REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pracy, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O duży krok za sąsiadami. Rynek pracy Polska-Niemcy

Niemiecki rząd pod koniec ubiegłego roku przyjął projekt ustawy, która znacznie usprawni proces zatrudniania wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej. To rozwiązanie jest poważnym krokiem uczynionym w stronę poprawy tamtejszej sytuacji na rynku pracy.

Koniec procedury profilowania bezrobotnych - zmiany od 14 czerwca 2019 r.

Od 14 czerwca br. urzędy pracy będą mogły korzystać z różnych form pomocy dla bezrobotnego. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zakłada on rezygnację z procedury profilowania pomocy dla bezrobotnych.

Rekrutacja zgodna z prawem i etyką

Nawet jedno fatalnie przeprowadzone spotkanie rekrutacyjne może mieć wpływ na wizerunek firmy - uważa ekspert. Co można zrobić, aby firmy rekrutowały w sposób bardziej etyczny?

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Czy wynagrodzenia w ofertach pracy będą jawne? Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Jak ta zmiana wpłynęłaby na rynek pracy?

REKLAMA

Jawność wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w prawie pracy

Kandydaci do pracy już na etapie przeglądania ofert zatrudnienia będą znać wysokość wynagrodzenia proponowaną przez pracodawców - przewiduje poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy.

Wzrost znaczenia kompetencji miękkich w procesach rekrutacyjnych.

Doświadczenie, wiedza, wykształcenie. Te trzy hasła prawdopodobnie przychodzą do głowy każdemu, kto zastanawia się, co jest najistotniejsze przy prezentowaniu swojego życiorysu podczas rozmowy o pracę. I z pewnością dla osoby zatrudniającej mieszanka tych trzech atrybutów, szczególnie jeśli zostały zdobyte w renomowanych miejscach, ma niemałe znaczenie. Czy jednak te tzw. kompetencje twarde to nasz jedyny atut i powód, by nas zatrudnić? Czy dla przyszłego pracodawcy te mierzalne umiejętności są wyłączną przesłanką do zaakceptowania bądź odrzucenia naszej kandydatury?

Sytuacja kobiet na rynku pracy

Sytuacja kobiet na rynku pracy uległa znaczącej poprawie - wynika z raportu „Women in Work Index”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Polska znalazła się na 8 miejscu rankingu.

Stypendium stażowe 2019 - kwota, podatek

Wysokość stypendium stażowego uzależniona jest od źródła finansowania - może być wypłacane ze środków unijnych albo z Funduszu Pracy. Ile wynosi stypendium stażowe w 2019 roku brutto/netto?

REKLAMA

Jak motywować pracowników do rozwijania kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie to umiejętności społeczne, a także cechy psychofizyczne, które determinują zachowanie, kontakty z innymi osobami oraz szeroko rozumianą organizację pracy. Ich znaczenie na rynku pracy stale rośnie.

Zmiany w procesach rekrutacyjnych

Niższe bezrobocie, wyższa płaca minimalna, nowe technologie i media społecznościowe wymusiły zmiany w procesach rekrutacyjnych. Obecnie to pracownik ma silniejszą pozycję negocjacyjną.

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

W których zawodach zabraknie rąk do pracy - prognoza na 2019 rok

Problem ze znalezieniem pracowników będzie się nasilał - wynika z przeprowadzonego badania Barometr zawodów. Opublikowano listę zawodów, w których zabraknie pracowników w 2019 roku.

Bezrobocie w grudniu i rynek pracy w 2018 r.

Stopa bezrobocia w grudniu 2018 r. wyniosła 5,9 proc. - podało MRPiPS. Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy w 2018 roku na tle Unii Europejskiej?

Rynek pracy w 2018 roku - podsumowanie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło podsumowanie 2018 roku. Jakie zmiany miały miejsce na rynku pracy w 2018 roku?

Emerytury zwolnione z PIT i składki zdrowotnej

Projekt ustawy "Emerytura bez podatku" został skierowany do dalszych prac sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Zakłada on, że emeryci i renciści nie będą odprowadzać podatku i nie będą płacili składki zdrowotnej.

Skutki podatkowe umorzenia pożyczki udzielonej pracownikowi z zfśs

Pożyczki udzielane pracownikowi przez pracodawcę ze środków zfśs nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Inaczej kwestia wygląda w przypadku umorzenia pożyczki.

Nowa praca. Pamiętaj o szczegółach!

Każde kolejne wyzwanie zawodowe powinno podlegać szczegółowej analizie. Zmiana pracodawcy determinuje dalszy ciąg naszej kariery zawodowej i siłą rzeczy ukierunkowuje w stronę danej specjalizacji czy branży. W przypadku nietrafionego wyboru musimy liczyć się z tym, że trafimy do nieodpowiedniego miejsca – zarówno pod względem środowiska pracy, jak i zakresu pełnionych obowiązków. Jak zminimalizować to ryzyko?

IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie

W dniach 17-18 października odbyła się IV edycja Konferencji Prawa Pracy, organizowana przez firmę Russel Bedford. Konferencja poświęcona była przeglądowi aktualnych regulacji oraz planowanych zmian przepisów z zakresu prawa pracy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Korzyści z oszczędzania na rachunkach emerytalnych IKE i IKZE

Podstawową korzyścią gromadzenia środków na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) oraz indywidualnym koncie ubezpieczenia emerytalnego (IKZE) to ulgi podatkowe.

Konfederacja Lewiatan: dobra kondycja rynku pracy i wzrost wynagrodzeń

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2018 r. wyniosło 4771,86 zł - podał GUS. Zdaniem eksperta ds. rynku pracy z Konfederacji Lewiatan dane te wskazują na mocną pozycję pracowników na rynku pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2019 r. - brutto/netto

Od 1 czerwca 2018 r. wzrosła wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Na jaką kwotę zasiłku mogą liczyć bezrobotni w 2019 roku? Jaka jest wysokość zasiłku netto (na rękę)?

W jakich przypadkach nastąpi utrata statusu osoby bezrobotnej

Osoba zarejestrowana jako bezrobotna ma obowiązek stosować się do przepisów obowiązujących w urzędzie pracy. Niedostosowanie się do przepisów może grozić utratą statusu osoby bezrobotnej.

Zmiana pracy łatwiejsza w dużych miastach

Z badań rynku pracy wynika jasno, że zmiana pracy w dużych miastach jest łatwiejsza. Może wskazywać na to większa dostępność innych miejsc pracy. W jakim kierunku rozwija się rynek pracy w Polsce?

Większa aktywizacja osób trwale bezrobotnych od 2019 r.

Rząd chce efektywniej aktywizować osoby długotrwale bezrobotne między innymi poprzez rezygnację z tzw. profilowania i limitów wiekowych. Nowa ustawa o rynku pracy zastąpi dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r.

Rynek pracownika

Obecny rynek pracy to rynek pracownika. Coraz trudniej pracodawcy znaleźć osobę chętną do pracy. Bezrobocie systematycznie spada i zapotrzebowania pracodawców nie zaspokajają nawet pracownicy napływający z sąsiednich krajów, np. z Ukrainy.

Pracownik z Ukrainy pilnie poszukiwany

Od dłuższego czasu trwa intensywny proces imigracji zarobkowej z Ukrainy do Polski. Dotarliśmy już do niespotykanego dotychczas momentu na rynku pracy, kiedy coraz więcej rodzimych przedsiębiorców proponuje pracownikom ze Wschodu wyższe zarobki niż naszym rodakom.

Odwołanie od utraty statusu bezrobotnego - wzór

Jak napisać odwołanie od decyzji urzędu pracy o utracie statusu bezrobotnego? Sprawdź wzór odwołania.

Renta socjalna od 1 września 2018 r. - brutto/netto

1 września wejdą w życie przepisy podwyższające rentę socjalną. Będą one obwiązywały z mocą wsteczną od 1 czerwca br. Ile wyniesie renta socjalna?

Obowiązki osoby bezrobotnej

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ma szereg obowiązków związanych z utrzymaniem statusu osoby bezrobotnej. Niewypełnienie obowiązków grozi wyrejestrowaniem i utratą zasiłku dla bezrobotnych.

Jakie zmiany w ustawie o rynku pracy 2019 r.

1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowa ustawa o rynku pracy. Zastąpi ona dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie zmiany przewidziano w nowej ustawie?

Bezrobocie w lipcu 2018 r.

Stopa bezrobocia w lipcu br. wyniosła 5,9 proc. Ministerstwo pracy pracuje nad nową ustawą o rynku pracy, która zastąpi dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Praca zdalna jako pozapłacowy benefit

Praca zdalna jest jednym z benefitów pozapłacowych. Ponad 60 proc. firm oferuje możliwość pracy zdalnej podczas rekrutacji. Możliwość pracy zdalnej przyciąga najlepszych pracowników.

Podróż służbowa – najważniejsze orzeczenia sądów w 2018 r.

Podróż służbowa, zwana także powszechnie delegacją, związana jest z rożnymi świadczeniami i dietami, które przysługują pracownikowi. Pomimo uregulowania wielu kwestii w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniach ministerstwa, w praktyce właściwa interpretacja przepisów dotyczących podróży służbowej bywa kłopotliwa. Wiele wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga orzecznictwo sądów.

Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r.

Projekt nowej ustawy o rynku pracy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje szereg istotnych zmian dla bezrobotnych. Najważniejsze z nich przewidują mechanizmy wspomagające długotrwale bezrobotnych oraz podwyżki zasiłków dla osób z odpowiednim stażem pracowniczym. Według zapowiedzi, nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Bon ofertowy od 1 stycznia 2019 r. - czym jest i dla kogo

Bon ofertowy to nowe rozwiązanie, które znalazło się w projekcie ustawy o rynku pracy. Bon ma ułatwić firmom poszukiwanie kandydatów do pracy poza rejestrami powiatowych urzędów pracy. Ustawa o rynku pracy ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Urzędy pracy zapewnią transport do pracy?

Ministerstwo chce, by urzędy pracy mogły dowozić bezrobotnych do firm. Zdaniem wiceministra resortu rodziny i pracy jest to bardzo ważne dla poprawy sytuacji na rynku pracy.

Wyższe wynagrodzenia dla pracowników tymczasowych

Pracodawcy są skłonni płacić więcej pracownikom tymczasowym z uwagi na mniejszą liczbę osób chętnych do pracy - podało Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w czerwcu 2018 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2018 r. Ile wyniosło?

Zatrudnianie młodzieży w okresie wakacyjnym - obowiązki pracodawcy

Sezon wakacyjny to dla części młodych ludzi okazja do zarobienia pierwszych pieniędzy. Prawo pozwala na pracę młodzieży, a nawet dzieci, ale nie każdą pracę mogą one podjąć. Przepisy określają, jakie warunki muszą być spełnione, by młodzi ludzie mogli bezpiecznie i legalnie pracować.

Rejestracja studenta jako bezrobotnego

Kiedy student może się zarejestrować w urzędzie pracy? Czy student studiów dziennych może się zarejestrować jako bezrobotny?

Autorskie koszty uzyskania przychodu a umowa o dzieło

Od 1 stycznia 2018 r. autorskie zryczałtowane koszty uzyskania przychodów wzrosły do kwoty 85 528 zł. Czy można zastosować 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, jeżeli jest kilka umów o dzieło i różny przedmiot prac w ramach jednego projektu?

Nowe przepisy o zatrudnianiu młodocianych - wpływ na rynek pracy

Od 1 września 2018 r. będzie można zatrudniać osoby młodociane pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Obecne przepisy zabraniają zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek pracy?

Bezrobocie - czerwiec 2018 r.

W czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 5,9%. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najwyższa stopa bezrobocia utrzymuje się w w województwie warmińsko-mazurskim.

Zasiłek dla bezrobotnych brutto/netto - nowa wysokość od 1 czerwca 2018 r.

Od 1 czerwca 2018 r. zmieniła się wysokość zasiłku dla bezrobotnych. To pierwsza od czterech lat podwyżka tego świadczenia.

Jak rekrutować pracowników z pokolenia X, Y i Z

Jakie są różnice pomiędzy pokoleniami X, Y i Z? Jak dostosować proces rekrutacyjny dla tych pokoleń?

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych i stypendia od 1 czerwca 2018 r.

Od 1 czerwca 2018 r. kwota zasiłku dla bezrobotnych uległa podwyższeniu. W wyniku waloryzacji, wyższe świadczenia otrzymają osoby pobierające stypendium stażowe i szkoleniowe.

Praca zdalna zyskuje na popularności

Praca zdalna jest istotnym pozapłacowym benefitem i często przesądza o wyborze pracy. Telepraca przynosi korzyści firmie i pracownikom. Tylko co trzecia firma w Polsce umożliwia pracę zdalną.

Rewolucyjne zmiany w delegowaniu pracowników za dwa lata

Unia Europejska przyjęła ostatecznie dyrektywę o pracownikach delegowanych. Polska będzie miała dwa lata, od dnia wejścia w życie nowej dyrektywy, na przyjęcie i opublikowanie nowych rozwiązań. Co zmiany oznaczają dla polskich firm?

„Mental Master” - raport z drugiej edycji badania „Praca, Moc, Energia w polskich firmach”

Co trzeci pracownik przyznaje, że jego obecny sposób działania wpływa negatywnie na efektywność wykonywanej przez niego pracy, a co czwarty nie ma pewności, że wykonuje swoje obowiązki wystarczająco wydajnie. Takie zaskakujące wyniki niesie ze sobą tegoroczne badanie „Praca, moc, energia w polskich firmach” zrealizowane przez Human Power. Wyniki opublikowane zostały w raporcie „Mental Master”.

System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju

Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć.

REKLAMA