Kategorie

Czy termin złożenia dokumentów w ZUS, który przypada w sobotę, ulega przesunięciu

Michał Jarosik
Pracuję w jednostce budżetowej. Dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc składam zawsze na samym początku następnego miesiąca. Jednak dokumenty za maj br. złożyłam dopiero 7 czerwca br. z uwagi na urlop w „długi weekend majowy”. Czy zachowałam termin, skoro ostatni dzień terminu na złożenie dokumentów, tj. 5 czerwca, przypadał w sobotę? Czy w tym przypadku termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy?

Dokumenty rozliczeniowe za maj br. złożyła Pani w terminie. W przypadku gdy termin złożenia takich dokumentów przypada w sobotę, ulega on przesunięciu na najbliższy następny dzień roboczy. Zasada ta nie ma zastosowania do dokumentów zgłoszeniowych i wyrejestrowujących.

UZASADNIENIE

Dokumenty ubezpieczeniowe, które płatnik składek ma obowiązek składać do ZUS, to dokumenty zgłoszeniowe oraz rozliczeniowe. Termin składania tych dokumentów wynika z innych przepisów.

Płatnik składek ma obowiązek przesyłać dokumenty rozliczeniowe (deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne) oraz opłacać składki za dany miesiąc w terminie określonym w art. 47 ust. 1 ustawy systemowej, tj. nie później niż:

 • do 10. dnia następnego miesiąca – termin obowiązujący osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie,
 • do 5. dnia następnego miesiąca – termin dla płatników ze sfery budżetowej,
 • do 15. dnia następnego miesiąca – termin dla pozostałych płatników.

Zatem termin na złożenie dokumentów rozliczeniowych jest taki sam jak termin opłacania składek. Z kolei do należności z tytułu składek, zgodnie z art. 31 ustawy systemowej, stosuje się odpowiednio art. 12 Ordynacji podatkowej. Przepis ten mówi, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to termin ten przesuwa się na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy termin złożenia dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek przypada w sobotę, ulega on przesunięciu na najbliższy dzień roboczy przypadający po sobocie i niedzieli (która jest dniem ustawowo wolnym od pracy).

PRZYKŁAD

Termin złożenia dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2010 r. dla płatnika, którego obowiązuje termin przekazywania dokumentów i opłacania składek za dany miesiąc do 15. dnia następnego miesiąca, mijał 17 maja 2010 r. Ostatni dzień terminu, tj. 15 maja 2010 r., przypadał bowiem na sobotę. Tym samym termin ten uległ przesunięciu na następny dzień po dniach wolnych od pracy, czyli na 17 maja.

WAŻNE!

Dokumenty rozliczeniowe złożone po weekendzie, gdy ostatni dzień terminu na ich przekazanie mijał w sobotę, są złożone w terminie.


Trochę inaczej jest natomiast z dokumentami zgłoszeniowymi. Dokumenty zgłoszeniowe to zarówno dokumenty służące do zgłaszania osób do ubezpieczeń społecznych i/lub do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA lub ZUS ZZA), jak również dokument służący do wyrejestrowywania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA).

Każda zatrudniana osoba, która podlega ubezpieczeniom (pracownik, zleceniobiorca), powinna zostać zgłoszona do właściwych ubezpieczeń w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. Po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, również w terminie 7-dniowym, powinna zostać wyrejestrowana z tych ubezpieczeń.

Zachowanie terminu złożenia dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA jest szczególnie ważne dla osoby, która chce być objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, np. dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym może nastąpić od dnia wskazanego we wniosku (w ZUS ZUA) tylko wówczas, gdy zostanie dokonane w terminie 7 dni razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (art. 14 ust. 1a ustawy systemowej). Gdy zgłoszenie zostanie złożone po tym terminie, to ubezpieczony zostaje objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nie wcześniej niż od dnia, w którym został zgłoszony wniosek (ZUS ZUA).

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie określa sposobu liczenia terminów na złożenie dokumentów zgłoszeniowych. W tym zakresie płatnicy powinni stosować odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, a konkretnie art. 57 tego kodeksu.

Oznacza to, że należy brać pod uwagę następujące zasady:

 • jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie należy uwzględniać dnia, w którym zdarzenie nastąpiło,
 • upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu,
 • jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

Ostatnia zasada, która odnosi się do przesunięcia terminu na najbliższy nadchodzący dzień roboczy, ma zastosowanie w sytuacji, gdy koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy. Takim dniem nie jest jednak sobota. Dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy – tj. niedziele i wymienione święta.

Zagrożenie

Złożenie dokumentów zgłoszeniowych/wyrejestrowujących w poniedziałek, gdy ostatni dzień terminu na ich przekazanie przypadał w sobotę, oznacza złożenie dokumentów po terminie.

Jeżeli termin na złożenie dokumentów zgłoszeniowych upływa w sobotę, to dokumenty te powinny być złożone najpóźniej w tym dniu. Takie same zasady należy stosować przy składaniu dokumentów wyrejestrowujących.

Podstawa prawna

 • art. 13 pkt 1, art. 31, art. 36 ust. 11, art. 47 ust. 1, art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 57, art. 180 Kodeksu postępowania administracyjnego,
 • ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.),
 • art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.