REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracownika, świadectwo pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rewolucja w naliczaniu stażu pracy od 2026 roku. Od umów zlecenia i działalności gospodarczej będą zależeć uprawnienia pracownicze

Od 1 stycznia 2026 r. mają wejść w życie istotne zmiany w Kodeksie pracy, które wpłyną na sposób naliczania stażu pracy. Projektowana nowelizacja przewiduje, że do stażu pracy będą wliczane nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy aktywności zawodowej, takie jak umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej czy służba w niektórych formacjach mundurowych. Zmiany te mają na celu zwiększenie uprawnień pracowniczych, w tym prawa do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższych odpraw czy dodatków stażowych.

Uprawnienia pracownika a staż pracy. Będą zmiany?

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Dzieci niepełnosprawne i dzieci ze specjalnymi potrzebami a dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców [WYWIAD]

Z jakich uprawnień pracowniczych w 2025 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy na przykładach. Nowe przepisy od 1 stycznia 2026 r.?

Wiele uprawnień pracowniczych uzależnionych jest od stażu pracy. Od stażu pracy zależy np. wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia umowy o pracę. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmianę sposobu obliczania stażu pracy. Zmiana ma polegać na wliczaniu do stażu pracy także innych okresów, np. zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia lub okresu prowadzenia działalności gospodarczej, znacząco wpłynie na uprawnienia pracownicze pracowników.

Świadectwo pracy 2024 – wzór, jak wypełnić

Świadectwo pracy w 2024 roku – pobierz aktualny wzór świadectwa pracy z omówieniem i sprawdź jak wypełnić krok po kroku.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA

Termin wydania świadectwa pracy. Podstawowy obowiązek pracodawcy

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Pracodawca powinien wydać ten dokument w określonym przepisami terminie. Konsekwencje jego niedochowania mogą być poważne!

Uprawnienia związane z rodzicielstwem. Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie ojcowskim?

Pracownik korzystający z urlopu ojcowskiego ma zapewnioną ochronę trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że nie można z nim rozwiązać umowy o pracę. Czy rzeczywiście pracodawca nie ma żadnej możliwości zwolnienie pracownika podczas urlopu ojcowskiego?

Czy pracownik może upoważnić dowolną osobę do odbioru świadectwa pracy

Czy pracownik może upoważnić do odbioru świadectwa pracy każdą dowolną osobę, czy musi to być ktoś z rodziny? Jaki zakres danych osoby upoważnionej powinno się ująć w takim upoważnieniu? Czy musi być w nim wpisany np. PESEL, numer dowodu osobistego upoważnionej osoby czy jeszcze jakieś inne dane?

Świadectwo pracy. Co powinno zawierać po zmianach

Gdy dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co powinien zawierać ten dokument? Na co zwrócić uwagę? Co zmieniło się w przepisach dotyczących świadectwa pracy w 2023 r.? 

Staż z urzędu pracy. Okres stażu wpływa na uprawnienia pracownicze

Odbywałeś staż z urzędu pracy? Sprawdź, czy ten okres wpłynie na Twoje uprawnienia pracownicze. 

Świadectwo pracy po zmianach. Jakie informacje musi zawierać

Świadectwo pracy uległo zmianom. Jest to skutek ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy. W nowej wersji świadectwa pracy pracodawca ma obowiązek podania trzech nowych informacji. Co się zmieniło w świadectwie pracy? Sprawdź!

Świadectwo pracy: Kiedy pracownik powinien dostać ten dokument

Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki podjąć w przypadku niewywiązania się pracodawcy z tego obowiązku. 

Nawet 30 tys. kary za niewydanie w terminie tego dokumentu

Pracodawcy w ramach odpowiedzialności wykroczeniowej mogą ponieść nawet 30 tys. kary za niewydanie w terminie świadectwa pracy. 

Trzy ważne zmiany w świadectwie pracy od 23 maja 2023 r.

Od dnia 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy obowiązują trzy ważne zmiany. Pracodawcy zobowiązani są stosować nowy, bardziej rozbudowany wzór świadectwa pracy. Zmiany wynikają z nowelizacji Kodeksu Pracy, która weszła w życie w dniu 26 kwietnia 2023 r. Poniżej opis zmian.

Zmiany w uprawnieniach pracowniczych nauczycieli od 26 kwietnia 2023 r.

Zmiany w uprawnieniach pracowniczych nauczycieli od 26 kwietnia 2023 r. Okazuje się, że generalnie nauczyciele nie mają prawa do elastycznej organizacji czasu pracy, takiej jak standardowi pracownicy! Mają jednak prawo do urlopu z powodu działania siły wyższej i do zwolnienia od pracy w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Nowy wzór świadectwa pracy w 2023 roku

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. W projekcie zawarto również nowy (pomocniczy) wzór świadectwa pracy. Nowe przepisy i nowy wzór wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Nastąpi to prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia 2023 r. W świadectwie pracy trzeba będzie zamieszczać także informacje o wykorzystanych przez pracownika dniach: okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego.

Czy pracownica opiekująca się małym dzieckiem może pracować w nocy

Nasza pracownica opiekuje się małym dzieckiem. Zaproponowała, że chce pracować w nocy, żeby więcej zarobić. Czy możemy ją zatrudnić do pracy w nocy?

Świadectwo pracy z błędem - co zrobić?

Świadectwo pracy. Następstwem rozwiązania umowy o pracę jest wręczenie pracownikowi świadectwa pracy, które powinno być prawidłowo wypełnione. Należy to do obowiązków pracodawcy. Jednak mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik po otrzymaniu dokumentu zauważy na nim błędy. Co powinien wtedy zrobić? Jak powinien zareagować? Wyjaśniamy!

Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy – przepisy wymagają zmian

W Sejmie i rządzie trwają aktualnie prace nad nowelizacją kodeksu pracy. Jednak proponowane zmiany nie rozwiązują wszystkich problemów jakie zostały zauważone przez praktykę w wyniku stosowania prawa pracy. Do jednego z nich można zaliczyć uprawnienie pracownic do korzystania z przerwy na karmienie.

Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem (urlop opiekuńczy) - zasady, przepisy

Pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy, „kp”), mają prawo do korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zwanych potocznie urlopem opiekuńczym.

Zwolnienia grupowe bez odprawy - skargi nadzwyczajne do SN

Zwolnienia grupowe bez odprawy - 9 skarg nadzwyczajnych do Sądu Najwyższego złożył Prokurator Generalny. Pracownicy żądali od pracodawcy sprostowania świadectw pracy i przyznania odprawy.

Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów

Świadectwo pracy to dokument, który pracownik otrzymuje po rozwiązaniu umowy o pracę. Oto 5 najczęstszych błędów w świadectwie pracy.

Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy

Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy - jak wykazać? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w czasie kwarantanny lub izolacji?

Obsługa maszyn i urządzeń budowlanych - projekt ustawy

Obsługa maszyn i urządzeń budowlanych, ziemnych, drogowych wymaga uregulowania zasad nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień. Pojawił się projekt ustawy w tej sprawie.

Kiedy świadectwo pracy wydaje się pracownikowi?

Świadectwo pracy wydaje się pracownikowi po rozwiązaniu umowy. Co zawiera świadectwo pracy? Jak je sprostować, gdy zawiera błędy?

Czy pracownik w wieku przedemerytalnym na umowie na czas określony korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem?

Umowa na czas określony a ochrona przedemerytalna. Pracownik przed przejściem na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego objęty jest szczególną ochroną stosunku pracy. Dzięki tej zasadzie, pracodawca nie może wypowiedzieć zawartej z pracownikiem umowy o pracę w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika. Czy ochrona ta zależna jest od długości trwania zawartej umowy o pracę? Czy istnieją wyjątki, które pozwalają na zakończenie stosunku pracy z pracownikiem w tym okresie?

Praca chałupnicza - czym jest, umowa, ubezpieczenie

Praca chałupnicza, zwana potocznie chałupnictwem, w przepisach prawa określana jest jako praca nakładcza. Łączy w sobie elementy zatrudnienia w formie umowy o pracę oraz umowy o dzieło.. Czym dokładnie jest praca chałupnicza? Jakie elementy zawiera umowa o pracę nakładczą? Czy chałupnictwo wiąże się z ubezpieczeniem społecznym?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w świadectwie pracy

Elementy świadectwa pracy są dość sformalizowane. Czy zatem fakt korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem placówek oświatowych na czas epidemii COVID-19 należy odnotować w świadectwie pracy?

Korekta świadectwa pracy 2020

Korekty świadectwa pracy dokonuje się po stwierdzeniu błędu w dokumencie. Sprostowanie świadectwa pracy następuje po zgłoszeniu wniosku przez pracownika. Ile w 2020 r. pracownik ma na to czasu?

Dokumenty kadrowe we wszystkich etapach zatrudnienia - zestawienie

Artykuł zawiera zestawienie najważniejszych dokumentów oraz informacji kadrowych we wszystkich etapach zatrudnienia, zaczynając od rekrutacji po rozwiązanie stosunku pracy.

Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy?

Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

Zamknięta firma z powodu COVID-19 a wynagrodzenie za czas przestoju

Jakie są uprawnienia pracownika w razie zamknięcia zakładu pracy COVID-19? Ile wynosi wynagrodzenie za czas przestoju?

Praktyczny poradnik dla pracowników i pracodawców w przypadku koronawirusa

Jak należy zorganizować pracę w związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem? Czy pracownik może wnioskować o pracę zdalną? Czy w okresie zagrożenia koronawirusem pracodawca może wysłać pracowników na zaległe urlopy wypoczynkowe? Ministerstwo pracy przygotowało praktyczny poradnik dla pracodawców i pracowników.

Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy opieka na dziecko do lat 8 z powodu koronawirusa może przerwać urlop wypoczynkowy?

Czy opieka nad dzieckiem wynikająca ze specustawy z związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przerywa urlop wypoczynkowy? Odpowiedź poniżej.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 (dodatkowy zasiłek opiekuńczy) - jak wypełnić druk, od kiedy

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem? Co z sobotami i niedzielami? Kiedy i jak złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły? Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - oświadczenie, wysokość, wymiar

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego należy złożyć oświadczenie (pobierz oświadczenie). Czy potrzebny jest wniosek Z-15A? Jak długo trwa okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Praca zdalna w przypadku koronawirusa - ważne informacje

W celu przeciwdziałania COVID-19 (koronawirusa) pracodawca ma możliwość polecenia pracownikowi wykonania pracy zdalnej. Jaka jest różnica między pracą zdalną a telepracą? Jak dokumentuje się pracę zdalną?

Co z wynagrodzeniem pracownika na pracy zdalnej

Zgodnie ze specustawą w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną. Czy jego wynagrodzenie ulegnie obniżeniu?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 - wzór oświadczenia pracownika, od kiedy, komu przysługuje

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły - należy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Pobierz wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8. Do kiedy zasiłek przysługuje?

Koronawirus: pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy - co zrobić aby go dostać, ile wynosi

O zasiłek opiekuńczy mogą się starać pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę, jak i pracujący na umowach zlecenie lub prowadzący własną działalność gospodarczą - w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły. Co musi zrobić rodzic, aby otrzymać zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w razie zamknięcia szkoły - zasady uzyskania, ile dni, wysokość

W specustawie przewidziano, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły przysługuje 14 dni na opiekę nad dzieckiem w wieku do 8 lat –  dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni.

Koronawirus a prawo pracy - wyjaśnienia PIP

Czy pracownik może odmówić wyjazdu w rejony, gdzie występuje koronawirus, ze względu na groźbę zarażenia? Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi? Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika? Państwowa Inspekcja Pracy wydała wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

Koronawirus a praca - co może zrobić pracodawca?

Pracodawca może zlecić pracę z domu lub zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w celu ograniczenia ryzyka związanego z ewentualnym zakażeniem koronawirusem.

REKLAMA