reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przychody zleceniobiorców bez składek na ZUS

Przychody zleceniobiorców bez składek na ZUS

Od 1 sierpnia 2010 r. od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione na zlecenie nie trzeba odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi np. o finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia czy zwrot kosztów podróży służbowej.

Nowe zasady zostały wprowadzone mocą nowelizacji rozporządzenia ministra pracy w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe zwolnione są np. świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia, ekwiwalenty pieniężne za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych, zwrot kosztów podróży służbowych, zwrot wydatków na pranie odzieży roboczej czy używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego.

Niekonstytucyjne zasady ustalania wymiaru składek emerytalno-rentowych >>

Dotychczas takie świadczenia były wolne od ZUS tylko wtedy, gdy dotyczyły osób zatrudnionych na umowę o pracę. Od 1 sierpnia zwolnienie obejmuje także zleceniobiorców. Ma ono zastosowanie również do członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej.

Niekonstytucyjne przepisy o zwrocie składek nadpłaconych do ZUS >>

Zmiana przepisów jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. Orzekł on, że ograniczenie zwolnienia z obowiązku płacenia składek na ZUS tylko do niektórych świadczeń uzyskiwanych przez etatowych pracowników jest niezgodne z Konstytucją.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama