Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w świadectwie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Świadectwo pracy
Świadectwo pracy jest podsumowaniem przebiegu pracy danego pracownika, ale także wiadomością dla kolejnego pracodawcy w jaki sposób ma ustalić prawa i obowiązki nowo zatrudnionego pracownia w roku kalendarzowym.
REKLAMA
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania
Zgodnie z art. 97 § 1 Kodeksu pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (albo doręcza je w inny sposób. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.
Elementy świadectwa pracy są dość sformalizowane. Ze świadectwa pracy bowiem powinno wynikać z jakich praw korzystał pracownik w trakcie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, z jakich zwolnień oraz w jakim wymiarze.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie i nie wlicza się do okresu 60 dniowego pobierania zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych. Za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego ogólny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a część świadectwa pracy dotycząca okresów nieskładkowych
Tym samym rodzi się pytanie czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy powinien znaleźć się jako wyodrębniony w okresach nieskładkowych?
Na ten temat wypowiedział się Okręgowy inspektorat Pracy w Gdańsku w piśmie z dnia 7 lipca 2020 r. (GD-PPR-A.450.607.2020.2), który wskazał, że: „dodatkowy zasiłek opiekuńczy stanowi, bowiem informację niezbędną do ustalenia uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, o którym mowa przysługuje wymiarze do 14 dni osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) zwolnionej z pracy, która musi zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać nie tylko rodzice, których dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ale także rodzice, których dzieckiem opiekowała się „niania”, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą albo dzienny opiekun, jeśli z powodu COVID-19 nie mogą opiekować się dzieckiem. Zasiłek w dodatkowym wymiarze 14 dni przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).”.
W tym stanie rzeczy uzupełniając część świadectwa dotycząca okresów nieskładkowych należy wyodrębnić w nich okresy pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Zobacz również: Świadectwo pracy 2020 - wzór, jak wypełnić
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pacy (tj. Dz. U. 2019, poz. 1040 z późn. zm.);
- ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 374 ze zm.);
- ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2188 z późn. zm.).
Polecamy serwis: Świadectwo pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat