REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów
Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy to dokument, który pracownik otrzymuje po rozwiązaniu umowy o pracę. Oto 5 najczęstszych błędów w świadectwie pracy.

Świadectwo pracy - jakie błędy?

Świadectwo pracy jest nieodłącznym elementem rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca ma obowiązek wydać je pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Wynika to z art. 97 ust.1 Kodeksu pracy. Umieszczenie na świadectwie pracy nieprawidłowych informacji może się zakończyć postępowaniem sądowym. Jakie błędy zdarzają się najczęściej przy wypełnianiu świadectwa pracy?

REKLAMA

Autopromocja

1. Niewłaściwy tryb oraz podstawa prawna, określające ustanie stosunku pracy

Stosunek pracy ustaje w rezultacie rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia. Zgodnie z art. 30 ust.1 kodeksu pracy umowę o pracę rozwiązujemy poprzez:

  • porozumienie stron;
  • oświadczenie wskazanej strony z zachowaniem okresu wypowiedzenia;
  • oświadczenie wskazanej strony bez zachowania okresu wypowiedzenia;
  • wraz z końcem trwania umowy.

Z kolei artykuły: 63 ust.1, 63 ust 2, 66 ust.1 kodeksu pracy, wskazują trzy tryby ustania stosunku pracy, poprzez:

  • śmierć pracownika;
  • śmierć pracodawcy będącego osobą fizyczną;
  • tymczasowe aresztowanie pracownika.

Nie należy mylić rozwiązania umowy z jej wygaśnięciem. To nie są pojęcia, których możemy używać zamiennie.

2. Wpisanie przyczyny rozwiązania umowy o pracę

W informacjach dotyczących ustania stosunku pracy nie należy wpisywać przyczyny rozwiązania umowy o pracę takiej, jak np.: przeprowadzka, zmiana pracy na nową itp. Wyjątek stanowi sytuacja, w której rozwiązanie umowy o pracę następuje z inicjatywy pracodawcy. W takim trybie najczęściej wpisuje się rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z przyczyn ekonomicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Pisemna ocena pracownika

Niedopuszczalne jest umieszczanie na świadectwie pracy opinii o pracowniku. Jest ona często błędnie wpisywana w rubrykę „Informacje uzupełniające”. Świadectwo pracy nie jest miejscem na wyrażanie swojej sympatii lub jej braku wobec pracownika. Dopuszczalne jest zamieszczenie opinii o pracowniku na osobnym dokumencie. Pracownik może o nią poprosić, szczególnie wtedy, gdy zależy mu na referencjach. Mogą się one przydać przy poszukiwaniu nowej pracy.

4. Umieszczenie imion rodziców

Zgodnie z wymogami RODO na świadectwie nie należy umieszczać imion rodziców. Umieszczanie imion rodziców było zgodne z prawem przed nowelizacją kodeksu pracy. Zmiany prawne weszły w życie 4 maja 2019 r. i ostatecznie uniemożliwiły umieszczenie imion rodziców na świadectwie pracy.

5. Pominięcie informacji dotyczącej urlopu rodzicielskiego i wychowawczego

Należy pamiętać o zawarciu informacji dotyczącej urlopu rodzicielskiego i wychowawczego. Wynika to ze zmian przepisów w zakresie urlopów rodzicielskich.

Świadectwo pracy w systemie kadrowo-płacowym

Postęp technologiczny pozwala na zautomatyzowanie tworzenia świadectwa pracy w systemie HR. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe wypełnienie świadectwa pracy oraz uniknięcie błędów. Pozwala to na znaczące skrócenie czasu przygotowywania dokumentu i gwarantuje jego poprawność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA