REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Staż pracy, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minimum 15 lat stażu pracy, aby otrzymać emeryturę

Ministerstwo pracy szuka rozwiązania problemu groszowych emerytur i proponuje, aby nabycie prawa do emerytury zależało od stażu pracy. Jeden z pomysłów zakłada minimum 15 lat stażu pracy, podczas którego były odprowadzane składki. Zmiany mają wejść w życie już w 2018 roku.

Urlop wychowawczy 2017

Wymiar urlopu wychowawczego to maksymalnie 36 miesięcy. Może być wykorzystany przez rodziców dziecka na różne sposoby. W celu skorzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek. Co powinien zawierać wniosek i jakie dokumenty do niego dołączyć?

Płaca minimalna w Niemczech od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. płaca minimalna w Niemczech będzie wynosić 8,84 euro za godzinę. Obecnie wynosi 8,50 euro. Płaca minimalna obowiązuje od stycznia 2015 roku.

Ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1 w postaci szczegółowych poradników, doradców i elektronicznego rejestru dla całego kraju. Dzięki zaświadczeniu A1 możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu.

Delegowanie pracowników - zaświadczenie A1, składki ZUS

Pracodawca, który deleguje swoich pracowników do innego kraju Unii Europejskiej powinien uzyskać dla tych pracowników zaświadczenie A1. Dzięki niemy możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu. Formularz A1 dotyczy również osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Urlop wychowawczy 2017 - wniosek, terminy, wzór

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania z urlopu wychowawczego. Wniosek o urlop wychowawczy powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego - od kiedy 26 dni

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od ogólnego stażu pracy i wykształcenia. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi 20 albo 26 dni. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu?

Umowa zlecenie a uprawnienia pracownicze

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną przez Kodeks cywilny. W związku z tym, zleceniobiorcy nie przysługuje ochrona Kodeksu pracy i praw z niego wynikających. Czy zleceniobiorca może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i emeryturę?

Rodzina 500 plus a praca za granicą

Świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" ma na celu częściowe pokrycie z zaspokojeniem potrzeb życiowych oraz wychowaniem dziecka. Wśród rodzin, które korzystają ze świadczenia, są takie których członek rodziny mieszka lub pracuje za granicą. Czy w takiej sytuacji rodzina może ubiegać się o pomoc?

Brexit a praca i świadczenia w Wielkiej Brytanii

Przez okres dwuletnich negocjacji - do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - Polacy mogą pracować oraz otrzymywać świadczenia zgodnie z obowiązującymi zasadami, m.in. mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych, świadczeń rodzinnych, świadczeń z tytułu choroby.

Jak zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy?

Obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą być zatrudniani w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej. Na czym polega i jak legalnie zatrudnić cudzoziemca na przykład z Ukrainy?

Urlop wypoczynkowy 2016 - poradnik

Związki zawodowe postulują o zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. Sprawdź, ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego w 2016 roku.

Założenia budżetu na 2017 r. - wcześniejsza emerytura połączona ze stażem pracy

Związki zawodowe zwróciły uwagę, że w założeniach do budżetu na 2017 r. zapisano możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale połączono ją ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Prezydencki projekt zakładał niższy minimalny staż pracy, tj. 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. W celu wyjaśnienia OPZZ wystosowało list otwarty do premiera i prezydenta.

Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Co się zmieniło, ile trwa i komu przysługuje urlop wychowawczy?

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych

Cudzoziemcy pracujący sezonowo i krótkoterminowo będą musieli posiadać zezwolenie na pracę - wynika z projektu ustawy o promocji zatrudnienia. Zezwolenie na pracę ma wejść w miejsce uproszczonej procedury oświadczeniowej, co oznacza większe formalności. Obecnie projekt jest przedmiotem analizy.

Nowa ustawa o delegowaniu pracowników od maja 2016 r.

Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników, która ma wejść w życie w maju 2016 r. W myśl ustawy będzie trzeba płacić jedną składkę w kraju, w którym się pracuje. Przyczyni się to do zmniejszenia delegowania pracowników za granicę - uważają eksperci.

Urlop wychowawczy 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mogli dłużej skorzystać z urlopu wychowawczego, tj. do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. W obecnym stanie prawnym urlop wychowawczy można wykorzystać do 5 roku życia.

Ustawa o uznawaniu kwalifikacji zawodowych od 18 stycznia 2016 r.

Projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE ma uprościć, tam gdzie jest to możliwe, procedury administracyjne przy uznawaniu kwalifikacji zawodowych pracowników na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Nowa ustawa ma wejść w życie 18 stycznia 2016 r.

Emerytura po 40 latach pracy – projekt w Sejmie

Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy - niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę. Ponadto do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu oraz prowadzenie własnej działalności. PSL chce, by nowe rozwiązanie weszło w życie 1 stycznia 2016 r.

Rośnie liczba osób delegowanych do pracy w UE

Polska jest największym eksporterem usług na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Polskie firmy delegują zarówno pracowników sezonowych, jak i specjalistów. Osoba, która chce podlegać pod polski system zabezpieczenia społecznego musi spełniać określone warunki.

Staż pracy - definicja

Pojęcie stażu pracy występuje w przepisach w dwóch znaczeniach, tj. ogólnego okresu zatrudnienia pracownika oraz tzw. zakładowego stażu pracy, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wyróżnia się niekiedy również trzecie znaczenie dotyczące tzw. urlopowego stażu pracy. Jaki wpływ na uprawnienia pracownika ma staż pracy?

Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik podjął pierwszą pracę pod koniec roku. Na urlop wypoczynkowy musiał jednak poczekać. Jak będzie kształtował się jego urlop w kolejnym roku, w przypadku gdy umowa zakończy się w połowie roku?

Emerytury z 35 i 40-letnim stażem-stanowisko OPZZ

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych postuluje, aby uchwalić zmiany w emeryturach jeszcze przed końcem kadencji. OPZZ opowiada się za tym, by Polacy mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 35 lat (dla kobiet) i 40 lat (dla mężczyzn).

Polacy za obniżeniem wieku emerytalnego

66 proc. Polaków zadeklarowało, że weźmie udział udział w referendum 25 października br. Aż 87 proc. ankietowanych chce odpowiedzieć "tak" na pytanie, czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy" - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Faktów i TVN24.

Praca w wakacje wzbogaca CV

Praca w wakacje wzbogaca CV każdego kandydata do pracy. Pomaga zdobyć doświadczenie, sprawdzić się na danym stanowisku, poznać język obcy i uczy komunikacji w zespole.

Zarobki Polaków w Wielkiej Brytanii

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają średnio 1300 funtów czyli około 6700 zł. Swoje prace wykonują przede wszystkim w przemyśle, hotelarstwie, budownictwie, ochronie zdrowia i pomocy społecznej oraz w edukacji i administracji.

Zatrudnianie obcokrajowców wynikiem emigracji Polaków

Rosnąca emigracja Polaków, w szczególności ludzi młodych, sprawia, że ratunkiem dla polskiego rynku pracy staje się zatrudnianie obcokrajowców. Postępujące starzenie się polskiego społeczeństwa wskazuje na zapotrzebowanie na pracowników w sektorze usług opiekuńczych nad osobami starszymi. Obecnie w placówkach świadczących opiekę zatrudnionych jest tylko 4% obcokrajowców.

Nowe przepisy dot. przejścia na emeryturę po 40 latach pracy od 2016 roku?

Nowe przepisy dotyczące przejścia na emeryturę po 40 latach pracy zgodnie z projektem PSL miałyby obowiązywać od 2016 roku zarówno ubezpieczonych w ZUS jak i KRUS. Wspomniany 40-letni czas pracy ma obejmować okresy składkowe.

Projekt dot. przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy

Projekt dotyczący przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy zostanie dziś (22 czerwca 2015 r.) przedstawiony marszałkowi Sejmu przez PSL. Jest to projekt, który Bronisław Komorowski wycofał po przegranej w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Dodatek stażowy dla emeryta

Dodatek stażowy dla emeryta nie przysługuje w przypadku, gdy przepisy szczególne ani postanowienia pracodawcy nie przyznają uprawnienia do jego otrzymania. Nie ma znaczenia przy tym liczba przepracowanych lat. Jeśli przepisy szczególne nie przyznają prawa do dodatku za wysługę lat, prawo do dodatku do wynagrodzenia może wynikać ze zbiorowego układu pracy, wewnętrznego regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę.

Założenia projektu reformy emerytalnej

Prezydent-elekt Andrzej Duda poinformował, że w założeniach projektu reformy emerytalnej będą znajdowały się następujące punkty: obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu oraz kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę.

Projekt dot. emerytur przy 40-letnim stażu składkowym przejęty przez PSL

Prezydencki projekt umożliwiający przejście na emeryturę przy 40-letnim stażu składkowym, który Kancelaria Prezydenta wycofała z konsultacji, został przejęty przez PSL. Co to oznacza?

Emerytury z 40-letnim stażem wycofane z konsultacji

Projekt prezydencki zakładający przejście na emeryturę po 40-letnim stażu pracy (40 lat okresu składkowego) został wycofany przez Kancelarię Prezydenta z konsultacji. Zdaniem Kancelarii z uwagi na wynik wyborów, prezydent nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji do końca kadencji.

Emerytura z 40-letnim stażem - konsultacje

Prezydencki projekt zakładający przejście na emeryturę po osiągnięciu 40-letniego stażu pracy został skierowany do konsultacji. Okres 40 lat musi być okresem składkowym.

40 lat stażu pracy i zgromadzenie kapitału emerytalnego do przejścia na emeryturę

Wprowadzenie 40 lat stażu pracy do przejścia na emeryturę w nieznacznym stopniu zwiększy deficyt finansów publicznych. Jednak należałoby wprowadzić drugi warunek nabycia prawa do emerytury - zgromadzenie kapitału emerytalnego wystarczającego na wypłatę emerytury w wysokości podwójnej emerytury minimalnej.

40 lat stażu pracy do przejścia na emeryturę

Kancelaria Prezydenta opracowała projekt ustawy, który wprowadza kryterium 40 lat stażu pracy uprawniającego do przejścia na emeryturę. Czy oprócz kryterium wieku zostanie wprowadzone również kryterium stażu pracy?

Odwrócenie reformy emerytalnej - koszt 15 mld zł rocznie

Z wyliczeń ekonomistów wynika, że odwrócenie reformy emerytalnej będzie kosztowało państwo 15 mld zł rocznie. Chodzi przede wszystkim o obniżenie wieku emerytalnego i uzależnienie uprawnień emerytalnych od stażu pracy.

Indeks mobilności w Polsce wyższy od średniej europejskiej

Indeks mobilności w Polsce wynosi 108 punktów i jest wyższy od średniej europejskiej. Polacy są gotowi na przeprowadzkę w związku ze zmianą pracy.

Polska liderem delegowania pracowników

Polska jest obecnie liderem delegowania pracowników do pracy w krajach Unii Europejskiej. Rocznie delegowanych z Polski jest co najmniej 230 tys. pracowników.

Polacy wracają do kraju

Coraz więcej Polaków pracujących za granicą wraca do kraju. Powroty nie odbywają się jednak na skalę masową i wciąż więcej osób wyjeżdża niż wraca.

Praca za granicą w CV - jakie ma znaczenie?

Praca za granicą wpisana w CV kandydata do pracy w Polsce może mieć niewątpliwie bardzo duże znaczenie. Coraz więcej osób chwali się nią w CV. Co zrobić, aby informacja o pracy za granicą podniosła rangę dokumentów aplikacyjnych?

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej to specyficzna forma zatrudnienia pracownika. Rekrutacją i zatrudnianiem zajmuje się agencja pracy tymczasowej. Następnie pracownik zostaje skierowany do pracy w przedsiębiorstwie, które zgłasza zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej. Kto jest faktycznym pracodawcą?

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?

Decydując się na pracę za granicą, warto zbadać legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?

Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Bezpiecznym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy. Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Program "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie

Od dnia 1 grudnia 2014 r. można składać aplikacje do udziału w programie "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie. Uczestnicy programu nie muszą uzyskać pozwolenia na pracę. Praca wykonywana w ramach programu może mieć charakter jedynie tymczasowy.

Jak wyliczyć staż pracy?

W kodeksie pracy nie ma definicji stażu pracy. Przyjmuje się, że jest to okres czasu, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy. Oznacza to, że nie wliczają się w niego okresy zatrudnienia np. na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Praca na wakacje - pomysły

Wakacje to czas urlopów wypoczynkowych i wyjazdów na długo wyczekiwany odpoczynek od pracy. Część osób korzysta jednak z sezonu w inny sposób. Dotyczy to branży turystycznej, która w wakacje nastawia się na największe zarobki. Pomysłów na pracę wakacyjną w tej branży jest wiele. Oto kilka z nich: wychowawca kolonijny, pilot, przewodnik wycieczek.

Praca w Lichtensteinie

Większość ofert pracy w tym niemieckojęzycznym państwie skierowanych jest do fachowców z branży metalowej i budowlanej oraz elektryków. Zatrudnienie daje też branża hotelarska i gastronomia. Wybierając się do pracy w Lichtensteinie, warto poznać to państwo.

Niższy zwrot podatku z Holandii w 2014 r.

W 2014 r. zwrot podatku z Holandii utrzymał się na niższym poziomie. Zmieniły się bowiem regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiono kwotę wolną od opodatkowania. Co to oznacza praktyce?

Praca w Holandii w okresie wakacyjnym

W okresie wakacyjnym holenderscy pracodawcy nastawiają się głównie na zatrudnienie ludzi młodych. Zgodnie z prawem w Holandii można oferować niższe wynagrodzenie pracownikom w wieku do 22 lat. Jak znaleźć pracę w Holandii?

REKLAMA