatywnie o przeniesieniu składki z OFE do ZUS

59,2 proc. Polaków negatywnie ocenia pomysł przeniesienia części składki emerytalno-rentowej z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast za takim rozwiązanie opowiedziało się 22,3 proc. pytanych - wynika z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Pożyczki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają zapewnić Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych (FUS) uzyskiwanie nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa oraz z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Z renty na emeryturę

Od osób, które za podstawę wymiaru emerytury wskazują podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, wymaga się, aby na dzień złożenia wniosku o emeryturę były uprawnione do tej renty.

ZUS przelicza emerytury i renty z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego

Emeryci i renciści mogą przeliczyć swoje świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za tzw. "okresy zerowe", w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy, kto do 31 grudnia złoży do ZUS wniosek o przeliczenie, może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.

Obniżenie kosztów będzie zasadniczym punktem reformy systemu emerytalnego

Niższa składka przekazywana do Otwartych Funduszy Emerytalnych może zapewnić większe bezpieczeństwo przyszłych emerytów - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak. Obniżenie kosztów, jakie muszą ponosić ubezpieczeni na rzecz OFE, będzie więc w najbliższym czasie jednym z zasadniczych punktów reformy systemu emerytalnego - dodała.

Przeliczenie emerytury

Dwa lata temu przeszłam na emeryturę. Z okresu 3 lat nie mogłam przedstawić dokumentów o wysokości wynagrodzenia i w związku z tym mam niższą emeryturę. Słyszałam, że zmieniły się przepisy, ale nie wiem, czy mnie dotyczą. Czy będę mogła przeliczyć emeryturę?

ZUS nie jest pozytywnie oceniany

Ponad połowa Polaków negatywnie oceniła w listopadzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak stosunkowo najmniej krytycznych ocen jest wśród emerytów - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Jedyna propozycja rozwiązania problemów systemu emerytalnego

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że na razie nie widzi innych konkretnych propozycji dotyczących rozwiązania problemów systemu emerytalnego w Polsce, poza przedstawionymi niedawno wspólnie z minister pracy. Jest jednak pewien, że zostaną one zgłoszone m.in. przez środowiska powiązane z otwartymi funduszami emerytalnymi.

Czy ponownemu przeliczeniu podlega całość emerytury w razie późniejszego zakończenia zatrudnienia

Kwotę bazową obowiązującą w dacie złożenia wniosku o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego przez osobę, która po uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury podlegała przez co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, uwzględnia się tylko do obliczenia części socjalnej później ustalonej emerytury (na podstawie uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 10 września 2009 r., I UZP 6/09).

Nie będzie zmian w systemie emerytalnym

Szef doradców premiera Michał Boni uważa, że propozycja ministrów finansów i pracy dotycząca zmian w systemie emerytalnym nie wejdzie w życie. Boni przyznał jednak, że trzeba się zastanowić nad tym, co zrobić z rosnącym długiem publicznym generowanym przez fundusze emerytalne.

Minister Fedak chce walczyć o bezpieczeństwo przyszłych emerytur

Zapewnienie bezpieczeństwa przyszłych emerytur przez ograniczenie składek przekazywanych do otwartych funduszy emerytalnych i opłat, które będą pobierane za wypłatę emerytur kapitałowych - to jedne z podstawowych celów, jakie na następne dwa lata stawia sobie minister pracy Jolanta Fedak.

Coraz mniej składek - czy zabraknie pieniędzy na emerytury?

W najbliższych miesiącach do ZUS będzie wpływało coraz mniej składek i będzie on musiał zaciągnąć większe kredyty, co w efekcie obciąży wszystkich podatników - uważają eksperci. ZUS zapewnia, że niezależnie od deficytu Zakładu, pieniędzy na wypłaty rent i emerytur na pewno nie zabraknie. Potwierdza to resort finansów.

O przenoszeniu składki do ZUS powinni decydować ubezpieczeni

Pracodawcy oraz związkowcy z Komisji Trójstronnej sceptycznie odnoszą się do zaproponowanych w ubiegłym tygodniu zmian w systemie emerytalnym. Ich przedstawiciele zwrócili się do minister pracy Jolanty Fedak o pisemne stanowisko resortu w tej sprawie wraz z uzasadnieniem.

Dyskusja o sposobach oceniania zysków i reformie OFE

Eksperci pracodawców i związków zawodowych oraz przedstawiciele strony rządowej zajmą się m.in. propozycją ministrów finansów i pracy dotyczącą przesunięcia do ZUS części składki emerytalnej przekazywanej do OFE.

Premier zapewnia, że nie będzie zmian zagrażających wysokości emerytur

Premier Donald Tusk zapewnił, że nie będzie żadnych zmian w systemie emerytalnym, które w przyszłości choćby w najmniejszym stopniu mogłyby zagrozić wysokości oraz regularności wypłacania świadczeń.

ZUS musi uporać się z rosnącymi wydatkami

Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju Wiktor Wojciechowski uważa, że wzrost wydatków na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jeszcze w tym roku może zmusić ZUS do zaciągnięcia większych niż planowano kredytów w bankach komercyjnych.

"Zanosi się na fiasko reformy emerytalnej"

Minister finansów Jacek Rostowski oraz minister pracy Jolanta Fedak zapowiedzieli zmiany w systemie emerytalnym, które mogą wejść w życie od lipca 2010 r. Mają one m.in. polegać na przeniesieniu części składek emerytalnych z otwartych funduszy emerytalnych do ZUS. Do OFE miałoby trafiać 3 proc. zamiast dotychczasowych 7,3 proc. składki. Pozostała część byłaby przekazywana do ZUS na indywidualne konto emerytalne każdego ubezpieczonego.

OFE nie mogą zarabiać kosztem emerytów

Minister pracy Jolanta Fedak uważa, że towarzystwa emerytalne nie mogą osiągać "ogromnych zysków" kosztem przyszłym emerytów. Dlatego - jak powiedziała - ministerstwa finansów oraz pracy zaproponowały zmiany w systemie emerytalnym, polegające na skierowaniu do ZUS części składki wpływającej obecnie do otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Zatrudnianie osób po 50. roku życia - zmiana przepisów

Zniesienie limitów "dorabiania" dla osób posiadających uprawnienia do emerytury i renty oraz obniżenie kosztów zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którym zajmie się Sejm.

Kolejny miesiąc rosną aktywa OFE

Aktywa zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych wzrosły w październiku po raz ósmy z rzędu. Miesięczny wzrost wartości wyniósł w ostatnim miesiącu 2,5 proc., tym samym aktywa osiągnęły poziom 172,5 mld zł - podały w raporcie Analizy Online.

Czy fundusze emerytalne mają łatać dziurę budżetową

Reformą funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych zajmował się Zespół ds. Ubezpieczeń Komisji Trójstronnej.  Zdaniem pracodawców, fundusze emerytalne powinny mieć możliwość inwestowania w różnorodne instrumenty finansowe, także na rynkach zagranicznych. Związkowcy są w tej sprawie podzieleni.

Inwestycje funduszy emerytalnych

Wprowadzenie funduszy emerytalnych, które inwestowałyby pieniądze ubezpieczonych tylko w obligacje oraz funduszy dynamicznych, które nawet 80 proc. środków przyszłych emerytów lokowałyby w akcje - to temat posiedzenia zespołu ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej.

Po "becikowe" i dodatek do zasiłku tylko z zaświadczeniem lekarskim

Od 1 listopada br. do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka oraz o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka należy dołączyć zaświadczenie lekarskie.

Niepełna emerytura

Prawo do niepełnej emerytury przysługuje tym ubezpieczonym, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, nie mogą natomiast wykazać się odpowiednio długim okresem ubezpieczenia.

Na składkach emerytalnych nie zarobi się kokosów

Instytucje finansowe, zarabiając na składkach emerytalnych, powinny dbać skutecznie o przyszłość emerytur - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał, że składka na emeryturę nie jest po to, aby jakieś instytucje finansowe zarabiały kokosy.

Minister Fedak o wydłużeniu wieku emerytalnego

Minister pracy Jolanta Fedak uważa, że nieprzygotowana dyskusja o wydłużaniu wieku emerytalnego może okazać się szkodliwa dla polskiego systemu emerytalnego. Obawiając się, że trzeba będzie dłużej pracować, wiele osób może starać się o to, by jak najwcześniej odejść z rynku pracy - powiedziała na konferencji w BCC poświęconej problemom wydłużenia wieku emerytalnego Polaków.

Indywidualne Konta Emerytalne dla płacących podatki poza Polską

Na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będą mogły oszczędzać także osoby, które nie są polskimi rezydentami podatkowymi, czyli płacą podatki w innych krajach. Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji ustawy o IKE, którego pierwsze czytanie odbyło się w  sejmowej komisji finansów.

Pozytywnie o dotacjach do KRUS i PFRON

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekty budżetu na 2010 r. w częściach dotyczących KRUS i PFRON-u.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w okresie przedemerytalnym

Osoby, które posiadają długi staż pracy i którym brakuje nie wielu lat pracy do uzyskania prawa do emerytury podlegają ochronie przed wypowiedzeniem.

Wcześniejsze emerytury coraz popularniejsze

W kryzysie gospodarczym coraz więcej osób decyduje się odejść z rynku pracy. W sierpniu po raz pierwszy od wielu miesięcy wzrosła liczba osób, które zdecydowały się na wcześniejsze emerytury - powiedziała na seminarium "Solidarność pokoleń - strategiczne rozwiązania wobec zmiany demograficznej" ekspertka rynku ubezpieczeń Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Świadczenia rodzinne

Okres zasiłkowy 2008/2009 został wydłużony do 31 października 2009 r. Od listopada zostaną waloryzowane kwoty świadczeń rodzinnych, które będą obowiązywały w nowym okresie zasiłkowym.

Tysiące Polaków skorzystają z umowy o zabezpieczeniu społecznym

Około 40 tys. Polaków skorzysta z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą, która wchodzi w życie 1 października. Umowa umożliwia łączenie okresów ubezpieczenia przepracowanych w Polsce i w Kanadzie oraz transfer świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego państwa.

Wyższe składki na KRUS

Składki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą płacone co miesiąc i wyniosą 10 proc. emerytury podstawowej, tj. obecnie 68 zł. Jeżeli rolnik ma ponad 50 hektarów ziemi, jego składka będzie odpowiednio wyższa. Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o KRUS, która wchodzi w życie 1 października.

Bezpieczne fundusze emerytalne gwarancją emerytury

Utworzenie bezpiecznych funduszy emerytalnych, inwestujących w obligacje skarbowe da pracującym gwarancję, że nie stracą pieniędzy gromadzonych na emeryturę - mówili na posiedzeniu Komisji Trójstronnej związkowcy. Podkreślali, że każdy powinien móc przechodzić z funduszu inwestującego w akcje do bezpiecznego, i odwrotnie.

Fikcyjna praca za granicą aby uniknąć składek ZUS

W przyszłym tygodniu resort pracy przeanalizuje sytuację prawną osób, które fikcyjnie zatrudniają się za granicą, by nie płacić w Polsce składek na ZUS - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Ulga podatkowa dla oszczędzających na emeryturę

Wcześniej na emeryturę

Z prawa do wcześniejszej emerytury mogą skorzystać m.in. mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat, jeżeli udowodnią okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat albo 25 lat w przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

Reforma spowoduje wydłużenie wieku emerytalnego

Wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuchronne, ale trzeba to zrobić stopniowo - uważa minister pracy Jolanta Fedak. Czterdziestolatkowie nie mogą się nagle dowiedzieć, że będą musieli pracować np. 10 lat dłużej - powiedziała szefowa resortu pracy. Pomysł popierają eksperci ubezpieczeniowi i pracodawcy; krytykują związkowcy.

Czy w kierowanym do ZUS oświadczeniu emeryta o zamiarze podjęcia pracy zarobkowej należy podawać wysokość dochodu

W oświadczeniu o zamiarze uzyskiwania dochodów skutkujących zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych lub rentowych nie jest konieczne podawanie konkretnych kwot dochodów (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r., II UK 368/08).

Od 1 listopada 2009 r. będą zmiany w świadczeniach rodzinnych

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady ustalania prawa do świadczeń rodzinnych. Nowy okres zasiłkowy będzie trwał od 1 listopada do 31 października następnego roku. Obecny okres zasiłkowy, który miał trwać od września 2008 r. do sierpnia 2009 r., został przedłużony do 31 października 2009 r.

REKLAMA