| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy można odwołać się do sądu od decyzji ZUS zawierającej interpretację przepisów

Czy można odwołać się do sądu od decyzji ZUS zawierającej interpretację przepisów

Decyzja interpretacyjna ZUS nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Najwyższy (postanowienie Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r., II UZP 1/11).

Małgorzata O. prowadziła w mieście S. przedsiębiorstwo handlowo-usługowe. Zatrudniała w nim 2 osoby na podstawie umów o pracę, odprowadzając za pracowników, a także za siebie składki na ZUS, w tym składkę wypadkową. W 2009 r. stopa procentowa składki wypadkowej wynosiła dla jej zakładu 1,67%. W czerwcu biuro rachunkowe prowadzące dla przedsiębiorstwa Małgorzaty O. księgowość i rozliczenia dokonało zmiany oprogramowania komputerowego. W wyniku błędu w przenoszonych danych, za okres od czerwca do lipca 2009 r. została odprowadzona zaniżona składka wypadkowa – według stopy 1,47%. Już w sierpniu 2009 r. ZUS wydał w tej sprawie decyzję podwyższającą stopę procentową o 50% na okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. Stopa procentowa dla zakładu Małgorzaty O. wyniosła zatem aż 2,50%. Zgodnie bowiem z art. 34 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jeżeli płatnik składek nie przekaże danych lub przekaże nieprawdziwe dane dotyczące m.in. liczby ubezpieczonych i rodzaju działalności według PKD, ZUS ma prawo ustalić w drodze decyzji stopę procentową składki na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych, a płatnik składek jest zobowiązany opłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę.

Właścicielka firmy nie zaskarżyła tej decyzji, ale wniosła o wydanie przez ZUS interpretacji w sprawie ustalenia nowej stopy procentowej składki wypadkowej. ZUS w kolejnej decyzji utrzymał swoje stanowisko, wskazując, że prawidłowo zastosowano możliwość podwyższenia stopy procentowej składki wypadkowej.

Od tej decyzji interpretacyjnej Małgorzata O. odwołała się do sądu. Sąd Okręgowy w B. rozpoznający sprawę w I instancji uznał stanowisko ZUS za nieprawidłowe. Wskazał, że zaniżenie składki nie nastąpiło z winy skarżącej. Natomiast Sąd Apelacyjny w G., rozpoznający apelację ZUS, skierował do Sądu Najwyższego obszerne pytanie prawne, w którym poruszył m.in. kwestię pojęcia „nieprawdziwych danych” z art. 34 ustawy wypadkowej, nieprawidłowego podania stopy procentowej spoza zakresu określonego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1692 ze zm.) oraz kwestię stopnia winy i związanej z tym odpowiedzialności płatnika podającego nieprawidłowe dane.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »