Ryczałt za nadgodziny a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Ryczałt za nadgodziny należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.
UZASADNIENIE
Wynagrodzeniem pracownika, które przyjmuje się do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jest przychód pracownika będący podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (art. 3 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Przychód pracownika ze stosunku pracy to pojęcie szersze niż wynagrodzenie zasadnicze. Do przychodu zalicza się różne składniki wynagrodzenia.
Są to m.in.:
• wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
• nagrody,
• premie,
• dodatki,
• ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Nie wszystkie składniki wynagrodzenia pracownika, od których zostały odprowadzone składki na ubezpieczenie chorobowe, są wliczane do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego są uwzględniane tylko takie składniki wynagradzania, które zgodnie z zasadami wypłaty określonymi w układach zbiorowych pracy lub w przepisach o wynagradzaniu są pomniejszane za okres pobierania zasiłku chorobowego.
Uwzględnieniu podlegają także składniki, które przysługują za przepracowany czas, np. dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za pełnienie dyżuru, dodatek za nadgodziny, dodatek za uciążliwe warunki pracy.
REKLAMA
Świadczenia pieniężne wypłacane przez Państwa handlowcom w formie ryczałtu za nadgodziny należy wliczyć do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Ryczałt to forma naliczenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, gdzie oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek za nadgodziny. Jednak nie ma realnej możliwości kontrolowania godzin pracy pracowników wykonujących stale pracę poza siedzibą firmy. W takim przypadku można przyznać pracownikowi dodatek w formie ryczałtu. Wysokość tego ryczałtu musi być adekwatna do pracy w godzinach nadliczbowych.
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, w tym przypadku ryczałt za nadgodziny, podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. W związku z tym, że jest to składnik wynagrodzenia przysługujący za okres miesiąca, należy go uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.
Wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie należy uzupełniać w miesiącach, w których z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownik nie przepracował pełnego miesiąca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat