reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy termin złożenia dokumentów w ZUS, który przypada w sobotę, ulega przesunięciu

Czy termin złożenia dokumentów w ZUS, który przypada w sobotę, ulega przesunięciu

Pracuję w jednostce budżetowej. Dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc składam zawsze na samym początku następnego miesiąca. Jednak dokumenty za maj br. złożyłam dopiero 7 czerwca br. z uwagi na urlop w „długi weekend majowy”. Czy zachowałam termin, skoro ostatni dzień terminu na złożenie dokumentów, tj. 5 czerwca, przypadał w sobotę? Czy w tym przypadku termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy?

Dokumenty rozliczeniowe za maj br. złożyła Pani w terminie. W przypadku gdy termin złożenia takich dokumentów przypada w sobotę, ulega on przesunięciu na najbliższy następny dzień roboczy. Zasada ta nie ma zastosowania do dokumentów zgłoszeniowych i wyrejestrowujących.

UZASADNIENIE

Dokumenty ubezpieczeniowe, które płatnik składek ma obowiązek składać do ZUS, to dokumenty zgłoszeniowe oraz rozliczeniowe. Termin składania tych dokumentów wynika z innych przepisów.

Płatnik składek ma obowiązek przesyłać dokumenty rozliczeniowe (deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne) oraz opłacać składki za dany miesiąc w terminie określonym w art. 47 ust. 1 ustawy systemowej, tj. nie później niż:

  • do 10. dnia następnego miesiąca – termin obowiązujący osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie,
  • do 5. dnia następnego miesiąca – termin dla płatników ze sfery budżetowej,
  • do 15. dnia następnego miesiąca – termin dla pozostałych płatników.

Zatem termin na złożenie dokumentów rozliczeniowych jest taki sam jak termin opłacania składek. Z kolei do należności z tytułu składek, zgodnie z art. 31 ustawy systemowej, stosuje się odpowiednio art. 12 Ordynacji podatkowej. Przepis ten mówi, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to termin ten przesuwa się na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy termin złożenia dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek przypada w sobotę, ulega on przesunięciu na najbliższy dzień roboczy przypadający po sobocie i niedzieli (która jest dniem ustawowo wolnym od pracy).

PRZYKŁAD

Termin złożenia dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2010 r. dla płatnika, którego obowiązuje termin przekazywania dokumentów i opłacania składek za dany miesiąc do 15. dnia następnego miesiąca, mijał 17 maja 2010 r. Ostatni dzień terminu, tj. 15 maja 2010 r., przypadał bowiem na sobotę. Tym samym termin ten uległ przesunięciu na następny dzień po dniach wolnych od pracy, czyli na 17 maja.

WAŻNE!

Dokumenty rozliczeniowe złożone po weekendzie, gdy ostatni dzień terminu na ich przekazanie mijał w sobotę, są złożone w terminie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama