REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Akty prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Otwarcie rynków pracy w RFN i Austrii

1 maja Niemcy i Austria otwierają rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw Unii Europejskiej (UE), w tym Polski.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Otwarcie rynku pracy w Niemczech - ubezpieczenie osób podejmujących pracę w RFN

Niemiecki rynek pracy będzie otwarty dla Polaków od 1 maja 2011 r. W związku z tym NFZ informuje o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Niemczech.

Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika?

Dopóki należne pracownikowi wynagrodzenie za pracę nie zostanie mu wypłacone, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym składki stają się należne nie wcześniej niż w momencie wypłaty wynagrodzenia, nawet jeżeli zaległa wypłata została przyznana prawomocnym wyrokiem sądu.

REKLAMA

Składki za zleceniobiorcę po ustaniu tytułu do ubezpieczeń

Jeden z pracowników był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w okresie od 1 do 28 lutego 2011 r. Ze zlecenia został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, natomiast nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 marca zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłaciliśmy 15 marca, a wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy na etacie – zgodnie z regulaminem wynagradzania – ostatniego marca 2011 r. Jak należy oskładkować wypłatę ze zlecenia - tak samo jak wypłatę ze stosunku pracy? Czy kwoty wypłat można zsumować w jednym raporcie RCA?

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?

Do 30 kwietnia br. trzeba sprawdzić i skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone w ZUS za 2010 r.

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do końca kwietnia 2011 r., czy dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za 2010 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.

Kto będzie płacił składki za nianię?

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię będzie opłacał ZUS lub rodzic (płatnik składek).

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Znowelizowane przepisy określają, że jeden pracownik socjalny może zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami. Możliwe też będzie tworzenie rodzinnych domów pomocy społecznej dla niepełnosprawnych.

Czym jest koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

Z dniem 1 maja 2010 r. wchodzą w życie nowe rozporządzenia dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Co to dla nas oznacza?

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy z zakresu bhp

Reforma emerytalna - prezydent podpisał ustawę ws. OFE

Dzisiaj, 7 kwietnia, prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Ustawa zmniejsza składkę do otwartych funduszy emerytalnych z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Ubezpieczenie zdrowotne osób podejmujących pracę w Niemczech

1 maja 2011 r. niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków. W związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Republice Federalnej Niemiec.

Nowelizacja Kodeksu pracy - będą nowe przepisy wykonawcze z zakresu bhp

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Nienależnie pobrane świadczenie emerytalno-rentowe

Osoba pobierająca emeryturę lub rentę jest zobowiązana zawiadomić ZUS o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tego świadczenia. Jeżeli nienależne świadczenie będzie nadal wypłacane, wówczas ZUS nie może żądać jego zwrotu za okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Nowelizacja ustawy o zfśs

Dzisiaj, 4 kwietnia, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Ustawodawca umożliwił pracodawcom dokonywanie nowego zwiększenia odpisu na fundusz.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Weszła w życie ustawa "żłobkowa" - łatwiejsze zakładanie żłobków, zmiany w przepisach podatkowych i o zfśs

Obowiązują już uproszczone zasady zakładania żłobków. Dzisiaj, 4 kwietnia, weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Kontrola płatników składek przez ZUS

Kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. W trakcie przeprowadzania kontroli mają oni prawo m.in. do badania wszelkich ksiąg, dokumentów finansowo-księgowych i osobowych oraz przesłuchiwania świadków.

Czas pracy nauczycieli - projekt nowelizacji Karty Nauczyciela

Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela wyklucza realizację dodatkowych „godzin karcianych” w formie zajęć opieki świetlicowej.

Reforma systemu emerytalnego - Senat przyjął ustawę zmniejszającą składki do OFE

Senat przyjął ustawę zmniejszającą składki przekazywane do otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Czy decyzja ZUS wszczynająca egzekucję zaległych składek powinna być jedna dla wszystkich członków zarządu spółki

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. korygowanie dokumentów, świadczenia pieniężne z ubezpieczenia chorobowego, objęcie ubezpieczeniami osób rozpoczynających działalność pozarolniczą.

Reforma systemu emerytalnego od 1 maja br.?

Senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy reformującej system emerytalny. Głosowanie w Senacie może odbyć się na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w środę, 23 marca. Ustawa ma wejść w życie od 1 maja 2011 r.

Dodatkowe dochody pracownika a Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Co do zasady pracownik nie musi informować swojego pracodawcy o dodatkowych źródłach dochodu. Są jednak takie sytuacje, kiedy pracodawca może żądać od pracownika takich informacji, nie tylko dotyczących jego, ale także członków rodziny.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmie m.in. obsługę programu Płatnik, zgłaszanie pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych i wykonujących pracę w szczególnym charakterze, stosowanie właściwego ustawodawstwa przy zatrudnieniu w krajach unijnych.

Jakie terminy upływają w ZUSie w trzecim kwartale?

Do 31 marca 2011 roku płatnicy składek zobowiązani są przekazać do ZUS zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (ZUS ZSWA) za 2010 r., za osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Balcerowicz - Rostowski: telewizyjna debata ws. OFE

Wydatki na OFE są najbardziej bezsensownymi wydatkami w budżecie - powiedział podczas debaty telewizyjnej na temat zmian w OFE minister finansów Jacek Rostowski. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza pieniądze w OFE budują ludzkie oszczędności.

Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Zmiana zasad wydawania świadectwa pracy - nowelizacja kodeksu pracy

Pracodawca nie musi wydawać zwalnianemu pracownikowi świadectwa pracy jeśli ponownie go zatrudni. Od dzisiaj, 21 marca, obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu pracy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Sprawdzenie prawidłowości danych zawartych w imiennych raportach miesięcznych

Obowiązkiem płatnika składek jest sprawdzenie prawidłowości danych zawartych w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych za rok 2010. Termin mija 30 kwietnia 2011 r.

Projekt zmian w OFE trafi do komisji finansów publicznych

Dzisiaj, 17 marca, Sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych. Projekt autorstwa PiS został odrzucony w pierwszym czytaniu.

Czy można odwołać się do sądu od decyzji ZUS zawierającej interpretację przepisów

Decyzja interpretacyjna ZUS nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Najwyższy (postanowienie Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r., II UZP 1/11).

Grzywna za niewykonanie decyzji GIODO - nowe uprawnienie

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) może nakładać grzywny na podmioty niewykonujące jego decyzji.

Zwrot nienależnie opłaconych składek z ZUS - projekt nowelizacji ustawy

Dofinansowanie dla bezrobotnych na założenie przedsiębiorstwa

Dofinansowanie, jakie może uzyskać bezrobotny na podjęcie działalności gospodarczej, wzrosło do wysokości 20 629 zł. Powyższą kwotę można przeznaczyć na zakup urządzeń oraz wyposażenia koniecznego dla rozpoczęcia działalności. Należy ją rozdysponować w ciągu 30 dni od dnia podjęcia działalności.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Debata nt. zmian w OFE - skrajne poglądy ekspertów

Skrajne poglądy na temat proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym wyrazili niektórzy uczestnicy debaty w Belwederze. Były oskarżenia o próbę demontażu drugiego filaru systemu i złamanie umowy społecznej, ale także postulaty likwidacji OFE.

Przedłużony termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego zostanie przedłużony do 31 lipca następnego roku - tak przewidują założenia projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Świadczenie przedemerytalne - zawieszenie czy zmniejszenie?

Od 2003 r. jestem uprawniony do świadczenia przedemerytalnego w wysokości 1671,77 zł (kwota od marca br.; przed waloryzacją 1621,50 zł). Jednocześnie cały czas pozostaję w stosunku pracy i zarabiam 2200 zł miesięcznie. Moje świadczenie było dotychczas cały czas zawieszone. W ZUS uzyskałem informację, że bez względu na wysokość dodatkowego przychodu moje świadczenie będzie zawieszone, ponieważ jego kwota przekracza dopuszczalną kwotę przychodu. Słyszałem, że obecnie nie obowiązuje już takie ograniczenie. Czy od marca br. mogę liczyć na podjęcie wypłaty świadczenia?

Niższa składka do OFE - projekt nowelizacji ustaw dot. zabezpieczenia emerytalnego

Premier Donald Tusk poinformował, że składka przekazywana z ZUS do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać. Docelowo w 2017 r. składka ma osiągnąć 3,5 proc.

Nowe wzory deklaracji składanych do PFRON

Znane już są nowe wzory deklaracji DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b, DEK-W, DEK-R i DEK-Z składanych przez pracodawców do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Ustawa "żłobkowa" opublikowana w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw nr 45, pod poz. 235, opublikowana została ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. kompletowanie wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe, rozliczanie przychodów pracujących emerytów i rencistów oraz zasady przyznawania i wypłaty zasiłków chorobowych.

Ochrona danych osobowych - nowe uprawnienia dla GIODO

Dzisiaj, 7 marca, weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. obowiązek odpowiedzi na wystąpienia i wnioski Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) oraz kary za utrudnianie kontroli i niewykonanie decyzji.

Jak sumować okresy ubezpieczenia przy ustalaniu prawa do zasiłku

Jeden z naszych pracowników jest zatrudniony w firmie od 17 grudnia 2010 r. Przed zawarciem umowy o pracę zatrudnialiśmy tę osobę na podstawie umowy zlecenia od 10 października do 30 listopada 2010 r. Z tytułu tej umowy pracownik był zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 stycznia 2011 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim, które potrwa dłuższy czas – pracownik złamał nogę. Czy należy wypłacić tej osobie wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy? Jeżeli nie, to od kiedy pracownikowi będą się należały te świadczenia?

Coraz mniej emerytów i rencistów

Liczba emerytów i rencistów na koniec stycznia 2011 r. spadła do 7 mln 456,7 tys. osób z 7 mln 458,2 tys. osób w grudniu - poinformował ZUS.

Kontrowersje wokół zakazu nierównego traktowania - nowe przepisy

Nowe przepisy regulują kwestie związane z naruszeniem zasady równego traktowania zleceniobiorców i wykonawców dzieła. Ustawy nie stosuje się do pracowników w zakresie uregulowanym w Kodeksie pracy.

REKLAMA