REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa na czas określony, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w ustawie o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan należy wprowadzić zmiany w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Proponuje się podział na dwa typy świadczeń przyznawanych pracownikom. Jakie?

Ubezpieczenie emerytalno-rentowe zleceniobiorców i członków rad nadzorczych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą zleceniobiorcy oraz członkowie rad nadzorczych zostali objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Wstępne badania lekarskie - nowe zasady od kwietnia 2015 r.

Od 1 kwietnia 2015 r. wejdą w życie zmiany dotyczące wstępnych badań lekarskich do pracy. Nowy art. 229 Kodeksu pracy poszerza katalog osób zwolnionych z przeprowadzania wstępnych badań lekarskich.

Zmiany w podróżach służbowych?

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy przygotowanym przez Konfederację Lewiatan znajdują się zmiany dotyczące podróży służbowych. Jakie nowości przewiduje projekt?

REKLAMA

Rekordowa liczba osób na umowach na czas określony

Rekordowa liczba osób pracujących na umowach na czas określony to 5,2 mln. Liczba ta wynika z ostatniego badania przeprowadzonego w III kwartale 2014 r. Jeszcze nigdy liczba ta nie była tak wysoka.

Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zmiany w pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych od 2015 r.

Zmiany w pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych zostały uchwalone 28 listopada 2014 r. i będą obowiązywały już od 1 stycznia 2015 r. zostanie zachowana ciągłość udzielania pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych. Co się zmieni?

Czwarta transza deregulacji podpisana przez prezydenta

Czwarta transza deregulacji została podpisana przez prezydenta 24 listopada 2014 r. Zmiany dotyczące obowiązku wykonywania pracowniczych badań lekarskich wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

REKLAMA

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS. Mają one zostać uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jaka będzie długość okresów wypowiedzenia?

Zmiany w umowach terminowych według pracodawców

Pracodawcy przedstawili wspólne stanowisko odnośnie zmian w umowach terminowych. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada przede wszystkim uregulowanie limitu umów o pracę na czas określony oraz długości okresów wypowiedzenia. Pracodawcy proponują również własne rozwiązania dotyczące umów na okres próbny, przepisów przejściowych i pracowników tymczasowych.

Zmiany w umowach na czas określony - stanowisko pracodawców

Pracodawcy przedstawiają własne stanowisko dotyczące zmian w umowach na czas określony. Propozycje modyfikacji Kodeksu pracy dotyczą m.in.: długości umów o pracę na czas określony, okresów wypowiedzenia, rodzajów umów, regulacji umów zawieranych na okres próbny. Pracodawcy postulują również wprowadzenie zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

24 miesiące zatrudnienia na czas określony - propozycja NSZZ Solidarność

NSZZ Solidarność proponuje 24 miesiące zatrudnienia na czas określony, po którym należy zawrzeć umowę bezterminową. Resort pracy chce, aby okres ten wynosił 33 miesiące. Konsultacje społeczne w tym przedmiocie trwają do 21 listopada 2014 r.

Ustawowy limit zatrudnienia na czas określony - opinia pracodawców

Pracodawcy akceptują proponowany ustawowy limit zatrudnienia na czas określony do 3 umów terminowych. Nie zgadzają się jednak na maksymalny czas 33 miesięcy trwania umów. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiadał wcześniej, że będzie to 36 miesięcy. Pracodawcy chcieliby, aby limit wynosił 48 miesięcy.

18 miesięcy umowy terminowej - propozycja związków zawodowych

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy maksymalny czas trwania umów terminowych miałby wynosić 36 miesięcy. Zdaniem Solidarności to zdecydowanie za długo. Propozycja związków zawodowych dotyczy okresu 18 miesięcy.

Równe okresy wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS przewiduje zrównanie okresów wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych. Jaki jest cel nowej regulacji?

48 miesięcy umowy terminowej - propozycja pracodawców

Pracodawcy nie zgadzają się na limit umów terminowych zaproponowany w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Zamiast maksymalnej długości 33 miesięcy przedstawiają wartość 48 miesięcy. Krytykują również uregulowanie maksymalnej liczby umów, które można zawrzeć.

Stare i nowe zwolnienia lekarskie w latach 2016-2017

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje okres przejściowy dotyczący wprowadzania e-zwolnień lekarskich. W latach 2016-2017 będą obowiązywały jednocześnie stare i nowe zwolnienia lekarskie.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców. W jakich sytuacjach i komu zostanie przyznane prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego?

Umowa na okres próbny - zmiany 2015

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS wprowadza określenie celu zawarcia umowy o pracę na okres próbny oraz reguluje problem ponownego zawarcia z tym samym pracownikiem tego rodzaju umowy. Zmiany te mogą wejść w życie już w 2015 r.

Umowa na okres próbny – zmiany w Kodeksie pracy 2015

Przedstawiony przez MPiPS projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zmiany w regulacji umów o pracę na okres próbny. Propozycje modyfikacji przepisów dotyczących umowy próbnej mogą wejść w życie już w 2015 r.

Najdłuższa umowa na czas określony - 33 miesiące

Najdłuższa umowa na czas określony będzie trwała 33 miesiące. Limit umów terminowych wyniesie trzy, których łączna długość także nie może przekroczyć 33 miesięcy. Nowa regulacja kodeksowa może zostać wprowadzona już w 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony zostanie uregulowana być może już w 2015 r. Zgodnie z przedstawionym przez MPiPS projektem zmian w Kodeksie pracy najdłuższa umowa na czas określony wyniesie 33 miesiące. W jakich sytuacjach można będzie wydłużyć umowę terminową?

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych od 2015 r.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości refundacji z PFRON i rozszerzenia kręgu osób, w związku z zatrudnieniem których przysługiwać będzie pomoc. Zmiany mają wejść w życie już w 2015 r.

Nowe zasady dotyczące umów terminowych

Nowe zasady dotyczące umów terminowych przewidują możliwość zawarcia z tym samym pracownikiem na tym samym stanowisku maksymalnie 3 umów na czas określony trwających razem nie dłużej niż 33 miesiące. Zdaniem Konfederacji Lewiatan byłaby to nadmierna regulacja.

Maksymalna umowa na czas określony - 33 miesiące

Maksymalna umowa na czas określony będzie mogła zostać zawarta na okres 33 miesięcy. Taką zmianę przewiduje MPiPS w przygotowanym projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiana może wejść w życie w 2015 r.

Oskładkowanie umów zleceń od stycznia 2016 r.

W Sejmie nadal trwają prace nad projektem dotyczącym oskładkowania umów zleceń i dochodów z zasiadania w radach nadzorczych. Wprowadzono dwa terminy wejścia w życie ustawy. Część przepisów dotycząca oskładkowania rad nadzorczych wejdzie w życie już od stycznia 2015 r., a oskładkowania umów zleceń od stycznia 2016 r.

Projekt obniżający wiek emerytalny

Projekt obniżający wiek emerytalny to propozycja PiS. Ma on przywrócić dotychczasowe zasady dotyczące wieku emerytalnego. Kobiety przechodziłyby na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65.

Praca w dzień wolny za dodatkowym wynagrodzeniem - ocena pracodawców

Projekt zmian w Kodeksie pracy przewiduje pracę w sobotę lub inny dzień wolny za dodatkowym wynagrodzeniem. Dotychczas przysługiwał za taką pracę inny dzień wolny od pracy. Jak nowe rozwiązanie oceniają pracodawcy?

Wzór umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej

Gdy chodzi o umowny stosunek pracy, umowa o pracę na czas określony to optymalna forma zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych. Przedstawiamy wzór umowy o pracę z członkiem zarządu.

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie umowy o pracę na czas określony - zalety i wady

Umowa o pracę na czas określony stanowi optymalną formę umownego zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie stosunku pracy. Jakie są zalety i wady tego typu zatrudnienia?

Co zmieni się w umowach na czas określony?

Dnia 26 lutego 2014 r. do Sejmu wpłynął projekt mający wprowadzić zmiany w umowach na czas określony. Jakiego typu są to zmiany?

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych odrzucone

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych zaproponowane przez Twój Ruch zostały odrzucone przez sejm.

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - wzór

Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną. Najczęściej wybieraną formą rozwiązania stosunku pracy jest wypowiedzenie. Jak wygląda sytuacja w przypadku umowy o pracę na czas określony?

Zakaz mobbingu - zmiany w kodeksie pracy

Pierwsze czytanie tego projektu nowelizacji Kodeksu Pracy, zaproponowanej przez Twój Ruch zaplanowano w tym tygodniu w Sejmie. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie wprost do Kodeksu pracy zakazu mobbingu w miejscu pracy.

Maksymalny okres trwania umów na czas okreslony - propozycja już we wrześniu

Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej chce, aby maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 36 miesięcy. Konkretne propozycje w zakresie zmian w umowach na czas określony mają być gotowe we wrześniu, zaś rząd powinien je przyjąć w czwartym kwartale roku.

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Umowy na czas określony będą miały dłuższe okresy wypowiedzenia. Zgodnie z wymogami unijnymi okresy wypowiedzenia umów terminowych mają zostać zbliżone do okresów wypowiedzenia umów na czas nieokreślony.

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Kodeks pracy nie przewiduje maksymalnego okresu trwania umów o pracę na czas określony. Może się to jednak zmienić już w 2015 r. Najdłuższa możliwa umowa na czas określony ma wynosić 36 miesięcy.

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Zmiany w Kodeksie pracy zapowiedziane przez ministra pracy i polityki społecznej popierane są przez prezydenta Pracodawców RP. Maksymalna umowa na czas określony wynosić ma 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia w tego typu umowach uzależnione będą od stażu pracy, co zbliży je do obowiązujących w przypadku umów bezterminowych.

Maksymalna umowa na czas określony i zrównane okresy wypowiedzenia

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że umowa o pracę na czas określony będzie mogła trwać maksymalnie 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia umów terminowych i nieterminowych zostaną zrównane.

Umowy o pracę - zmiany 2015

Przepisy dotyczące umów o pracę mają zostać znowelizowane w 2015 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem zmian w Kodeksie pracy. O tym, co dokładnie zostanie zmienione, dowiemy się na przełomie sierpnia i września tego roku.

Nadużywanie umów terminowych

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, około 450 tysięcy osób pracuje na czas określony, choć powinny mieć umowę na stałe. Długoterminowe umowy terminowe to sposób na unikanie przez pracodawców mniej korzystnych dla nich, a korzystniejszych dla pracowników umów o pracę na czas nieokreślony.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – wzór pisma

W większości przypadków umowę o pracę można wypowiedzieć. Do skutecznego wypowiedzenia konieczne jest sporządzenie i doręczenie odpowiedniego pisma drugiej stronie stosunku pracy. Warto poznać wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Maksymalny czas trwania umowy na czas określony

Zdaniem Konfederacji Lewiatan maksymalny czas trwania umowy na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Projekt zmiany Kodeksu pracy przewiduje jednak okres 24 miesięcy. Co może spowodować krótszy maksymalny termin umowy o pracę na czas określony?

Jeden rodzaj umowy o pracę czy maksymalny okres umowy terminowej?

Marcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący różnicowania pracowników zatrudnionych na umowę na czas określony oraz pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony wzbudził wiele emocji w środowisku pracodawców. Będzie jeden rodzaj umowy o pracę? Czy lepiej wprowadzić maksymalny okres umowy terminowej?

Dłuższe okresy wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas określony

Na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zmianie ulegną przepisy Kodeksu pracy, które różnicują okresy wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony i na czas nieokreślony. Trybunał uznał tę regulację za niezgodną z prawem Unii Europejskiej ze względu na jej dyskryminujący charakter. W konsekwencji wyroku Trybunału osoby zatrudnione na czas określony zyskają dłuższe okresy wypowiedzenia.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.

Już od 2015 roku lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które zastąpią papierowe zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny.

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Zmiany w emeryturach weszły w życie 1 lutego 2014 r. Wprowadzono okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS.

Świadectwo pracy w aktach osobowych pracownika

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie akt osobowych pracownika. Dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia, a więc także kopię wydanego pracownikowi świadectwa pracy przechowuje się w części C tych akt. Czy tak samo jest w przypadku umów terminowych?

Projekt zmian w systemie emerytalnym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie emerytalnym czyli projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

REKLAMA