reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy decyzja ZUS wszczynająca egzekucję zaległych składek powinna być jedna dla wszystkich członków zarządu spółki

Czy decyzja ZUS wszczynająca egzekucję zaległych składek powinna być jedna dla wszystkich członków zarządu spółki

W decyzji dotyczącej egzekucji składek od członków zarządu spółki musi być oznaczone, że chodzi o solidarność dłużników. Sama zaś decyzja ZUS musi być wystawiona jako jedna dla całego zarządu. Brak stwierdzenia solidarnej odpowiedzialności i wystawienie decyzji odrębnie dla każdego dłużnika – członka zarządu skutkuje bezskutecznością decyzji i wstrzymaniem ewentualnej egzekucji (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UK 307/10).

Grzegorz K. pełnił obowiązki członka zarządu spółki M. w latach 2001–2002. Wkrótce po zakończeniu kadencji w zarządzie i odejściu ze spółki zgłosił się do niego przedstawiciel ZUS z żądaniem, w trybie art. 116 Ordynacji podatkowej, zapłaty zaległych składek nieopłaconych przez spółkę M. Żądania ZUS dotyczyły okresu od stycznia 2001 r. do końca 2002 r. Jak się okazało w toku postępowania, po odejściu Grzegorza K. sprawy spółki nie były prawidłowo prowadzone. W Krajowym Rejestrze Sądowym figurował np. fałszywy adres siedziby spółki (miejscowość niedaleko miasta R., gdzie na jednej posesji zarejestrowano siedziby kilku spółek, jednak w tym miejscu nie było nawet budynku, w którym mogłyby rezydować spółki).

W tej sytuacji ZUS uznał, że uzyskanie składek z majątku spółki nie jest możliwe i skierował czynności egzekucyjne przeciwko byłym i obecnym członkom zarządu spółki M., także przeciw Grzegorzowi K.

W tym celu ZUS wydał dla każdego z członków zarządu z osobna odrębne decyzje w przedmiocie zapłaty zaległych składek. Problem polegał jednak na tym – co później Grzegorz K. podnosił w toku procesu przed sądem – że tytuł egzekucyjny wobec spółki (decyzja ZUS) nie został spółce nigdy prawidłowo doręczony z przyczyn obiektywnych (brak realnej siedziby, fałszywy adres w KRS). W tej sytuacji obciążeni należnościami członkowie zarządu zaczęli się odwoływać do sądów. Grzegorz K. jako jeden z odwołujących uzyskał korzystne wyroki – sąd I instancji i sąd apelacyjny zmieniły decyzję ZUS w ten sposób, że zwolniły Grzegorza K. z obowiązku zapłaty części zaległych składek za spółkę M., tj. za okres od października 2002 r. do stycznia 2003 r. Jednak były członek zarządu nie był tym orzeczeniem usatysfakcjonowany, gdyż pozostały jeszcze do opłacenia składki za 2001 r. i część 2002 r. Złożył więc skargę kasacyjną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama