REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co musi się znaleźć w umowie o pracę?

Subskrybuj nas na Youtube
Jakie są niezbędne elementy umowy o pracę?
Jakie są niezbędne elementy umowy o pracę?

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik i pracodawca zawierając umowę o prace muszą zawrzeć w jej treści pewne niezbędne elementy. Pominięcie jednego z nich może spowodować nieważność umowy o pracę.

Umowa o pracę powoduje powstanie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą stosunku pracy. Na jego podstawie pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy na rzecz i pod kierownictwem pracodawca, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika i wypłacania mu wynagrodzenia.

REKLAMA

Minimalnymi składnikami każdej umowy o pracę jest wskazanie w jej treści rodzaju pracy, która ma być świadczona prze pracownika oraz zobowiązania do zapłaty wynagrodzenia. Są to dwa niezbędne elementy każdej umowy o pracę. Bez nich umowa o pracę staje się nieważna.

Określenie rodzaju pracy

Wskazanie rodzaju pracy, jaką m świadczyć pracodawca może nastąpić na parę sposobów. Po pierwsze wskazanie rodzaju pracy może polegać na wskazaniu stanowiska pracy pracownikowi. Po drugie rodzaj pracy można wskazać przez podanie w umowie o pracę zawodu. Rodzaj pracy może być w umowie wskazany w sposób mniej lub bardziej dokładny. Nie ma żadnych przeszkód, aby w treści umowy o pracę pracownik zobowiązał się do pracy więcej niż jednego rodzaju.

W przypadku, kiedy wyraźnie z treści umowy o pracę, ani z innych okoliczności nie można wywnioskować, jaki rodzaj pracy ma świadczyć pracownik, umowa o pracę jest nieważna.

Zobacz: Zakaz dyskryminowania pracownika na wychowawczym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapłata za pracę

W treści każdej umowy o prace musi znaleźć się zapis zobowiązujący pracodawcę do zapłaty wynagrodzenia pracownikowi za jego pracę.

W umowie nie musi się zostać podana dokładna kwota, jaką pracodawca będzie wypłacą pracownikowi. Wysokość wynagrodzenia za pracę ustalana jest stosownie do rodzaju pracy świadczonej przez pracownika. W umowie musi się zostać wprowadzone zobowiązanie do zapłaty za pracę.

Ważne elementy umowy o pracę

Elementami niezbędnymi umowy o pracę są wskazanie rodzaju płacy oraz zobowiązanie do wypłaty wynagrodzenia.

Jednak prawidłowo sformułowana umowa o pracę ponadto powinna określać:

  • strony umowy – stronami umowy o pracę są pracodawca i pracownik. Pracodawca może być jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej oraz, a może przede wszystkim osoba fizyczna. Pracownikiem natomiast może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna. 
  • rodzaj umowy – wskazanie, czy umowa o prace zawarta została, jako umowa o pracę na czas nieokreślony, na czas określony, na okres próbny, na zastępstwo czy może na czas wykonania określonej pracy.
  • datę zawarcia umowy – wskazanie daty zawarcia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą umowy o pracę.
  • rodzaj pracy – wskazanie stanowiska, zawodu lub zakresu czynności, jakie ma świadczyć pracownik.
  • miejsce wykonywania pracy – miejsce, w którym pracownik zazwyczaj wykonuje swoje obowiązki wynikające ze stosunku pracy. Jest to bądź stały punkt (w znaczeniu geograficznym) lub pewien oznaczony obszar kraju, w którym ma nastąpić świadczenie pracy. Jeśli w treści umowy o prace nie znajdzie się zapis o miejscu świadczenia pracy, to taka umowa o pracę jest ważna, a miejscem pracy pracownika będzie siedziba pracodawcy.
  • wynagrodzenie za pracę – wskazanie wszystkich elementów decydujących o uprawnieniach płacowych pracownika, zarówno wynagrodzenia zasadniczego, jak i składników zmiennych.
  • wymiar czasu pracy – wskazanie, czy pracownik będzie świadczył pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, czy w niepełnym wymiarze. W przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, należy wskazać, jaki ma to być wymiar czasu pracy.
  • termin rozpoczęcia pracy – może zostać wskazany przez podanie konkretnej daty kalendarzowej lub poprzez wskazanie zdarzenia, które jest pewne. Jeśli w treści umowy nie ma wzmianki o terminie rozpoczęcia pracy, przyjmuje się, za ten termin dzień, w którym zawarto umowę o pracę.

Wskazane powyżej elementy, które powinny znaleźć się w każdej prawidłowo skonstruowanej umowie o pracę, nie są jedynymi, które mogą znaleźć się w takiej umowie. W treści umowy można zawrzeć także inne postanowienia.

Postanowienia umowy o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż postanowienia przepisów prawa pracy, w tym w szczególności Kodeksu pracy. Postanowienia mniej korzystne dla pracownika są nieważne i są zastępowanie przez postanowienia powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy. Postanowienia korzystniejsze obowiązuje i są dla obu stron umowy o pracę wiążące.

Podstawa prawna: Art. 29 Kodeksu pracy

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA