REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczać wynagrodzenie z umowy zlecenia

REKLAMA

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę zawartej na okres od 1 stycznia 2007 r. do 29 lutego 2008 r. W tym czasie wykonywała dla nas także inne prace na podstawie umowy zlecenia. Zachorowała 15 lutego 2008 r. Czy ustalić jej prawo do wynagrodzenia chorobowego z umowy o pracę i zasiłku chorobowego z umowy zlecenia? Czy przysługują jej od nas dwa świadczenia?

RADA

Autopromocja

Pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres od 15 do 29 lutego 2008 r. wyłącznie z tytułu umowy o pracę. Do podstawy wymiaru wliczamy jednak także wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Jeżeli zwolnienie lekarskie przedłuży się, to od 1 marca 2008 r. zasiłek chorobowy pracownicy będzie wypłacał ZUS.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków dla pracowników ustala się przyjmując do podstawy wymiaru wynagrodzenie, które pracownik uzyskał w okresie 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie.

Umowa o pracę i umowa zlecenia są różnymi podstawami do wykonywania pracy. Umowa o pracę jest podstawowym tytułem zatrudnienia. Jest ona uregulowana w Kodeksie pracy. Natomiast umowa zlecenia jest jedną z umów Kodeksu cywilnego i odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Prawo nie zabrania zawierania umów cywilnych do wykonania określonych prac, pod warunkiem że celem zawarcia umowy cywilnej nie jest obejście prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych sytuacja, w której z pracownikiem zawarto dodatkowo umowę zlecenia, jest traktowana tak, jakby przychód z umowy zlecenia był wynagrodzeniem pracownika. Nie zgłasza się dodatkowo pracownika do ubezpieczeń społecznych, a wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia jest sumowane z wynagrodzeniem z umowy o pracę i stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym ubezpieczenie chorobowe. W przypadku pracownika i równocześnie zleceniobiorcy pracownik obowiązkowo opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe, a przychód z umowy zlecenia jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, czyli wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem jest wliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, jednak tylko za okres, kiedy umowa zlecenia jest wykonywana. Umowa zlecenia jest traktowana tak jak składnik wynagrodzenia, który przysługuje do określonego terminu.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r. oraz kolejną umowę zlecenia na okres od 15 stycznia do 31 sierpnia 2008 r. Pracownik zachorował 18 lutego 2008 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie z umowy o pracę za okres od lutego 2007 r. do stycznia 2008 r. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej na okres od 15 stycznia do 31 sierpnia 2008 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika nie należy uwzględniać wynagrodzenia, które pracownik otrzymał z tytułu umowy zlecenia zawartej na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r., ponieważ przed dniem uzyskania prawa do świadczenia umowa została rozwiązana, a kolejna została zawarta po przerwie (1-14 stycznia 2008 r.).

Podstawa prawna:

• art. 92 § 1 ust. 1 Kodeksu pracy,

• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Kaja Kryniewicz

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

  Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

  REKLAMA