REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca za granicą w CV - jakie ma znaczenie?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Praca za granicą w CV - jakie ma znaczenie? / Fot. Fotolia
Praca za granicą w CV - jakie ma znaczenie? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca za granicą wpisana w CV kandydata do pracy w Polsce może mieć niewątpliwie bardzo duże znaczenie. Coraz więcej osób chwali się nią w CV. Co zrobić, aby informacja o pracy za granicą podniosła rangę dokumentów aplikacyjnych?

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

REKLAMA

Autopromocja

Praca za granicą atutem na rynku pracy

To, czy zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy będzie atutem na polskim rynku pracy zależy w głównej mierze od nas samych. Warto jednak zadbać o to, aby umiejętnie przedstawić swoje zalety, które doceni rodzimy pracodawca. Kandydatów, którzy zwierają w swoim CV wzmiankę o doświadczeniu zawodowym poza granicami kraju jest coraz więcej. Warto więc zastanowić się, jak ta informacja może podnieść rangę naszego CV w oczach polskiego pracodawcy.

Praca marzeń?

Wiele osób wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu interesującej i dobrze płatnej pracy, jednak życie weryfikuje te wybory. Zetknięcie z szarą rzeczywistością, problemy mieszkaniowe, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają wsparcia w postaci znajomych czy rodziny za granicą, często przytłaczają. Zdarza się, że osoby, które miały wysokie aspiracje, podejmują pracę poniżej swoich kwalifikacji, tylko po to, aby jakoś sobie poradzić w nowym miejscu, zaczynając nowe życie zawodowe. Tego rodzaju osoby cechuje zwykle determinacja w dążeniu do celu – są odważne i gotowe do zmian, by ułatwić sobie życie. Jednak w momencie, gdy decydują się na powrót do kraju, mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia.

Z czego to wynika? Przede wszystkim tego rodzaju osoby odczuwają dysonans w wynagrodzeniu. Weryfikacja polskiego rynku wynagrodzeń po powrocie nie zachwyca. Takie osoby czują się rozczarowane, gdy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej proponowana stawka wynagrodzenia wydaje się stanowczo za niska. To z  kolei powoduje trudności w znalezieniu zatrudnienia. Innym problemem jest też brak odpowiednich kwalifikacji. Osoby, które przez dłuższy czas pracowały za granicą, wyjeżdżając, często wkrótce po odebraniu dyplomu ze studiów, wracają i marzą o pracy w wyuczonym zawodzie, mimo że za granicą nie zdobyły żadnego doświadczenia w ramach wyuczonej profesji. Nawet taki problem jednak można rozwiązać, przekonując do siebie pracodawcę. Jak to zrobić?

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atuty, o których często zapominamy

Osoby, które mają swego rodzaju lukę w życiorysie ze względu na to, że będąc za granicą pracowały np. w gastronomii lub budownictwie, mogą przekonać pracodawcę swoimi umiejętnościami, które zdobyły niezależnie od wykonywanej pracy. Zazwyczaj jest bowiem tak, że osoby te są zdeterminowane, mają wyznaczone cele i priorytety w życiu, dążą do ich realizacji. Tego rodzaju cechy są bardzo przydatne zarówno w  pracy indywidualnej jak też zespołowej.

Zadaj pytanie na FORUM

REKLAMA

Należy też wspomnieć o takich umiejętnościach jak znajomość języka. W trakcie kilkuletniego pobytu można opanować język obcy niemal perfekcyjnie, to z kolei jest bardzo przydatną umiejętnością zawodową, którą można wykorzystać jako swój atut na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto też wspomnieć o tym, że jesteśmy zaradni i kreatywni. Tego rodzaju cechy są bowiem często niezbędne przy przeprowadzce i rozpoczęciu swego życia w innym państwie.

Będąc na emigracji Polacy mają okazję poznawać imigrantów z różnych krajów, ich kulturę. Jest to doskonała okazja do nauki współpracy i tolerancji, poszerzenia horyzontów. To też jest atut pracownika, który w przyszłości swobodnie może pracować w środowisku międzynarodowym.

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do prac sezonowych

Wybitni specjaliści

Istnieje grupa osób, która za granicę wyjechała, by kontynuować edukację w swoim zawodzie na wyższym poziomie. Bardzo często są to cenieni specjaliści, którzy zdobyli doświadczenie pracując przy ciekawych projektach, współpracując i ucząc się od najlepszych ekspertów z wybranych branż. Osoby, które będąc za granicą pracowały w swoim zawodzie, szlifując umiejętności i zdobywając kolejne doświadczenia po powrocie do kraju, mają szansę znaleźć pracę dużo szybciej niż ci, którzy pracowali przez ten czas tylko w Polsce. Wiele z osób powracających z zagranicy, wyposażonych w know-how, decyduje się na założenie własnej firmy. Korzystają oni ze środków własnych, kredytu lub jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy.

Lekarze, inżynierzy, nawet architekci powracający do kraju są niezwykle cennym zasobem polskiego rynku pracy i nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Praca za granicą jest nie tylko ciekawym  doświadczeniem, ale może być też traktowana jako atut w CV. To jednak, w jaki sposób wykorzystamy nasze doświadczenia zawodowe, zdobyte za granicą, zależy głównie od nas samych. Warto więc świadomie wybierać miejsce swego zatrudnienia, a w sytuacji, gdy nie mamy do końca na to wpływu – umiejętnie przedstawić swojej atuty przed przyszłym pracodawcą.

Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA