REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
Guillaume de Germain
Unsplash

REKLAMA

REKLAMA

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.
rozwiń >

Kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje płatnik składek (pracodawca) na wniosek osoby ubezpieczonej (pracownika). Pracownik ma 7 dni na złożenie wniosku o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca ma tyle samo czasu na dokonanie tego zgłoszenia w ZUS.

Autopromocja

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Dziecko do ubezpieczenia można zgłosić na trzy sposoby: za pośrednictwem pracodawcy, w urzędzie pracy (jeżeli rodzic jest tam zarejestrowany jako osoba bezrobotna) lub osobiście do ZUS (jeżeli rodzic prowadzi działalność gospodarczą).

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego a brak numeru PESEL

W przypadku nowo narodzonych dzieci, które jeszcze nie mają numeru PESEL, zgłoszenia dokonuje się na podstawie numeru PESEL rodzica składającego wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Kto ma obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego może dokonać tylko jedna osoba. Do ubezpieczenia zgłasza dziecko rodzic lub opiekun dziecka, jeżeli jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka - czy warto?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ułatwia korzystanie z pomocy zdrowotnej, zapewniając szybki dostęp do lekarzy i specjalistów, darmowe badania diagnostyczne, szczepienia oraz wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zgłosić dziecko do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Procedura zgłoszenia dziecka do prywatnej polisy zdrowotnej jest uproszczona w porównaniu do zgłoszenia do ZUS. Wystarczy, że jeden z rodziców opłaci składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i już następnego dnia można korzystać ze świadczeń. Do polisy należy dołączyć dane dziecka. Można to zrobić w trakcie trwania umowy, informując o tym ubezpieczyciela. Koszty prywatnej polisy zdrowotnej dla dziecka są uzależnione od indywidualnych potrzeb i mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

REKLAMA

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

REKLAMA