Kategorie

Czy decyzja ZUS wszczynająca egzekucję zaległych składek powinna być jedna dla wszystkich członków zarządu spółki

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
W decyzji dotyczącej egzekucji składek od członków zarządu spółki musi być oznaczone, że chodzi o solidarność dłużników. Sama zaś decyzja ZUS musi być wystawiona jako jedna dla całego zarządu. Brak stwierdzenia solidarnej odpowiedzialności i wystawienie decyzji odrębnie dla każdego dłużnika – członka zarządu skutkuje bezskutecznością decyzji i wstrzymaniem ewentualnej egzekucji (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UK 307/10).

Grzegorz K. pełnił obowiązki członka zarządu spółki M. w latach 2001–2002. Wkrótce po zakończeniu kadencji w zarządzie i odejściu ze spółki zgłosił się do niego przedstawiciel ZUS z żądaniem, w trybie art. 116 Ordynacji podatkowej, zapłaty zaległych składek nieopłaconych przez spółkę M. Żądania ZUS dotyczyły okresu od stycznia 2001 r. do końca 2002 r. Jak się okazało w toku postępowania, po odejściu Grzegorza K. sprawy spółki nie były prawidłowo prowadzone. W Krajowym Rejestrze Sądowym figurował np. fałszywy adres siedziby spółki (miejscowość niedaleko miasta R., gdzie na jednej posesji zarejestrowano siedziby kilku spółek, jednak w tym miejscu nie było nawet budynku, w którym mogłyby rezydować spółki).

W tej sytuacji ZUS uznał, że uzyskanie składek z majątku spółki nie jest możliwe i skierował czynności egzekucyjne przeciwko byłym i obecnym członkom zarządu spółki M., także przeciw Grzegorzowi K.

W tym celu ZUS wydał dla każdego z członków zarządu z osobna odrębne decyzje w przedmiocie zapłaty zaległych składek. Problem polegał jednak na tym – co później Grzegorz K. podnosił w toku procesu przed sądem – że tytuł egzekucyjny wobec spółki (decyzja ZUS) nie został spółce nigdy prawidłowo doręczony z przyczyn obiektywnych (brak realnej siedziby, fałszywy adres w KRS). W tej sytuacji obciążeni należnościami członkowie zarządu zaczęli się odwoływać do sądów. Grzegorz K. jako jeden z odwołujących uzyskał korzystne wyroki – sąd I instancji i sąd apelacyjny zmieniły decyzję ZUS w ten sposób, że zwolniły Grzegorza K. z obowiązku zapłaty części zaległych składek za spółkę M., tj. za okres od października 2002 r. do stycznia 2003 r. Jednak były członek zarządu nie był tym orzeczeniem usatysfakcjonowany, gdyż pozostały jeszcze do opłacenia składki za 2001 r. i część 2002 r. Złożył więc skargę kasacyjną.


Orzeczenie Sądu Najwyższego

Skarga kasacyjna wnioskodawcy Grzegorza K. została przez Sąd Najwyższy uwzględniona i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy przypomniał II tezę uchwały SN z 15 października 2009 r. (I UZP 3/09, OSNP 2011/1-2/13), w której wskazano, że decyzja dotycząca zapłaty przez byłych członków zarządu zaległych składek od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być wydana wobec wszystkich członków zarządu spółki z o.o. W omawianej zaś sprawie wydano kilka decyzji indywidualnych. Jest to czynność nieprawidłowa. Nie zaznaczono bowiem w decyzjach faktu solidarnej odpowiedzialności dłużników za zaległe składki. Ma to istotne znaczenie dla byłych członków zarządu – dłużników ZUS. ZUS powinien więc w decyzji dokładnie określić zakres odpowiedzialności (w tym kwotę długu z tytułu nieterminowo opłaconych składek), wymienione z imienia i nazwiska osoby – dłużników (wszystkich) oraz fakt odpowiedzialności solidarnej. Bez tych elementów, bez doręczenia decyzji wszystkim dłużnikom decyzja o egzekucji subsydiarnej wobec członków zarządu jest wadliwa i nie może być wykonana.

Wnioski dla pracodawcy

W przypadku odpowiedzialności za nieopłacone składki ponoszonej przez członków zarządu spółek należy pamiętać, że jest to odpowiedzialność subsydiarna. Decyzja musi być więc ściśle i precyzyjnie sformułowana. Konieczne jest też zaznaczenie w niej solidarnej odpowiedzialności za zaległości składkowe. Braki w decyzji egzekucyjnej wydanej przeciwko członkom zarządu spółki uniemożliwiają jej wykonanie i podważają legalność.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.