REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększony wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Maria Gałecka

REKLAMA

W marcu 2011 r. ZUS zwaloryzuje emerytury i renty przy zastosowaniu wskaźnika, którego wysokość będzie znana dopiero w lutym przyszłego roku. Już teraz wiadomo, że oprócz poziomu inflacji będzie on uwzględniał 20 proc. realnego wzrostu płac.

ZUS przeprowadza w marcu każdego roku waloryzację wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych. Stosuje przy tym jednakowy wskaźnik waloryzacji.

REKLAMA

Autopromocja

Wskaźnik waloryzacji uwzględnia zarówno poziom inflacji, jak i określoną część realnego wzrostu płac w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnikiem waloryzacji jest bowiem średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku (ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów – ten, który jest wyższy), zwiększony co najmniej o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Informacje o stanie konta ubezpieczonych >>

Drugi parametr, który wpływa na wysokość wskaźnika waloryzacji, tj. odpowiedni procent realnego wzrostu płac, może być wyższy niż 20 proc.. Poziom zwiększenia wskaźnika waloryzacji uzgadnia Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Negocjacje w tym zakresie są prowadzone w czerwcu każdego roku poprzedzającego waloryzację.

Komisja uzgadnia w drodze uchwały wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji w terminie 14 dni od dnia przekazania przez rząd informacji o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym o wielkości wskaźnika inflacji, partnerom społecznym komisji. Jeżeli nie uzgodni stanowiska w tym terminie, wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia (w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2010 r. Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych nie uzgodniła wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji, którym zostaną zwaloryzowane emerytury i renty w marcu 2011 r. W związku z tym Rada Ministrów w rozporządzeniu z 9 lipca 2010 r. ustaliła wysokość tego zwiększenia na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Pracujący emeryci - związania umowy o pracę >>

Dane statystyczne, które posłużą do ustalenia wskaźnika najbliższej waloryzacji świadczeń będą jednak znane dopiero na początku 2011 r. Wówczas będzie można ustalić wysokość wskaźnika waloryzacji, w tym wysokość zwiększenia tego wskaźnika. Dla zobrazowania tych ustaleń warto przypomnieć obliczenie ubiegłorocznego wskaźnika waloryzacji. Ponieważ w 2010 r. również nie doszło do uzgodnienia zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń przez Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych, decyzję podjęła Rada Ministrów określając go na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Do ustalenia wskaźnika waloryzacji zostały przyjęte:

  • średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2009 r. w stosunku do 2008 r., który wyniósł 104,2 proc.,
  • realny wzrost płac w 2009 r. w stosunku do 2008 r., który wyniósł 2,1 proc.

Wskaźnik waloryzacji został więc ustalony w następujący sposób: 104,2 proc. + (20 proc. x 2,1 proc.) = 104,62 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA