Kategorie

Czy przywrócenie pracownika do pracy powoduje zmianę zasiłku chorobowego na wynagrodzenie chorobowe

Dorota Wawrzeńczak
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 28 lutego 2007 r. Wyrokiem sądu, który uprawomocnił się 28 maja 2008 r., pracownik został przywrócony do pracy. Sąd zasądził na jego korzyść wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Do pracy pracownik stawił się 2 czerwca 2008 r. W aktach zasiłkowych pracownika jest kopia druku ZUS Z-3 wypełnionego na wniosek pracownika w celu przedłożenia w ZUS do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego od 1 marca 2007 r. Pracownik zaczął chorować w lutym 2007 r. i otrzymał wynagrodzenie chorobowe za 8 dni lutego, a po rozwiązaniu umowy o pracę wypłatę świadczenia przekazaliśmy do ZUS. Czy po powrocie do pracy pracownika powinniśmy rozliczyć zasiłek chorobowy wypłacony przez ZUS od 1 marca 2007 r. jako wynagrodzenie chorobowe?
RADA 

Po przywróceniu do pracy nie powinni Państwo weryfikować wypłaconego pracownikowi przez ZUS zasiłku chorobowego, mimo że za ten okres pracownikowi przysługiwałoby wynagrodzenie chorobowe.

UZASADNIENIE

Reklama

Przywrócenie pracownika do pracy wyrokiem sądu powoduje, że między pracownikiem a pracodawcą zostaje przywrócony stosunek pracy, jaki istniał przed rozwiązaniem umowy o pracę. Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy na podstawie art. 47 Kodeksu pracy. Od wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy nalicza się składki na ubezpieczenia społeczne. Okres pozostawania bez pracy, również ten, za który przyznano pracownikowi wynagrodzenie, jest okresem ubezpieczenia pracownika. Natomiast okres, za który nie zostało wypłacone pracownikowi wynagrodzenie, jest traktowany tak jak okres ubezpieczenia.

Jeżeli pracownikowi, z którym zakład pracy rozwiązał umowę o pracę, ZUS wypłacił zasiłek lub świadczenie rehabilitacyjne na zasadach przewidzianych dla świadczeń przysługujących po ustaniu zatrudnienia, to ani ZUS, ani zakład pracy po przywróceniu pracownika do pracy nie korygują rodzaju wypłaconych świadczeń oraz ich wysokości. Pracodawca, który wypłaca pracownikowi po powrocie do pracy wynagrodzenie zasądzone wyrokiem sądu, nie może jednak równocześnie za okres, za który pracownik otrzymał zasiłek lub świadczenie rehabilitacyjne, wypłacić pracownikowi wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica, z którą rozwiązano umowę o pracę z 31 października 2007 r., wystąpiła do sądu o przywrócenie do pracy. 30 kwietnia 2008 r. urodziła pierwsze dziecko. Wyrokiem sądu została przywrócona do pracy i 11 czerwca 2008 r. zgłosiła gotowość podjęcia pracy. W związku z przywróceniem do pracy pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński w wymiarze 126 dni, tj. od 30 kwietnia do 2 września 2008 r. Ponieważ za okres od 1 listopada 2007 r. do 10 czerwca 2008 r. pracownica otrzymała wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, to za okres od 30 kwietnia do 10 czerwca 2008 r. zakład pracy nie wypłaci jej zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka. Natomiast za okres od 11 czerwca do 2 września 2008 r. zakład pracy udzieli pracownicy urlopu macierzyńskiego oraz wypłaci zasiłek macierzyński.

Jeśli za czas pozostawania bez pracy pracownikowi świadczenia wypłacił ZUS, to nie należy ich weryfikować po przywróceniu pracownika do pracy.

PRZYKŁAD

Reklama

Zakład pracy rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę 31 października 2007 r. Za okres od 2 listopada 2007 r. do 1 maja 2008 r. pracownik otrzymał zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, którego podstawa wymiaru została ograniczona do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wyrokiem sądu pracownik został przywrócony do pracy. Sąd zasądził równocześnie na jego rzecz wypłatę wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy za okres, za który nie miał prawa do zasiłku chorobowego. Pracownik zgłosił gotowość do podjęcia pracy 12 czerwca 2008 r., 7. dnia od uprawomocnienia się wyroku sądu. Mimo że pracownikowi przed rozwiązaniem umowy o pracę nie wypłacono wynagrodzenia za czas choroby, to wypłaconego przez ZUS zasiłku chorobowego za okres od 2 listopada 2007 r. do 1 maja 2008 r. nie należy weryfikować. Nie należy również przeliczać podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, która została ograniczona do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Pracownikowi, który otrzymał wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, a któremu po rozwiązaniu umowy o pracę ZUS odmówił wypłaty zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego, nie przysługują świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli w wyroku sądu nie zasądzono wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, zakład pracy powinien wypłacić świadczenie z tytułu niezdolności do pracy na zasadach przewidzianych w czasie trwania zatrudnienia.

Podstawa prawna:

• art. 44-51 Kodeksu pracy,

• art. 12 ust. 1, art. 22, art. 31 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Dorota Wawrzeńczak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Zasady, że pracownik nie może pobierać jednocześnie wynagrodzenia za pracę i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, nie można przenosić na sytuację, w której pracownik nabywa prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub przepisów odrębnych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2003 r., I PK 81/03, Pr. Pracy 2004/7-8/61)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?