Zasiłek chorobowy
REKLAMA
RADA
Po ustaleniu w protokole powypadkowym, że zdarzenie z 18 marca 2007 r. było wypadkiem przy pracy, należy wyrównać wypłacone świadczenia do wysokości 100% podstawy wymiaru. Ponieważ wynagrodzenie i zasiłek chorobowy wypłacili Państwo na podstawie zwolnienia lekarskiego, które dostarczył pracownik, do wypłacenia zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego wystarczy protokół powypadkowy.
UZASADNIENIE
Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zwolnienie lekarskie ZUS ZLA oraz w przypadku pracownika protokół powypadkowy, który stwierdza, że zdarzenie było wypadkiem w pracy. Protokół powinien być prawidłowo sporządzony i podpisany przez pracodawcę i pracownika, który uległ wypadkowi.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu, w wysokości 100% podstawy wymiaru. Może być jednak wypłacony w tej wysokości tylko na podstawie dokumentów potwierdzających, że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy. Do wypłacenia wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku z ubezpieczenia chorobowego wystarczy udokumentowanie niezdolności do pracy zwolnieniem lekarskim na formularzu ZUS ZLA.
O kwalifikacji rodzaju niezdolności do pracy decyduje protokół powypadkowy. Protokół powinien być sporządzony przez zespół powołany do wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku oraz podpisany przez pracodawcę i pracownika. Dopiero gdy zostanie ustalone, czy jest to wypadek przy pracy, można wyrównać wysokość wypłaconego wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za okres zwolnienia.
Postąpili Państwo słusznie wypłacając pracownikowi za cały okres niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Po ustaleniu, że zdarzenie, w wyniku którego pracownik otrzymał zwolnienie od pracy, nastąpiło w związku z wypadkiem przy pracy, należy skorygować wysokość wypłaconych świadczeń i środki, z których je sfinansowano, ponieważ za cały okres choroby pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z funduszu wypadkowego.
Powinni Państwo dopłacić pracownikowi świadczenia do wysokości 100% podstawy wymiaru za cały okres niezdolności od 18 marca 2007 r. do 25 maja 2007 r.
Podstawa wymiaru zasiłku nie ulega zmianie i nie ma obowiązku obliczania jej na nowo tylko dlatego, że nastąpiła zmiana ubezpieczenia, z którego należało wypłacić zasiłek chorobowy, tj. ubezpieczenia chorobowego na wypadkowe, chyba że z wewnętrznych przepisów obowiązujących w Państwa zakładzie pracy wynika, że inne składniki wynagrodzenia są przyjmowane do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, a inne do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Należy również złożyć korygujące dokumenty rozliczeniowe przesłane do ZUS za okres choroby pracownika.
Podstawa prawna:- art. 234 Kodeksu pracy,
- art. 3 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),
- art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat