reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Korekta deklaracji

Korekta deklaracji

Zgłosiłam pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W zgłoszeniu zaznaczyłam 001/001 etatu, a powinnam 003/004. Poszły imienne raporty miesięczne już za dwa miesiące. Czy muszę te raporty korygować łącznie z deklaracją rozliczeniową, czy wystarczy zrobić ZUS ZUA korektą?

Na formularzu zgłoszeniowym ZUS ZUA w ogóle nie wpisuje się wymiaru czasu pracy danego pracownika. Wymiar etatu płatnik składek wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA. Tak więc nie trzeba przy takiej pomyłce, jak podana w pytaniu, zgłaszać korekty ZUS ZUA. W celu naprawienia tego rodzaju błędu wystarczy złożyć imienny raport korygujący ZUS RCA za tego pracownika z prawidłowym wymiarem etatu wraz z deklaracją rozliczeniową ZUS DRA.

Imienny raport miesięczny stanowi załącznik do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Na formularzu ZUS RCA płatnik sporządza:

  • raport miesięczny,
  • raport korygujący,

w którym rozlicza składki na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeden blok na formularzu przeznaczony jest dla jednej osoby ubezpieczonej. Wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę, w postaci ułamka zwykłego wpisuje się w pole 3.

Płatnik składek jest zobowiązany do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących, tj. deklaracji rozliczeniowej korygującej łącznie z imiennymi raportami miesięcznymi korygującymi (lub jednym raportem korygującym), w każdym przypadku, jeżeli zachodzi konieczność korekty danych wskutek stwierdzenia nieprawidłowości:

  • przez płatnika składek we własnym zakresie,
  • przez ZUS (np. w wyniku kontroli).

Komplet dokumentów korygujących składa się zawsze (z wyjątkiem gdy korygowane dane znajdują się tylko w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA) z korekt imiennych raportów miesięcznych oraz deklaracji ZUS DRA. Jeżeli korekty wymaga tylko jeden raport miesięczny, to nie ma potrzeby składać wszystkich wcześniej złożonych raportów. Płatnik składek zobowiązany jest sporządzić i przekazać do jednostki terytorialnej ZUS deklarację rozliczeniową korygującą łącznie z tym imiennym raportem miesięcznym korygującym, w którym wystąpiły zmiany. W raporcie miesięcznym korygującym należy wypełnić blok odnoszący się do tego ubezpieczonego, którego korekta dotyczy. Natomiast deklaracja rozliczeniowa korygująca będzie zawierała dane dotyczące wszystkich pracowników. Imienny raport korygujący powinien być oznaczony tym samym numerem (w polu 01 „Identyfikator raportu”) co deklaracja rozliczeniowa korygująca, do której jest dołączony.

Zasady i tryb wypełniania formularzy zgłoszeniowych i rozliczeniowych uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 września 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (DzU nr 186, poz. 1444).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama