REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca za granicą w CV - jakie ma znaczenie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Praca za granicą w CV - jakie ma znaczenie? / Fot. Fotolia
Praca za granicą w CV - jakie ma znaczenie? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca za granicą wpisana w CV kandydata do pracy w Polsce może mieć niewątpliwie bardzo duże znaczenie. Coraz więcej osób chwali się nią w CV. Co zrobić, aby informacja o pracy za granicą podniosła rangę dokumentów aplikacyjnych?

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

REKLAMA

Praca za granicą atutem na rynku pracy

To, czy zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy będzie atutem na polskim rynku pracy zależy w głównej mierze od nas samych. Warto jednak zadbać o to, aby umiejętnie przedstawić swoje zalety, które doceni rodzimy pracodawca. Kandydatów, którzy zwierają w swoim CV wzmiankę o doświadczeniu zawodowym poza granicami kraju jest coraz więcej. Warto więc zastanowić się, jak ta informacja może podnieść rangę naszego CV w oczach polskiego pracodawcy.

Praca marzeń?

Wiele osób wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu interesującej i dobrze płatnej pracy, jednak życie weryfikuje te wybory. Zetknięcie z szarą rzeczywistością, problemy mieszkaniowe, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają wsparcia w postaci znajomych czy rodziny za granicą, często przytłaczają. Zdarza się, że osoby, które miały wysokie aspiracje, podejmują pracę poniżej swoich kwalifikacji, tylko po to, aby jakoś sobie poradzić w nowym miejscu, zaczynając nowe życie zawodowe. Tego rodzaju osoby cechuje zwykle determinacja w dążeniu do celu – są odważne i gotowe do zmian, by ułatwić sobie życie. Jednak w momencie, gdy decydują się na powrót do kraju, mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia.

Z czego to wynika? Przede wszystkim tego rodzaju osoby odczuwają dysonans w wynagrodzeniu. Weryfikacja polskiego rynku wynagrodzeń po powrocie nie zachwyca. Takie osoby czują się rozczarowane, gdy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej proponowana stawka wynagrodzenia wydaje się stanowczo za niska. To z  kolei powoduje trudności w znalezieniu zatrudnienia. Innym problemem jest też brak odpowiednich kwalifikacji. Osoby, które przez dłuższy czas pracowały za granicą, wyjeżdżając, często wkrótce po odebraniu dyplomu ze studiów, wracają i marzą o pracy w wyuczonym zawodzie, mimo że za granicą nie zdobyły żadnego doświadczenia w ramach wyuczonej profesji. Nawet taki problem jednak można rozwiązać, przekonując do siebie pracodawcę. Jak to zrobić?

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atuty, o których często zapominamy

Osoby, które mają swego rodzaju lukę w życiorysie ze względu na to, że będąc za granicą pracowały np. w gastronomii lub budownictwie, mogą przekonać pracodawcę swoimi umiejętnościami, które zdobyły niezależnie od wykonywanej pracy. Zazwyczaj jest bowiem tak, że osoby te są zdeterminowane, mają wyznaczone cele i priorytety w życiu, dążą do ich realizacji. Tego rodzaju cechy są bardzo przydatne zarówno w  pracy indywidualnej jak też zespołowej.

Zadaj pytanie na FORUM

Należy też wspomnieć o takich umiejętnościach jak znajomość języka. W trakcie kilkuletniego pobytu można opanować język obcy niemal perfekcyjnie, to z kolei jest bardzo przydatną umiejętnością zawodową, którą można wykorzystać jako swój atut na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto też wspomnieć o tym, że jesteśmy zaradni i kreatywni. Tego rodzaju cechy są bowiem często niezbędne przy przeprowadzce i rozpoczęciu swego życia w innym państwie.

Będąc na emigracji Polacy mają okazję poznawać imigrantów z różnych krajów, ich kulturę. Jest to doskonała okazja do nauki współpracy i tolerancji, poszerzenia horyzontów. To też jest atut pracownika, który w przyszłości swobodnie może pracować w środowisku międzynarodowym.

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do prac sezonowych

Wybitni specjaliści

Istnieje grupa osób, która za granicę wyjechała, by kontynuować edukację w swoim zawodzie na wyższym poziomie. Bardzo często są to cenieni specjaliści, którzy zdobyli doświadczenie pracując przy ciekawych projektach, współpracując i ucząc się od najlepszych ekspertów z wybranych branż. Osoby, które będąc za granicą pracowały w swoim zawodzie, szlifując umiejętności i zdobywając kolejne doświadczenia po powrocie do kraju, mają szansę znaleźć pracę dużo szybciej niż ci, którzy pracowali przez ten czas tylko w Polsce. Wiele z osób powracających z zagranicy, wyposażonych w know-how, decyduje się na założenie własnej firmy. Korzystają oni ze środków własnych, kredytu lub jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy.

Lekarze, inżynierzy, nawet architekci powracający do kraju są niezwykle cennym zasobem polskiego rynku pracy i nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Praca za granicą jest nie tylko ciekawym  doświadczeniem, ale może być też traktowana jako atut w CV. To jednak, w jaki sposób wykorzystamy nasze doświadczenia zawodowe, zdobyte za granicą, zależy głównie od nas samych. Warto więc świadomie wybierać miejsce swego zatrudnienia, a w sytuacji, gdy nie mamy do końca na to wpływu – umiejętnie przedstawić swojej atuty przed przyszłym pracodawcą.

Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

REKLAMA

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

REKLAMA