REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Przywrócenie do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy termin złożenia dokumentów w ZUS, który przypada w sobotę, ulega przesunięciu

Pracuję w jednostce budżetowej. Dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc składam zawsze na samym początku następnego miesiąca. Jednak dokumenty za maj br. złożyłam dopiero 7 czerwca br. z uwagi na urlop w „długi weekend majowy”. Czy zachowałam termin, skoro ostatni dzień terminu na złożenie dokumentów, tj. 5 czerwca, przypadał w sobotę? Czy w tym przypadku termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy?

Wyłączenie odpowiedzialności za nieopłacone składki

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają w sposób solidarny za niezapłacone przez spółkę składki na ubezpieczenia społeczne. W praktyce może to stanowić znaczne obciążenie dla osób sprawujących tę funkcję. Dlatego warto zwrócić uwagę na okoliczności umożliwiające im uwolnienie się od tej odpowiedzialności.

Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na terenie dotkniętym powodzią, jaka miała miejsce w tym roku. Zatrudniam 11 pracowników i 2 zleceniobiorców. W związku z tym zdarzeniem poniosłem duże straty i nie stać mnie na opłacenie składek do ZUS za maj i czerwiec br. zarówno za siebie, jak i za pozostałych ubezpieczonych. Od 10 lipca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy mimo to mam szansę na zasiłek chorobowy z ZUS? A co w przypadku gdy teraz zachorują moi pracownicy i zleceniobiorcy – czy otrzymają świadczenia chorobowe? Nadmieniam, że nie jestem płatnikiem zasiłków.

Tylko do 1 września matki mogą ubiegać się o umorzenie składek

ZUS przypomina, że tylko do 1 września matki, które prowadząc własną działalność gospodarczą przebywały na zasiłku macierzyńskim, bądź urlopie wychowawczym, mogą ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne.

REKLAMA

Można opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Możliwe jest opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Takie prawo przysługuje przedsiębiorcom dotkniętym sierpniową powodzią.

Emerytury i renty - jednakowa dla wszystkich kwotowa waloryzacja świadczeń

Jednakowa dla wszystkich emerytów i rencistów kwotowa waloryzacja świadczeń może być niesprawiedliwa społecznie i niezgodna z konstytucją - ostrzega Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia bhp dla pracodawców oraz na temat ubezpieczeń pracowników delegowanych.

Przywrócenie do pracy związkowca

Niemożność przywrócenia do pracy bezprawnie zwolnionego związkowca zatrudnionego na czas określony jest niezgodna z Konstytucją RP – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

System emerytalny - propozycje zwiększające elastyczność i efektywność OFE

Postulaty szefów OFE w sprawie systemu emerytalnego, przedstawione podczas spotkania z premierem, to minireforma polegająca na zwiększeniu elastyczności i efektywności działania funduszy - uważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

OFE powinny działać na rzecz emerytów

Premier Donald Tusk oczekuje, że otwarte fundusze emerytalne (OFE) poprawią swą efektywność, zwiększą konkurencyjność i będą działać na rzecz emerytów, a nie we własnym interesie.

Wykorzystanie funduszy z FRD niekorzystne dla przyszłych emerytów

Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Chodzi o uzupełnienie funduszu emerytalnego i zapewnienie wypłaty bieżących emerytur. Pracodawcy RP stanowczo protestują przeciwko wykorzystaniu funduszy z FRD w tym roku.

Będą pieniądze na wypłaty bieżących emerytur

Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Chodzi o uzupełnienie funduszu emerytalnego i zapewnienie wypłaty bieżących emerytur.

Czy sąd może przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionego związkowca, zatrudnionego na umowę okresową

Zwolniony bezprawnie, szczególnie chroniony związkowiec będzie miał prawo żądania przywrócenia do pracy także wówczas, gdy jest zatrudniony na czas określony. Tak orzekł w wyroku z 12 lipca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt P 4/10, Dz.U. Nr 135, poz. 912).

Uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego - projekt rozporządzenia

Rada Ministrów zajmie się projektem rozporządzenia w sprawie wykorzystania w 2010 r. środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego wynikającego z przyczyn demograficznych.

Wydłużenie wieku emerytalnego jest niezbędne

Pracodawcy RP apelują o stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat i jednocześnie stopniowego zrównania tego wieku dla kobiet i mężczyzn.

Zwiększony wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

W marcu 2011 r. ZUS zwaloryzuje emerytury i renty przy zastosowaniu wskaźnika, którego wysokość będzie znana dopiero w lutym przyszłego roku. Już teraz wiadomo, że oprócz poziomu inflacji będzie on uwzględniał 20 proc. realnego wzrostu płac.

Reforma emerytalna - rozstrzygnięcie do końca sierpnia

W końcu sierpnia rozstrzygną się losy przygotowanych przez resort pracy założeń do zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych. Wtedy bowiem, po kilku miesiącach pracy i debat nad założeniami, zajmie się nimi Komitet Stały Rady Ministrów.

Informacje o stanie konta ubezpieczonych

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych za 2009 r. - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski. Informacje otrzyma 15 mln ubezpieczonych.

Elektroniczny Urząd Podawczy ZUS

ZUS uruchomił nową wersję Elektronicznego Urzędu Podawczego (EUP). Dzięki nowym rozwiązaniom serwis będzie łatwiejszy w obsłudze i umożliwi załatwianie większej niż dotychczas liczby spraw.

Czy będzie zmiana przepisów o emeryturach kapitałowych

Szef doradców premiera, Michał Boni, postuluje odrzucenie założeń do zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych przygotowanych przez resort pracy. Zaznaczył jednak, że jest gotów do dyskusji na ten temat.

Przychody zwolnione z opłacania składek

Nagrody wypłacane pracownikom w związku z jubileuszem zakładu pracy nie są zwolnione od opłacania od nich składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Czy zgłosić do ubezpieczeń obywatela państwa pozaunijnego, który posiada kartę czasowego pobytu w Polsce

Zatrudniliśmy pracownika, który przyjechał z Indii i ma hinduskie obywatelstwo. Posiada kartę czasowego pobytu w Polsce. Czy będzie podlegał w Polsce ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jakie zasady ubezpieczeń go obowiązują?

Fundusze emerytalne - nowelizacja przepisów

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Dostosowują one polskie przepisy do unijnej dyrektywy ws. działalności pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad tymi instytucjami.

Kończy się termin składania wniosków o umorzenie należności z tytułu składek

Do 1 września br. kobiety, które prowadząc własną działalność korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, mogą składać w ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Emerytury - nasze składki zamiast do OFE trafią do ZUS

Resort pracy chce, by przez 2 lata pieniądze gromadzone na emerytury przez osoby należące do ZUS i OFE, nie były przekazywane do Funduszy, lecz na zawsze zostały na kontach tych osób w ZUS - powiedział wiceminister pracy Marek Bucior.

Zmiany w systemie emerytalnym - nowelizacja ustawy o emeryturach kapitałowych

Projekt zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych zakłada, że osoby odchodzące na emeryturę będą mogły wybrać oszczędności z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) i przeznaczyć je na dowolny cel. Inna propozycja zakłada zmianę podziału składki między ZUS i OFE.

Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę

Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Bez zmian w KRUS i ograniczenia przywilejów emerytalnych nie będzie reformy finansów

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy z trzema stawkami podatku VAT. W opinii PKPP Lewiatan i Pracodawców RP, propozycje rządowe podniesienia VAT nie rozwiążą problemów budżetowych, a jedynie przesuną je w czasie.

Jak dodatkowe zarobki wpływają na wysokość emerytury?

O ile wiele osób wie, że dorabianie do emerytury, ponowne jej obliczanie oraz kompletowanie dokumentów wpływa na jej wysokość, to wciąż znajdziemy osoby zastanawiające się nad wpływem dodatkowych zarobków, a także sytuacji, gdy byli oni uprawnieni do renty lub świadczenia emerytalnego.

Jak podwyższyć swoją emeryturę?

Świadczenia emerytalne w Polsce nie należą do najwyższych. Ciągle drożejąca żywność, leki i usługi sprawiają, że emerytom coraz trudniej związać koniec z końcem. W poniższym artykule przedstawimy sposoby na podwyższenie swoich świadczeń, które są rekomendowane także przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS oferuje rehabilitację leczniczą

ZUS oferuje rehabilitację leczniczą. Podstawą do skierowania na rehabilitację jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wystawione przez lekarza orzecznika.

Korekta deklaracji

Zgłosiłam pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W zgłoszeniu zaznaczyłam 001/001 etatu, a powinnam 003/004. Poszły imienne raporty miesięczne już za dwa miesiące. Czy muszę te raporty korygować łącznie z deklaracją rozliczeniową, czy wystarczy zrobić ZUS ZUA korektą?

Przychody zleceniobiorców bez składek na ZUS

Od 1 sierpnia 2010 r. od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione na zlecenie nie trzeba odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi np. o finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia czy zwrot kosztów podróży służbowej.

Emerytury będą chronione przed komornikiem - nowelizacja ustawy

Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, w którym chcą zwiększyć z ok. 350 zł do ponad 700 zł kwotę emerytur wolną od egzekucji komorniczej.

Metody odchodzenia od przywilejów emerytalnych

Będziemy musieli szukać ewolucyjnych, spokojnych metod odchodzenia od przywilejów emerytalnych - powiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że chodzi zarówno o reformę KRUS, jak i systemów mundurowych.

Składki po przywróceniu do pracy

Sąd przywrócił do pracy pracownika, któremu wypowiedziałem umowę o pracę. Czy po przywróceniu do pracy należy tego pracownika ponownie zgłosić do ubezpieczeń społecznych? Czy trzeba opłacić składki od wynagrodzenia za czas pozostawania tego pracownika bez pracy?

Pracodawcy powinni tworzyć programy emerytalne

Oszczędzanie w pracowniczych programach emerytalnych to szansa wyższą emeryturą Polacy mają świadomość tego, że ich przyszła emerytura może być bardzo niska. Mimo to oszczędzanie w III filarze nie jest popularne. Pracodawcy RP uważają, że mogliby ich w tym wesprzeć właśnie pracodawcy tworząc programy emerytalne.

Czy na żądanie pracownika trzeba wydać duplikat paska wynagrodzeń zastępującego ZUS RMUA

Nasza firma zatrudnia 3000 pracowników i jest scentralizowana. Pracownik nie odebrał pojedynczych pasków wynagrodzeń, które poprawnie zastępują RMUA, za bardzo odległy okres (październik/2007 r. i listopad/2008 r.). Paski są odpowiednio zabezpieczone przed podglądem przez osoby trzecie – tj. widzi je osoba, która je drukuje na ekranie i potem pracownik. Zgodnie z wewnętrznym ustaleniem firmy, paski zostały zniszczone, a pracownicy byli o tym poinformowani. Czy na pisemne żądanie pracownika, który nie odebrał pasków za te dwa miesiące, mamy obowiązek wydać mu duplikaty tych pasków wynagrodzeń ewentualnie sporządzić dokumenty RMUA?

Nowelizacja ustawy o emeryturach kapitałowych to zły pomysł

Organizacje zrzeszające pracodawców: Pracodawcy RP i PKPP Lewiatan uważają, że projekt nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych, zmniejszający składkę przekazywaną do OFE i zwiększający składkę do ZUS, jest zły i nie rozwiąże problemów systemu emerytalnego.

Nieciekawa prognoza wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego

Rząd przyjął prognozę wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego do 2060 roku. W zależności od przyszłej sytuacji gospodarczej prognoza zawiera trzy warianty, we wszystkich występuje deficyt Funduszu.

Rząd negatywnie o emeryturach niezależnych od wieku

Rząd zapowiedział, że zwróci się do Sejmu o odrzucenie projektu OPZZ nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zakłada on, że bez względu na wiek kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Sejm, na rozpoczynającym się dzisiaj, 21 lipca, posiedzeniu zajmie się obywatelskim projektem zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Od kiedy trzeba zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorców, którzy zakończyli naukę

Zatrudniamy w telemarketingu wiele młodych osób, głównie na umowy zlecenia. Część z tych osób to uczniowie szkół średnich i studenci. Nie płacimy za nich składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Czy w związku z tym, że właśnie kończy się rok szkolny i akademicki, wszystkich zleceniobiorców musimy zgłosić do tych ubezpieczeń?

Zmiany w systemie emerytalnym

Minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała, że w tym tygodniu skieruje do rządu założenia zmian w systemie emerytalnym.

Zróżnicowanie wieku emerytalnego jest zgodne z konstytucją

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych jest elementem przyjętych przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Czy należy ustawowo wydłużyć lata pracy do przejścia na emeryturę

Zdaniem byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego nie ma potrzeby ustawowego wydłużania lat pracy. Jego zdaniem potrzebne są bodźce, które będą motywowały przyszłych emerytów, by dłużej pracowali - taką zachętą mogą być np. wyższe świadczenia emerytalne.

Kiedy ZUS może przejąć wypłatę zasiłków od niewypłacalnego zakładu pracy

W związku z kryzysem gospodarczym nasza firma popadła w kłopoty finansowe. Od trzech miesięcy nie wypłacamy pracownikom zasiłków ze względu na brak środków. Czy w takiej sytuacji ZUS może przejąć wypłatę zasiłków dla naszych pracowników?

Działaczowi związkowemu przysługuje przywrócenie do pracy

Pracownikowi, zatrudnionemu na czas określony i objętemu ochroną związków zawodowych, przysługuje także przywrócenie do pracy, jeżeli został zwolniony z naruszeniem przepisów prawa - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK).

Czy opłacić składki od odszkodowania za zakaz konkurencji, jeśli pracownik został przywrócony do pracy

Nasz pracownik, który był zatrudniony na kierowniczym stanowisku, otrzymywał po ustaniu zatrudnienia odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji – oczywiście nieoskładkowane. Wniósł pozew do sądu i został przywrócony do pracy. Czy w związku z tym od wypłaconego mu odszkodowania musimy teraz naliczyć składki?

REKLAMA