Kategorie

Czy można odwołać się do sądu od decyzji ZUS zawierającej interpretację przepisów

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Decyzja interpretacyjna ZUS nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Najwyższy (postanowienie Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r., II UZP 1/11).
Reklama

Małgorzata O. prowadziła w mieście S. przedsiębiorstwo handlowo-usługowe. Zatrudniała w nim 2 osoby na podstawie umów o pracę, odprowadzając za pracowników, a także za siebie składki na ZUS, w tym składkę wypadkową. W 2009 r. stopa procentowa składki wypadkowej wynosiła dla jej zakładu 1,67%. W czerwcu biuro rachunkowe prowadzące dla przedsiębiorstwa Małgorzaty O. księgowość i rozliczenia dokonało zmiany oprogramowania komputerowego. W wyniku błędu w przenoszonych danych, za okres od czerwca do lipca 2009 r. została odprowadzona zaniżona składka wypadkowa – według stopy 1,47%. Już w sierpniu 2009 r. ZUS wydał w tej sprawie decyzję podwyższającą stopę procentową o 50% na okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. Stopa procentowa dla zakładu Małgorzaty O. wyniosła zatem aż 2,50%. Zgodnie bowiem z art. 34 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jeżeli płatnik składek nie przekaże danych lub przekaże nieprawdziwe dane dotyczące m.in. liczby ubezpieczonych i rodzaju działalności według PKD, ZUS ma prawo ustalić w drodze decyzji stopę procentową składki na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych, a płatnik składek jest zobowiązany opłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę.

Właścicielka firmy nie zaskarżyła tej decyzji, ale wniosła o wydanie przez ZUS interpretacji w sprawie ustalenia nowej stopy procentowej składki wypadkowej. ZUS w kolejnej decyzji utrzymał swoje stanowisko, wskazując, że prawidłowo zastosowano możliwość podwyższenia stopy procentowej składki wypadkowej.

Od tej decyzji interpretacyjnej Małgorzata O. odwołała się do sądu. Sąd Okręgowy w B. rozpoznający sprawę w I instancji uznał stanowisko ZUS za nieprawidłowe. Wskazał, że zaniżenie składki nie nastąpiło z winy skarżącej. Natomiast Sąd Apelacyjny w G., rozpoznający apelację ZUS, skierował do Sądu Najwyższego obszerne pytanie prawne, w którym poruszył m.in. kwestię pojęcia „nieprawdziwych danych” z art. 34 ustawy wypadkowej, nieprawidłowego podania stopy procentowej spoza zakresu określonego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1692 ze zm.) oraz kwestię stopnia winy i związanej z tym odpowiedzialności płatnika podającego nieprawidłowe dane.


Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Reklama

Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął jednak problemu przedstawionego przez sąd II instancji. Odmawiając podjęcia uchwały wskazał, że problem błędnych danych i odpowiedzialności płatnika oraz jego winy powstał w tej sprawie na kanwie decyzji interpretacyjnej ZUS. Nie można więc w ten sposób rozstrzygnąć problemu, gdyż wykładnia sądu dotyczyłaby nie stanu faktycznego i zastosowania przepisów, lecz także wykładni – co jest niedopuszczalne.

Sąd Najwyższy podjął jeszcze kwestię dotyczącą małych płatników, zatrudniających nie więcej niż 9 ubezpieczonych. W przypadku takich przedsiębiorców nigdy nie bierze się pod uwagę grupy działalności i stopnia ryzyka zawodowego. Tu o wysokości składki decyduje jedynie wielkość zatrudnienia. Stopa procentowa dla tego typu płatników jest jednolita i wynosi 50% najwyższej stawki (obecnie 1,67%). W tej sytuacji podanie nieprawidłowej wielkości stopy procentowej może być tylko skutkiem błędu rachunkowego, a nie błędnych lub wręcz nieprawdziwych danych o grupie działalności.

Wnioski dla pracodawcy

W przypadku składki wypadkowej płaconej przez małych przedsiębiorców (zatrudniających 9 i mniej osób) rzadko można mówić o zawinionym działaniu, gdy chodzi o podanie błędnej stopy procentowej składki wypadkowej. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne będzie wykazanie, że błąd nie został popełniony świadomie.

W sytuacjach wątpliwych, od decyzji ustalającej podwyższoną „karną” składkę wypadkową lepiej jednak odwoływać się bezpośrednio do sądu. Decyzja interpretacyjna ZUS dotyczy bowiem wyłącznie wykładni przepisów i jako taka nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia przed Sądem Najwyższym. Nie wpływa też na samą decyzję ZUS dotyczącą podwyższenia składek, która musi zostać wykonana.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.