REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczać wynagrodzenie z umowy zlecenia

REKLAMA

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę zawartej na okres od 1 stycznia 2007 r. do 29 lutego 2008 r. W tym czasie wykonywała dla nas także inne prace na podstawie umowy zlecenia. Zachorowała 15 lutego 2008 r. Czy ustalić jej prawo do wynagrodzenia chorobowego z umowy o pracę i zasiłku chorobowego z umowy zlecenia? Czy przysługują jej od nas dwa świadczenia?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres od 15 do 29 lutego 2008 r. wyłącznie z tytułu umowy o pracę. Do podstawy wymiaru wliczamy jednak także wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Jeżeli zwolnienie lekarskie przedłuży się, to od 1 marca 2008 r. zasiłek chorobowy pracownicy będzie wypłacał ZUS.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków dla pracowników ustala się przyjmując do podstawy wymiaru wynagrodzenie, które pracownik uzyskał w okresie 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie.

Umowa o pracę i umowa zlecenia są różnymi podstawami do wykonywania pracy. Umowa o pracę jest podstawowym tytułem zatrudnienia. Jest ona uregulowana w Kodeksie pracy. Natomiast umowa zlecenia jest jedną z umów Kodeksu cywilnego i odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Prawo nie zabrania zawierania umów cywilnych do wykonania określonych prac, pod warunkiem że celem zawarcia umowy cywilnej nie jest obejście prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych sytuacja, w której z pracownikiem zawarto dodatkowo umowę zlecenia, jest traktowana tak, jakby przychód z umowy zlecenia był wynagrodzeniem pracownika. Nie zgłasza się dodatkowo pracownika do ubezpieczeń społecznych, a wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia jest sumowane z wynagrodzeniem z umowy o pracę i stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym ubezpieczenie chorobowe. W przypadku pracownika i równocześnie zleceniobiorcy pracownik obowiązkowo opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe, a przychód z umowy zlecenia jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, czyli wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem jest wliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, jednak tylko za okres, kiedy umowa zlecenia jest wykonywana. Umowa zlecenia jest traktowana tak jak składnik wynagrodzenia, który przysługuje do określonego terminu.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r. oraz kolejną umowę zlecenia na okres od 15 stycznia do 31 sierpnia 2008 r. Pracownik zachorował 18 lutego 2008 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie z umowy o pracę za okres od lutego 2007 r. do stycznia 2008 r. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej na okres od 15 stycznia do 31 sierpnia 2008 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika nie należy uwzględniać wynagrodzenia, które pracownik otrzymał z tytułu umowy zlecenia zawartej na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r., ponieważ przed dniem uzyskania prawa do świadczenia umowa została rozwiązana, a kolejna została zawarta po przerwie (1-14 stycznia 2008 r.).

Podstawa prawna:

• art. 92 § 1 ust. 1 Kodeksu pracy,

• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Kaja Kryniewicz

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA