REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów
Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy to dokument, który pracownik otrzymuje po rozwiązaniu umowy o pracę. Oto 5 najczęstszych błędów w świadectwie pracy.

Świadectwo pracy - jakie błędy?

Świadectwo pracy jest nieodłącznym elementem rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca ma obowiązek wydać je pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Wynika to z art. 97 ust.1 Kodeksu pracy. Umieszczenie na świadectwie pracy nieprawidłowych informacji może się zakończyć postępowaniem sądowym. Jakie błędy zdarzają się najczęściej przy wypełnianiu świadectwa pracy?

Autopromocja

1. Niewłaściwy tryb oraz podstawa prawna, określające ustanie stosunku pracy

Stosunek pracy ustaje w rezultacie rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia. Zgodnie z art. 30 ust.1 kodeksu pracy umowę o pracę rozwiązujemy poprzez:

 • porozumienie stron;
 • oświadczenie wskazanej strony z zachowaniem okresu wypowiedzenia;
 • oświadczenie wskazanej strony bez zachowania okresu wypowiedzenia;
 • wraz z końcem trwania umowy.

Z kolei artykuły: 63 ust.1, 63 ust 2, 66 ust.1 kodeksu pracy, wskazują trzy tryby ustania stosunku pracy, poprzez:

 • śmierć pracownika;
 • śmierć pracodawcy będącego osobą fizyczną;
 • tymczasowe aresztowanie pracownika.

Nie należy mylić rozwiązania umowy z jej wygaśnięciem. To nie są pojęcia, których możemy używać zamiennie.

2. Wpisanie przyczyny rozwiązania umowy o pracę

W informacjach dotyczących ustania stosunku pracy nie należy wpisywać przyczyny rozwiązania umowy o pracę takiej, jak np.: przeprowadzka, zmiana pracy na nową itp. Wyjątek stanowi sytuacja, w której rozwiązanie umowy o pracę następuje z inicjatywy pracodawcy. W takim trybie najczęściej wpisuje się rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z przyczyn ekonomicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Pisemna ocena pracownika

Niedopuszczalne jest umieszczanie na świadectwie pracy opinii o pracowniku. Jest ona często błędnie wpisywana w rubrykę „Informacje uzupełniające”. Świadectwo pracy nie jest miejscem na wyrażanie swojej sympatii lub jej braku wobec pracownika. Dopuszczalne jest zamieszczenie opinii o pracowniku na osobnym dokumencie. Pracownik może o nią poprosić, szczególnie wtedy, gdy zależy mu na referencjach. Mogą się one przydać przy poszukiwaniu nowej pracy.

4. Umieszczenie imion rodziców

Zgodnie z wymogami RODO na świadectwie nie należy umieszczać imion rodziców. Umieszczanie imion rodziców było zgodne z prawem przed nowelizacją kodeksu pracy. Zmiany prawne weszły w życie 4 maja 2019 r. i ostatecznie uniemożliwiły umieszczenie imion rodziców na świadectwie pracy.

5. Pominięcie informacji dotyczącej urlopu rodzicielskiego i wychowawczego

Należy pamiętać o zawarciu informacji dotyczącej urlopu rodzicielskiego i wychowawczego. Wynika to ze zmian przepisów w zakresie urlopów rodzicielskich.

Świadectwo pracy w systemie kadrowo-płacowym

Postęp technologiczny pozwala na zautomatyzowanie tworzenia świadectwa pracy w systemie HR. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe wypełnienie świadectwa pracy oraz uniknięcie błędów. Pozwala to na znaczące skrócenie czasu przygotowywania dokumentu i gwarantuje jego poprawność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

  Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

  4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

  4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

  Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

  Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  REKLAMA

  Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

  Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  REKLAMA

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  REKLAMA