Kategorie

Świadczenie przedemerytalne - zawieszenie czy zmniejszenie?

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
Od 2003 r. jestem uprawniony do świadczenia przedemerytalnego w wysokości 1671,77 zł (kwota od marca br.; przed waloryzacją 1621,50 zł). Jednocześnie cały czas pozostaję w stosunku pracy i zarabiam 2200 zł miesięcznie. Moje świadczenie było dotychczas cały czas zawieszone. W ZUS uzyskałem informację, że bez względu na wysokość dodatkowego przychodu moje świadczenie będzie zawieszone, ponieważ jego kwota przekracza dopuszczalną kwotę przychodu. Słyszałem, że obecnie nie obowiązuje już takie ograniczenie. Czy od marca br. mogę liczyć na podjęcie wypłaty świadczenia?

Począwszy od należności przysługującej za marzec 2011 r. ZUS będzie Panu wypłacał świadczenie przedemerytalne. Ze względu jednak na osiąganie wynagrodzenia znacznie przekraczającego dopuszczalną kwotę przychodu, świadczenie to zostanie zmniejszone do minimalnej gwarantowanej kwoty, tj. 433,62 zł miesięcznie.

UZASADNIENIE

Do końca lutego 2011 r. obowiązywały dosyć skomplikowane zasady zawieszania i zmniejszania świadczeń przedemerytalnych w przypadku osiągania przychodu z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. z umowy o pracę) lub z tytułu służby.

Świadczenie było zawieszane, jeśli:

 • osoba uprawniona osiągała przychód przekraczający graniczną kwotę przychodu wynoszącą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (od 1 marca 2010 r. do 28 lutego 2011 r. – 2172,10 zł) lub
 • kwota tego świadczenia przekraczała dopuszczalną kwotę przychodu wynoszącą 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (w poprzednim roku rozliczeniowym – 1551,50 zł).
Reklama

W praktyce oznaczało to, że osoba, która w ubiegłym roku rozliczeniowym miała prawo do świadczenia przedemerytalnego w wysokości wyższej niż 1551,50 zł, w ogóle nie mogła osiągać dodatkowych przychodów z tytułów objętych ubezpieczeniami społecznymi. Jeśli podjęła dodatkową pracę, bez względu na wysokość przychodów świadczenie było zawieszane. Taka sytuacja wystąpiła właśnie w Pana przypadku.

Prawo do wypłaty świadczenia przedemerytalnego, mimo wykonywania dodatkowej pracy, miały osoby, których świadczenie nie przekraczało dopuszczalnej kwoty przychodu (do 28 lutego 2011 r. – 1551,50 zł), jeśli uzyskiwany przychód nie przekraczał granicznej kwoty przychodu (2172,10 zł). Jeśli jednak suma świadczenia przedemerytalnego oraz przychodu przekraczała dopuszczalną kwotę przychodu (1551,50 zł), ZUS zmniejszał świadczenie o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu pomniejszonej o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez osobę ubezpieczoną i ustalone od kwoty przekroczenia. Zmniejszone świadczenie nie mogło być jednak niższe od gwarantowanej kwoty, która w okresie od 1 marca 2010 r. do 28 lutego br. wynosiła 420,58 zł.


Korzystne zmiany dla świadczeniobiorców

Od 1 marca 2011 r. zmieniły się zasady zawieszania i zmniejszania świadczeń przedemerytalnych dla osób uzyskujących przychody z działalności zarobkowej.

Reklama

W dalszym ciągu obowiązuje zasada, zgodnie z którą świadczenie jest zawieszane, jeśli uzyskiwany przychód przekracza graniczną kwotę przychodu wynoszącą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. W okresie od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. wynosi ona 2257,50 zł.

Zniesiono natomiast regulację przewidującą zawieszenie prawa do świadczenia w przypadku, gdy jego kwota przekracza dopuszczalną kwotę przychodu. Obecnie również osoby, które mają prawo do wyższego świadczenia przedemerytalnego, mogą otrzymywać to świadczenie (w całości lub w części) mimo osiągania dodatkowych zarobków. Osoby te powinny zatem poinformować ZUS o wysokości przychodu osiąganego z tytułu działalności zarobkowej. Jeśli przychód ten przekracza graniczną kwotę przychodu, ZUS nie podejmie wypłaty świadczenia przedemerytalnego. Jeśli będzie niższy – ZUS będzie wypłacał świadczenie, ale nie zawsze w pełnej wysokości.

Nowe zasady zmniejszania świadczeń

Od 1 marca 2011 r. świadczenie podlega zmniejszeniu, jeśli miesięczny przychód przekracza dopuszczalną kwotę przychodu wynoszącą 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. – 806,30 zł). Zmniejszenie jest równe kwocie przekroczenia tego progu zarobkowego z zastrzeżeniem, że po jego dokonaniu musi pozostać do wypłaty minimalna gwarantowana kwota świadczenia przedemerytalnego (od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. – 433,62 zł).

Pana miesięczny przychód (2200 zł) nie przekracza nowej granicznej kwoty przychodu, ale jest znacznie wyższy od dopuszczalnej kwoty przychodu. Kwota tego przekroczenia wynosi 1393,70 zł (2200 zł – 806,30 zł). W związku z tym, począwszy od należności przysługującej za marzec 2011 r., ZUS będzie Panu wypłacał świadczenie przedemerytalne w minimalnej gwarantowanej kwocie, tj. 433,62 zł. Wynika to stąd, że Pana świadczenie przedemerytalne po zmniejszeniu byłoby niższe od tej kwoty:

1671,77 zł – 1393,70 zł = 278,07 zł.

Podstawa prawna

 • art. 5–6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 120 poz. 1252 ze zm.),
 • ustawa z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 17, poz. 79),
 • komunikat Prezesa GUS z 9 lutego 2011 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2010 r. (M.P. Nr 11, poz. 120).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?