REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O duży krok za sąsiadami. Rynek pracy Polska-Niemcy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Drąg
O duży krok za sąsiadami. Rynek pracy Polska-Niemcy/fot. Shutterstock
O duży krok za sąsiadami. Rynek pracy Polska-Niemcy/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niemiecki rząd pod koniec ubiegłego roku przyjął projekt ustawy, która znacznie usprawni proces zatrudniania wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej. To rozwiązanie jest poważnym krokiem uczynionym w stronę poprawy tamtejszej sytuacji na rynku pracy.

To kreuje niebezpośredni problem dla Polski, ponieważ istnieje poważna obawa, że spory procent Ukraińców, którzy w szacunkowo znaczącej mierze zabezpieczają naszą gospodarkę, zaczną kierować swoje zawodowe losy w kierunku naszego zachodniego sąsiada. Obecnie większość z nich przyjeżdża do Polski głównie w celu wykonywania prostych prac, które nie wymagają poważnych kwalifikacji. Wciąż brakuje jednak solidnych argumentów, w postaci regulacji prawnych, abyśmy stali się atrakcyjni również dla pracobiorców z wyższym wykształceniem oraz specjalistów z konkretnymi umiejętnościami. - Zdecydowanie nie wykorzystujemy ich możliwego potencjału, który został ukształtowany przez doświadczenie i wykształcenie zdobyte w kraju pochodzenia. Procedury dotyczące legalizacji pracy i pobytu często zniechęcają lepiej wykształcone osoby do stałego osiedlania się w Polsce bądź do długoterminowego wiązania się z polskimi pracodawcami – uważa Mercedes Gorajska, project manager LSJ HR Group.

REKLAMA

Autopromocja

- W tym kontekście przykład idzie z Niemiec, gdzie wprowadzone zostały ułatwienia dla tzw. Fachkräfte spoza UE, czyli osób posiadających specjalistyczne kwalifikacje – dodała. W myśl nowych przepisów cudzoziemiec z kraju nienależącego do wspólnoty będzie mógł swobodnie i w pełni legalnie szukać pracy w Niemczech przez pierwszych sześć miesięcy pobytu. Ponadto ułatwione będą procedury uznawania kwalifikacji, które zostały uzyskane za granicą. Warunkiem jest znajomość języka niemieckiego na poziomie B2 oraz wystarczająca liczba pieniędzy na utrzymanie. Według przyjętego dokumentu: „W prawie pobytu zdefiniujemy wyraźne kryteria dotyczące statusu osób tolerowanych, które pracując, zapewniają sobie utrzymanie i są dobrze zintegrowane”.

REKLAMA

Do tej pory Federalna Agencja Pracy mogła sprawdzić, czy na dane stanowisko można znaleźć odpowiednich kandydatów z Niemiec lub kraju UE, zanim danemu przedsiębiorstwu zezwolono na zatrudnienie specjalisty spoza tego wąskiego grona. Od wejścia w życie nowej ustawy zostanie to w pełni zlikwidowane. Co równie ważne, absolwenci niemieckich szkół za granicą będą mogli nie tylko przyjeżdżać do Niemiec na studia, ale również w poszukiwaniu praktycznej nauki zawodu. Ustawa ma zostać wprowadzona na początku 2020 roku.

- Procedury wobec nich zostały tak skonstruowane, aby usprawnić proces załatwiania formalności związanych z pracą, a jest to dopiero pierwszy krok, który i tak nie odpowiada w pełni na postulaty niemieckiego biznesu. Jestem przekonany, że można się spodziewać kolejnych ruchów ze strony tego kraju, które stopniowo będą ułatwiały zatrudnianie imigrantów z Ukrainy – dodała Mercedes Gorajska.

W celu ochrony cennych obywateli, którzy już mieszkają w Niemczech, przyjęto także dodatkowy projekt ustawy. Wspiera on osoby, których podanie o azyl zostało odrzucone, ale są dobrze zintegrowane ze środowiskiem. Spełnienie kilku określonych warunków spowoduje, iż nie będzie im groziła przymusowa deportacja z Niemiec.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie te działania to odpowiedź na coraz konkretniejsze wizje przyszłych problemów. Już teraz przewiduje się, że do 2040 roku deficyt specjalistów w zawodach technicznych sięgnie niebagatelnej liczby 3,3 miliona. Aktualnie brakuje ich od 1,2 miliona do 1,6 miliona. Według Niemieckiego Instytutu Gospodarki to około 30 mld euro rocznie straty dla tamtejszej gospodarki.

Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy
Dowiedz się więcej>>

REKLAMA

Społeczeństwo niemieckie jest coraz starsze, czego prawdopodobnym skutkiem będzie to, iż do 2040 roku odsetek osób w wieku produkcyjnym spadnie o około 10%. Szczególnie poszukiwani są fizjoterapeuci i pielęgniarki, pracownicy obsługi klienta, handlowcy, inżynierowie, informatycy, a także specjaliści z dziedziny mechatroniki, technologii energetycznych, czy elektrotechniki. Jednakże należy pamiętać, że nieobsadzonych posad na niemieckim rynku pracy jest wiele i nie wszystkie odnoszą się do specjalistycznych stanowisk. Dobrym przykładem jest choćby branża transportowa, gdzie w ciągu najbliższych lat około 130 tysięcy kierowców autobusów w Niemczech przejdzie na emeryturę. Potrzeba ich zastąpienia urasta do rangi bardzo poważnych.

- Tymczasem w Polsce mamy do czynienia z ogromnymi zatorami administracyjnymi, które utrudniają cudzoziemcom zarówno legalizację pracy, jak i pobytu. Dodatkowo, w przypadku niedopełnienia formalności dotyczących pobytu, np. spóźnienia się choć o jeden dzień z dokumentami, cudzoziemiec jest od razu deportowany z Polski na 6 miesięcy – wyjaśnia project manager LSJ HR Group

Osobną kwestią jest podejście części pracodawców, którzy traktują cudzoziemców jak tanią siłę roboczą, zatrudniając ich niezgodnie z kodeksem pracy i wykorzystując ich niewiedzę na temat prawa pracy. W obliczu wielu zmian na niemieckim rynku pracy skutki takiej postawy mogą stać się dla nas opłakane, a my, w dłuższej perspektywie, możemy przegrać rywalizację o pracowników spoza Polski. Ponadto, problemem pomału stają się również coraz wyższe zarobki w Czechach. Nasz kolejny sąsiad jawi się jako poważny konkurent dla naszego kraju w kwestii lokalizacyjnej atrakcyjności pełnienia obowiązków pracowniczych, a także spokojniejszego, bardziej komfortowego życia. To niebezpieczeństwa, których nie powinniśmy lekceważyć.

- Przewagi Polski to przyzwyczajenie do miejsca, w którym się żyło, podobny język, a także kultura. Czy to jednak długoterminowo może wystarczyć? Mam co do tego poważne wątpliwości. W kontekście automatyzacji przemysłu i wzrostu znaczenia kapitału "umysłowego", nawet w przypadku pracowników blue collar, mała dbałość o specjalistów oraz brak czynników zachęcających ich do przyjazdu do Polski, może oznaczać, iż na długo utkniemy, jako ośrodek prac prostych, z którego bardzo łatwo jest się wytransferować do dowolnego kraju na świecie – podsumowuje Mercedes Gorajska, project manager LSJ HR Group.

Wkrótce może się też okazać, że nie tylko będziemy rywalizować o pracownika z Ukrainy, ale także o... Polaka. W raporcie „Migracje zarobkowe Polaków” Niemcy znalazły się na pierwszym miejscu najbardziej preferowanego kierunku emigracji. Pól konkurencyjności jest, zresztą, o wiele więcej. Wizja naszych problemów staje się coraz mniej odległa, a relatywnie niskie bezrobocie przyczynkiem do gospodarczej stagnacji.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

REKLAMA

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA