REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy powinni tworzyć programy emerytalne

REKLAMA

Oszczędzanie w pracowniczych programach emerytalnych to szansa wyższą emeryturą Polacy mają świadomość tego, że ich przyszła emerytura może być bardzo niska. Mimo to oszczędzanie w III filarze nie jest popularne. Pracodawcy RP uważają, że mogliby ich w tym wesprzeć właśnie pracodawcy tworząc programy emerytalne.

Twórcy reformy emerytalnej zakładali, że tylko w ciągu pierwszego roku na Indywidualne Konta Emerytalne wpłyną aż 4 miliardy złotych. Otworzyć je miało kilka milionów Polaków. Po pięciu latach od momentu umożliwienia oszczędzania w ramach III filaru okazało się jednak, że były to zbyt optymistyczne założenia. Na koniec 2009 r. Polacy mieli 809,2 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE), na których zebrali tylko 2,2 mld zł. - Tylko jedna trzecia z tych kont jest regularnie zasilana. Polacy niestety nie potrafią konsekwentnie oszczędzać na cel emerytalny – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. polityki społecznej Pracodawców RP.

REKLAMA

Autopromocja

 Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS >>

W zakładaniu kont mogliby pomóc pracodawcy tworząc tzw. pracownicze programy emerytalne (PPE). Ta forma zabezpieczania przyszłości pracownika jest w Polsce jednak nadal niedoceniana. W pierwszym półroczu tego roku przybyły zaledwie 4 programy emerytalne. Na koniec czerwca było ich 1103 i objęto nimi prawie 334 tysięcy pracowników. Na kontach PPE zgromadzono ponad 5 mld złotych. W ciągu pierwszego półrocza tego roku w zakładach pracy założono 14 nowych programów, a zlikwidowano 8. - I choć bilans jest dodatni, to nie mamy powodu do dumy. Biorąc pod uwagę prognozy emerytalne Polaków trzeba znacznie bardziej zachęcić do III filara, jeśli to się nie uda czeka ich po zakończeniu aktywności zawodowej drastyczna obniżka standardów życia – uważa Janczewska.

 Zmiany w systemie emerytalnym >>

Zdaniem Pracodawców RP rząd nie powinien bagatelizować roli III filara, którego powołanie było jednym z kluczowych elementów reformy emerytalnej. – Skoro obecnie panuje marazm, to warto pomyśleć nad systemem dodatkowych zachęt, które zmotywowałyby Polaków do oszczędzania w ramach IKE, a pracodawców do zakładania PPE – dodaje Janczewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Nowelizacja ustawy o emeryturach kapitałowych to zły pomysł >>

Obecnie oszczędności są zwolnione z podatku Belki. Rocznie można wpłacać niecałe 10 tysięcy złotych. – Widać to za mało i warto byłoby zastanowić się nad podwyższeniem tego progu, ale przede wszystkim w Polsce potrzeba szeroko zakrojonej akcji informacyjnej o oszczędzaniu zarówno wśród pracowników jak i pracodawców – mówi Janczewska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA