REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy - jak wykazać?
Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy - jak wykazać?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy - jak wykazać? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w czasie kwarantanny lub izolacji?

Jak wykazać w świadectwie pracy okresy kwarantanny lub izolacji?

PROBLEM

Autopromocja

Na koniec maja 2021 r. rozwiązujemy stosunek pracy z 2 pracownikami. Jeden z nich w styczniu tego roku przebywał na kwarantannie, w czasie której wykonywał pracę w formie zdalnej. Drugi z pracowników w marcu 2020 r. przebywał na kwarantannie, a następnie w izolacji domowej i pobierał z tego tytułu zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy te okresy kwarantanny i izolacji domowej wykazać w świadectwach pracy? Jeśli tak, to w których punktach?

RADA

W świadectwie pracy pracownika, który w czasie kwarantanny wykonywał pracę w formie zdalnej i z tego tytułu otrzymywał normalne wynagrodzenie za pracę, nie należy wskazywać tego okresu. Natomiast okresy kwarantanny i/lub izolacji domowej należy wykazać w świadectwie pracy, jeżeli w ich trakcie pracownik nie świadczył pracy i otrzymywał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Wówczas okresy te należy wykazać w ust. 6 pkt 8 i/lub ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno wynagrodzenie chorobowe (art. 92 Kodeksu pracy), jak i zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego przysługują za okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby orzeczonej w zaświadczeniu lekarskim. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy m.in.:

 • w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
 • z powodu poddania się obowiązkowi kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zatem za okres odosobnienia i nieświadczenia pracy z powodu obowiązku poddania się kwarantannie lub izolacji pracownikowi przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Wynagrodzenie za pracę w czasie kwarantanny lub izolacji

Pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddani obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć pracę w trybie zdalnym (art. 4h-4hb ustawy o COVID-19). W przypadku świadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji domowej pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie za pracę. Za okres ten pracownik traci natomiast prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego.

Jeżeli pracownik będzie świadczył pracę jedynie przez część okresu kwarantanny lub izolacji (np. ze względu na pogorszenie stanu zdrowia), to za czas przepracowany przysługuje mu normalne wynagrodzenie za pracę, natomiast za okres nieświadczenia pracy - wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Pracownik świadczący pracę w trybie zdalnym w trakcie kwarantanny lub izolacji domowej otrzymuje za ten czas normalne wynagrodzenie.

Kwarantanna i izolacja w świadectwie pracy

Obowiązek wykazania kwarantanny lub izolacji w świadectwie pracy zależy od tego, czy pracownik pobierał w jej trakcie normalne wynagrodzenie za świadczoną w tym okresie pracę, czy nie świadczył pracy i pobierał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. W świadectwie pracy należy wykazać jedynie okresy kwarantanny lub izolacji, w których pracownik nie świadczył pracy i w związku z tym przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy.

Okres pobierania wynagrodzenia chorobowego za czas kwarantanny lub izolacji wykazujemy w ust. 6 pkt 8 świadectwa pracy (liczba dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy). Należy jednak zwrócić uwagę, że obowiązek wykazania dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe, dotyczy wyłącznie dni z roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy. Natomiast wszystkie okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego za czas nieświadczenia prac w kwarantannie lub izolacji należy wykazać z całego okresu zatrudnienia, za który wydawane jest świadectwo pracy, w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy (okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty).

Pracownik (42 lata) został objęty izolacją domową w okresie od 18 do 27 stycznia 2021 r. W okresie od 18 do 21 stycznia (przez 4 dni) pracownik, za zgodą pracodawcy, wykonywał pracę z domu w trybie zdalnym. Następnie 22 stycznia 2021 r. pracownik zgłosił pracodawcy, że z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia odstępuje od dalszego świadczenia pracy do końca okresu izolacji. Okres izolacji pracownika został przedłużony i zakończył się 5 lutego 2021 r. Za okres świadczenia pracy w okresie izolacji pracownik miał prawo do normalnego wynagrodzenia, a za pozostałe dni izolacji (od 22 stycznia do 5 lutego) pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie chorobowe na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Z końcem marca 2021 r. pracownik rozwiązał stosunek pracy z pracodawcą. Wystawiając świadectwo pracy pracodawca:

 • nie powinien wykazywać izolacji w okresie od 18 do 21 stycznia 2021 r., ponieważ pracownik wówczas pracował i pobierał normalne wynagrodzenie za pracę;
 • powinien wykazać izolację od 22 stycznia do 5 lutego 2021 r. w ust. 6 pkt 8 świadectwa pracy (liczba dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy) oraz w ust. 6 pkt 13 (okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty), ponieważ pracownik wówczas nie pracował i pobierał z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe.

Pracownik (35 lat) od 28 grudnia 2020 r. do 20 lutego 2021 r. przebywał najpierw na kwarantannie, a następnie w izolacji domowej i szpitalnej. Przez cały ten okres z uwagi na rodzaj pracy, a następnie ze względu na ciężki przebieg choroby COVID-19 nie świadczył pracy. Na koniec maja 2021 r. pracownik i pracodawca postanowili zakończyć stosunek pracy za porozumieniem stron. Poszczególne okresy w zakresie uwzględnienia w świadectwie pracy należy potraktować następująco:

 • od 28 do 31 grudnia 2020 r. - nie uwzględnia się w świadectwie pracy w ust. 6 pkt 8, ponieważ jest to okres pobierania wynagrodzenia chorobowego w poprzednim roku kalendarzowym niż rok zakończenia stosunku pracy,
 • od 1 stycznia do 2 lutego 2021 r. - należy wykazać w ust. 6 pkt 8 świadectwa pracy jako dni pobierania wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym, w którym zakończył się stosunek pracy,
 • od 28 grudnia 2020 r. do 20 lutego 2021 r. - należy wykazać w ust. 6 pkt 13 jako okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

Podstawa prawna:

art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320

§ 2 pk 13 i 17 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1862

art. 6 ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 870; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2320

art. 4h-4hb ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 694

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA