| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Badania lekarskie dla dawców narządów

Badania lekarskie dla dawców narządów

Pracownik dostarczył do zakładu pracy zwolnienie lekarskie dołączając do niego własnoręczne oświadczenie, że ta niezdolność jest związana z badaniami, którym się poddał, ponieważ jest dawcą narządu. Czy na tej podstawie możemy wypłacić mu świadczenie w wysokości 100%?

RADA
Podstawą wypłaty 100-procentowego wynagrodzenia i zasiłku chorobowego dla dawcy narządów jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że niezdolność do pracy jest spowodowana badaniami lekarskimi na dawcę narządów.

UZASADNIENIE

Oświadczenie pracownika o poddaniu się badaniom na dawcę narządów nie stanowi podstawy do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Samo zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA takim dowodem także nie jest, ponieważ nie ma na nim informacji, że niezdolność do pracy jest spowodowana poddaniem się badaniom na dawcę narządów.

Podstawą do wypłaty świadczenia w wysokości 100% podstawy wymiaru z tytułu niemożności wykonywania pracy w związku z poddaniem się badaniom lekarskim dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi ich pobrania jest, obok zaświadczenia lekarskiego wystawionego na druku ZUS ZLA, dodatkowe zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku.

W zaświadczeniu powinna być zawarta informacja, że pracownik jest kandydatem na dawcę narządów i że został skierowany na badania związane z zabiegiem pobrania narządów. Zaświadczenie powinno być potwierdzone podpisem i pieczątką lekarza, który skierował pracownika na takie badania, oraz dane jednostki, w której jest zatrudniony lekarz.


Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 2, art. 53 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »