Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowy o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowy o pracę.
Co grozi tymczasowo aresztowanemu pracownikowi?
Aktualizacja: 12.09.2011
Jeżeli tymczasowe aresztowanie pracownika trwa dłużej niż trzy miesiące, to jego stosunek pracy wygasa z mocy samego prawa, bez konieczności jego wypowiedzenia. »
Powstrzymanie się od wykonania pracy niebezpiecznej
Aktualizacja: 12.09.2011
Co do zasady pracownik musi wykonywać plecenia służbowe swojego pracodawcy. Jeżeli jednak wskutek wykonania polecenia może narazić się na niebezpieczeństwo zagrażające życiu i zdrowiu, to ma on prawo odmówić wykonania takiego polecenia. »
Jaka kara dla pracodawcy za zatrudnianie na czarno?
Aktualizacja: 12.09.2011
Najczęstszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, rzadziej umowa zlecenie, czy umowa o dzieło. Niestety wciąż nie brakuje także osób, które pracują bez żadnej umowie, w szarej strefie. Pracodawcy zatrudniającemu pracownika bez umowy grozi kara. »
Zatrudnianie a ochrona danych osobowych
Aktualizacja: 12.09.2011
Pracodawca jest zobowiązany chronić dane osobowe nie tylko tych osób, które u niego pracują, ale również tych, które chce zatrudnić. Proces rekrutacji również objęty jest obowiązkiem ochrony danych, pomimo iż zakres danych jest znacznie węższy. »
Jakie są najczęściej spotykane rodzaje umów cywilno-prawnych?
Aktualizacja: 01.09.2011
Pracodawcy zawierają z pracownikami nie tylko przewidziane w Kodeksie pracy umowy o pracę, ale także szereg innych umów, uregulowanych najczęściej w Kodeksie cywilnym, które łącznie noszą nazwę umów cywilno-prawnych. »
Kiedy członek zarządu staje się pracownikiem?
Aktualizacja: 13.09.2011
Członek zarządu spółki z ograniczona odpowiedzialnością może wykonywać swe obowiązki na podstawie umowy o pracę. W chwilą zawarcia umowy o pracę nawiązuje się między spółką z członkiem zarządu zobowiązaniowy stosunek prawa pracy, który rodzi nie tylko zobowiązania każdej ze stron do określonych świadczeń, ale także konieczność uwzględnienia dodatkowych kwestii prawnych wynikających z innych aktów prawnych. »
Prawa i obowiązki stron wynikające z przedwstępnej umowy o pracę
Aktualizacja: 13.09.2011
Zgodnie z artykułem 389 kodeksu cywilnego przez umowę przedwstępną jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. »
Sytuacja pracownika gdy nie oznaczono rodzaju umowy
Aktualizacja: 13.09.2011
Kodeks pracy daje pracownikowi i pracodawcy pewną dowolność w zawieraniu umów, określając jedynie podstawowe jej elementy. Jednym z takich elementów jest rodzaj umowy. Jakie są konsekwencje jego niewskazania? »
Czy podporządkowanie zawsze będzie świadczyć o stosunku pracy?
Aktualizacja: 13.09.2011
Kodeks pracy stanowi, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Nie zawsze jednak podporządkowanie będzie wyłączną cechą stosunku pracy. »
Kiedy w prawie pracy zastosujemy prawo cywilne?
Aktualizacja: 13.09.2011
O tym, że prawo pracy jest ściśle związane z prawem cywilnym świadczy przede wszystkim art. 300 Kodeksu pracy, który odsyła w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do odpowiedniego stosowania przepisów kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Co to oznacza? »
Jakie są podstawowe elementy stosunku pracy
Aktualizacja: 13.09.2011
Kodeks pracy nie formułuje pełnej, rozwiniętej definicji pojęcia prawnego stosunku pracy. Podaje jedynie jego najważniejsze cechy. »
Praca nocna w systemie skróconego tygodnia pracy - porada
Aktualizacja: 13.09.2011
Jestem zatrudniona w systemie skróconego tygodnia pracy, przy czym pracuję od poniedziałku do wtorku w godzinach od 11 do 21, w środy od 12 do 22, a w czwartki od 14-24. Czy w związku z powyższym jestem zatrudniona w porze nocnej i czy przysługują mi jakieś dodatkowe świadczenia? Jak wygląda sprawa nadgodzin w moim przypadku? »
Samozatrudnienie a umowa o pracę
Aktualizacja: 13.09.2011
Pojęcie samozatrudnienia nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę. W potocznym języku samozatrudnienie oznacza zastąpienie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy umową cywilnoprawną z osobą, która jednoosobowo prowadzi działalność gospodarczą. Takie rozumienie samozatrudnienia jest znacznym zawężeniem tego zjawiska. W praktyce bowiem znaczna część osób osiąga przychody z tytułu cywilnych umów zlecenia, a także umów o dzieło. »
Umowa o pracę a umowa zlecenie – podstawowe różnice
Aktualizacja: 13.09.2011
W praktyce wiele trudności rodzi zagadnienie odróżnienia umowy o pracę od cywilnoprawnego stosunku zlecenia i innych mieszanych umów starannego działania, gdzie ryzyko, podobnie jak w stosunku pracy, ponosi zlecający. Odróżniającymi elementami mogą być brak trwałej więzi między zleceniodawcą i zleceniobiorcą, brak konieczności odpłatności, brak obowiązku pracowniczego podporządkowania. »
Ustanie umowy o pracę na zastępstwo
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy przewiduje możliwość zawierania umów o pracę obejmujących nieobecność innego pracownika, jest to tak zwana umowa na zastępstwo. Najczęściej dotyczy to pracownic kobiet, które korzystają z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni
Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »