reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zwiększony wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Zwiększony wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

W marcu 2011 r. ZUS zwaloryzuje emerytury i renty przy zastosowaniu wskaźnika, którego wysokość będzie znana dopiero w lutym przyszłego roku. Już teraz wiadomo, że oprócz poziomu inflacji będzie on uwzględniał 20 proc. realnego wzrostu płac.

ZUS przeprowadza w marcu każdego roku waloryzację wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych. Stosuje przy tym jednakowy wskaźnik waloryzacji.

Wskaźnik waloryzacji uwzględnia zarówno poziom inflacji, jak i określoną część realnego wzrostu płac w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnikiem waloryzacji jest bowiem średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku (ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów – ten, który jest wyższy), zwiększony co najmniej o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Informacje o stanie konta ubezpieczonych >>

Drugi parametr, który wpływa na wysokość wskaźnika waloryzacji, tj. odpowiedni procent realnego wzrostu płac, może być wyższy niż 20 proc.. Poziom zwiększenia wskaźnika waloryzacji uzgadnia Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Negocjacje w tym zakresie są prowadzone w czerwcu każdego roku poprzedzającego waloryzację.

Komisja uzgadnia w drodze uchwały wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji w terminie 14 dni od dnia przekazania przez rząd informacji o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym o wielkości wskaźnika inflacji, partnerom społecznym komisji. Jeżeli nie uzgodni stanowiska w tym terminie, wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia (w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji).

W 2010 r. Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych nie uzgodniła wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji, którym zostaną zwaloryzowane emerytury i renty w marcu 2011 r. W związku z tym Rada Ministrów w rozporządzeniu z 9 lipca 2010 r. ustaliła wysokość tego zwiększenia na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Pracujący emeryci - związania umowy o pracę >>

Dane statystyczne, które posłużą do ustalenia wskaźnika najbliższej waloryzacji świadczeń będą jednak znane dopiero na początku 2011 r. Wówczas będzie można ustalić wysokość wskaźnika waloryzacji, w tym wysokość zwiększenia tego wskaźnika. Dla zobrazowania tych ustaleń warto przypomnieć obliczenie ubiegłorocznego wskaźnika waloryzacji. Ponieważ w 2010 r. również nie doszło do uzgodnienia zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń przez Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych, decyzję podjęła Rada Ministrów określając go na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Do ustalenia wskaźnika waloryzacji zostały przyjęte:

  • średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2009 r. w stosunku do 2008 r., który wyniósł 104,2 proc.,
  • realny wzrost płac w 2009 r. w stosunku do 2008 r., który wyniósł 2,1 proc.

Wskaźnik waloryzacji został więc ustalony w następujący sposób: 104,2 proc. + (20 proc. x 2,1 proc.) = 104,62 proc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

kadry.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama