reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Świadczenie przedemerytalne - zawieszenie czy zmniejszenie?

Świadczenie przedemerytalne - zawieszenie czy zmniejszenie?

Od 2003 r. jestem uprawniony do świadczenia przedemerytalnego w wysokości 1671,77 zł (kwota od marca br.; przed waloryzacją 1621,50 zł). Jednocześnie cały czas pozostaję w stosunku pracy i zarabiam 2200 zł miesięcznie. Moje świadczenie było dotychczas cały czas zawieszone. W ZUS uzyskałem informację, że bez względu na wysokość dodatkowego przychodu moje świadczenie będzie zawieszone, ponieważ jego kwota przekracza dopuszczalną kwotę przychodu. Słyszałem, że obecnie nie obowiązuje już takie ograniczenie. Czy od marca br. mogę liczyć na podjęcie wypłaty świadczenia?

Począwszy od należności przysługującej za marzec 2011 r. ZUS będzie Panu wypłacał świadczenie przedemerytalne. Ze względu jednak na osiąganie wynagrodzenia znacznie przekraczającego dopuszczalną kwotę przychodu, świadczenie to zostanie zmniejszone do minimalnej gwarantowanej kwoty, tj. 433,62 zł miesięcznie.

UZASADNIENIE

Do końca lutego 2011 r. obowiązywały dosyć skomplikowane zasady zawieszania i zmniejszania świadczeń przedemerytalnych w przypadku osiągania przychodu z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. z umowy o pracę) lub z tytułu służby.

Świadczenie było zawieszane, jeśli:

  • osoba uprawniona osiągała przychód przekraczający graniczną kwotę przychodu wynoszącą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (od 1 marca 2010 r. do 28 lutego 2011 r. – 2172,10 zł) lub
  • kwota tego świadczenia przekraczała dopuszczalną kwotę przychodu wynoszącą 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (w poprzednim roku rozliczeniowym – 1551,50 zł).

W praktyce oznaczało to, że osoba, która w ubiegłym roku rozliczeniowym miała prawo do świadczenia przedemerytalnego w wysokości wyższej niż 1551,50 zł, w ogóle nie mogła osiągać dodatkowych przychodów z tytułów objętych ubezpieczeniami społecznymi. Jeśli podjęła dodatkową pracę, bez względu na wysokość przychodów świadczenie było zawieszane. Taka sytuacja wystąpiła właśnie w Pana przypadku.

Prawo do wypłaty świadczenia przedemerytalnego, mimo wykonywania dodatkowej pracy, miały osoby, których świadczenie nie przekraczało dopuszczalnej kwoty przychodu (do 28 lutego 2011 r. – 1551,50 zł), jeśli uzyskiwany przychód nie przekraczał granicznej kwoty przychodu (2172,10 zł). Jeśli jednak suma świadczenia przedemerytalnego oraz przychodu przekraczała dopuszczalną kwotę przychodu (1551,50 zł), ZUS zmniejszał świadczenie o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu pomniejszonej o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez osobę ubezpieczoną i ustalone od kwoty przekroczenia. Zmniejszone świadczenie nie mogło być jednak niższe od gwarantowanej kwoty, która w okresie od 1 marca 2010 r. do 28 lutego br. wynosiła 420,58 zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama