Dodatkowe dochody pracownika a Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
REKLAMA
Taką sytuacją jest niewątpliwie korzystanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Taki Fundusz powoływany jest przez pracodawcę w celu zaspakajania potrzeb głównie socjalnych swoich pracowników. Do takich świadczeń mogą należeć:
1. dofinansowanie zajęć sportowych,
2. dofinansowanie wyjść do kina, teatru,
3. finansowanie bonów świątecznych,
4. wczasy pod gruszą i inne.
Często korzystanie ze świadczeń z ZFŚS uzależnione jest od dochodów uzyskiwanych przez pracownika, bądź średniej dochodów przypadającej na jednego członka rodziny. Aby wyliczyć taką średnią, pracodawca potrzebuje nie tylko informacji o dodatkowych dochodach pracownika, ale także informacji o dochodach jego współmałżonka czy innych dorosłych osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Przeczytaj również: Czy pracodawca może monitorować pracę pracowników?
Utworzenie ZFŚS jest uzależnione od woli pracodawcy i to on ustala regulamin korzystania z niego, wobec tego samodzielnie może określać kryteria, jakie musi spełniać pracownik, aby z takich środków móc korzystać.
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
Kup książkę:
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023Regulamin ZFŚS powinien określać także sposób dokumentowania dochodów, bądź też wzór oświadczenia pracownika o braku innych dochodów. Takie oświadczenie może zawierać także pouczenie o obowiązku podania prawdziwych danych.
Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne
Warto jeszcze wskazać orzeczenie Sądu Najwyższego w tej kwestii, w którym Sąd ten stwierdził, że pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika, zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy.
(Wyrok SN z 8 maja 2002 r., I PKN 267/01).
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: