reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy

Pracownik był niezdolny do pracy od 18 marca do 25 maja 2007 r. W okresie od 18 marca do 19 kwietnia 2007 r. pracownikowi wypłacono wynagrodzenie chorobowe. Od 20 kwietnia do 25 maja 2007 r. wypłacono zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem, do którego doszło na terenie zakładu pracy. Nie można było jednoznacznie określić, czy był to wypadek przy pracy, dlatego powołaliśmy zespół ekspertów. Na podstawie uzgodnień w protokole powypadkowym stwierdziliśmy, że niezdolność do pracy od 18 marca 2007 r. była wynikiem wypadku przy pracy, któremu uległ pracownik. Czy należy wyrównać wysokość wypłaconych świadczeń? Czy wystarczy, że mamy protokół powypadkowy?

RADA
Po ustaleniu w protokole powypadkowym, że zdarzenie z 18 marca 2007 r. było wypadkiem przy pracy, należy wyrównać wypłacone świadczenia do wysokości 100% podstawy wymiaru. Ponieważ wynagrodzenie i zasiłek chorobowy wypłacili Państwo na podstawie zwolnienia lekarskiego, które dostarczył pracownik, do wypłacenia zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego wystarczy protokół powypadkowy.

UZASADNIENIE

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zwolnienie lekarskie ZUS ZLA oraz w przypadku pracownika protokół powypadkowy, który stwierdza, że zdarzenie było wypadkiem w pracy. Protokół powinien być prawidłowo sporządzony i podpisany przez pracodawcę i pracownika, który uległ wypadkowi.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu, w wysokości 100% podstawy wymiaru. Może być jednak wypłacony w tej wysokości tylko na podstawie dokumentów potwierdzających, że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy. Do wypłacenia wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku z ubezpieczenia chorobowego wystarczy udokumentowanie niezdolności do pracy zwolnieniem lekarskim na formularzu ZUS ZLA.

O kwalifikacji rodzaju niezdolności do pracy decyduje protokół powypadkowy. Protokół powinien być sporządzony przez zespół powołany do wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku oraz podpisany przez pracodawcę i pracownika. Dopiero gdy zostanie ustalone, czy jest to wypadek przy pracy, można wyrównać wysokość wypłaconego wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za okres zwolnienia.

Postąpili Państwo słusznie wypłacając pracownikowi za cały okres niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Po ustaleniu, że zdarzenie, w wyniku którego pracownik otrzymał zwolnienie od pracy, nastąpiło w związku z wypadkiem przy pracy, należy skorygować wysokość wypłaconych świadczeń i środki, z których je sfinansowano, ponieważ za cały okres choroby pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z funduszu wypadkowego.

Powinni Państwo dopłacić pracownikowi świadczenia do wysokości 100% podstawy wymiaru za cały okres niezdolności od 18 marca 2007 r. do 25 maja 2007 r.

Podstawa wymiaru zasiłku nie ulega zmianie i nie ma obowiązku obliczania jej na nowo tylko dlatego, że nastąpiła zmiana ubezpieczenia, z którego należało wypłacić zasiłek chorobowy, tj. ubezpieczenia chorobowego na wypadkowe, chyba że z wewnętrznych przepisów obowiązujących w Państwa zakładzie pracy wynika, że inne składniki wynagrodzenia są przyjmowane do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, a inne do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Należy również złożyć korygujące dokumenty rozliczeniowe przesłane do ZUS za okres choroby pracownika.


Podstawa prawna:- art. 234 Kodeksu pracy,
- art. 3 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),
- art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama