REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa praca. Pamiętaj o szczegółach!

 Grupa SILVERHAND
International Recruiting Experts
Julita Drąg
Nowa praca. Pamiętaj o szczegółach!/fot. Shutterstock
Nowa praca. Pamiętaj o szczegółach!/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każde kolejne wyzwanie zawodowe powinno podlegać szczegółowej analizie. Zmiana pracodawcy determinuje dalszy ciąg naszej kariery zawodowej i siłą rzeczy ukierunkowuje w stronę danej specjalizacji czy branży. W przypadku nietrafionego wyboru musimy liczyć się z tym, że trafimy do nieodpowiedniego miejsca – zarówno pod względem środowiska pracy, jak i zakresu pełnionych obowiązków. Jak zminimalizować to ryzyko?

Rynek pracy ewoluuję w tę stronę, że coraz częściej to pracobiorcy przebierają w ofertach i to oni dzierżą w swoich dłoniach większość atutów podczas negocjacji z pracodawcami. Istotne jest to, że o ich lojalności nie stanowi dziś tylko wysokość pensji. Przede wszystkim poszukiwane są miejsca inspirujące i wyzwalające moc zaangażowania przy wykonywaniu obowiązków. Ważne jest także poczucie autonomii i dużego zaufania do naszych działań, aby rzeczywiście mieć pełne poczucie, iż nasze kompetencje są cenione i szanowane. Chcemy pracować tam, gdzie przełożony elastycznie reaguje na nasze potrzeby i potrafi dopasować predyspozycje osobowościowe do zajmowanego stanowiska. W dzisiejszych realiach utrzymanie dobrego pracownika jest kluczowe. Tak jak i z perspektywy pracownika wybór najlepszego możliwego pracodawcy urasta do zadania, do którego trzeba się solidnie przygotować.

REKLAMA

Autopromocja

Jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji są byli oraz obecni pracownicy firmy. To właśnie od nich można dowiedzieć się jakie zwyczaje obowiązują w przedsiębiorstwie, czy często dochodzi w nim do rotacji, jak wygląda współpraca z przełożonymi, a także jaka panuje tam kultura organizacyjna. Zalecamy do wszystkich tych informacji podchodzić jednak z dużą dozą powściągliwości i obiektywizmu – szczególnie, jeśli pytamy o to osobę dla nas obcą. Warto również zainteresować się co na temat firmy znajduje się na dedykowanych forach oraz portalach społecznościowych.

- Z co najmniej dwóch powodów powinieneś postarać się dowiedzieć jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Twoja wiedza z całą pewnością zostanie zweryfikowana, więc dobre przygotowanie spowoduje, że już na samym początku złapiesz kilka plusów u pracodawcy. Przede wszystkim jednak pozwoli ci to odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą ci w podjęciu decyzji czy może to być odpowiednie miejsce dla ciebie. Poznaj historię firmy, pozycję na rynku, zakres działalności, dotychczasowe osiągnięcia i stopień profesjonalizacji przy prowadzeniu mediów społecznościowych - wyjaśniła Aneta Konnak, HR Project Manager Silverhand. 

W obecnych realiach benefity pozapłacowe odgrywają niebagatelną rolę w procesie wyboru pracodawcy. Pamiętaj jednak, że w ich przypadku najważniejsza będzie nie ilość, a realne dostosowanie do twoich potrzeb. Zastanów się co może być dla ciebie najbardziej wartościowe. Wśród najpopularniejszych świadczeń dominuje prywatna opieka medyczna, możliwość pracy w domu, karnety sportowe oraz do kina, bony i vouchery pracownicze, a nawet indywidualna opieka trenerów personalnych czy zorganizowane wyjścia i wyjazdy integracyjne zespołu współpracowników. Ważne, aby benefity sprzyjały znalezieniu balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Zachowanie równowagi pomiędzy nimi pozwoli ci odpocząć od  obowiązków zawodowych, sprzyja relaksowi, a także ładuje akumulatory do dalszego mierzenia się ze wszystkimi wyzwaniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

>>> Warsztaty z istotnych zmian w prawie pracy

Atmosfera i szkolenia

- Zwróć również uwagę na to czy pracodawca oferuje ci możliwość doskonalenia umiejętności i przytacza ci jasno określoną ścieżkę rozwoju kariery w firmie. Świadomi i nowocześnie zarządzający przedsiębiorstwem menedżerowie rozumieją wartość korzyści, które niosą za sobą profity w postaci pracownika, który nieustannie wzbogaca swoją wiedzę. Odbywa się to za pomocą dofinansowania do kursów, szkoleń, a także studiów podyplomowych. Coraz większą wagę przywiązuje się również do umiejętności miękkich, więc wśród szkoleń pojawiają się również zajęcia z tworzenia elevator pitch, zarządzania czasem czy kooperacji w zespole – dodała Aneta Konnak.

REKLAMA

W pracy spędzamy większość aktywnego czasu w trakcie dnia. Niejednokrotnie jest tak, że współpracowników widujemy częściej, niż naszych bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby otoczyć się ludźmi, którzy nie będą na nas działać destrukcyjnie, a przebywanie w ich otoczeniu wyzwalało w nas pozytywne, w każdym tego słowa znaczeniu, odczucia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto poruszyć tę kwestię, szczerze przedstawiając swoje predyspozycje charakterologiczne i skalę ważności tego elementu przy możliwej kooperacji. Zapytaj o dress code, kulturę feedbacku i sposób komunikacji z pracobiorcą, relacje na linii przełożony-pracownik, a także jak będziesz wprowadzany do pracy. Zazwyczaj to dość trudne do zweryfikowania w praktyce, ale na pewno warto tutaj zaufać pierwszemu wrażeniu. Zwróć uwagę na sposób odnoszenia się do ciebie w firmie oraz między sobą, kulturę osobistą, owartość relacyjną i wiele innych. Najważniejsze, byś od samego początku czuł się tam dobrze!

Nie zapomnij również o rodzaju proponowanej umowy. Jeśli nawet z jakiś powodów odpowiada ci umowa zlecenie, to warto zapytać o to, czy w przyszłości może zostać ona zmieniona na umowę o pracę. Okres próbny jest naturalnym etapem na początku współpracy z firmą. Sprawdź jednak ile miałby on trwać, a także jaką umowę pracodawca zamierza zawrzeć z tobą po wygaśnięciu pierwszego porozumienia.

Przyzwyczajenie się do reguł panujących w nowej firmie zazwyczaj wymaga czasu. Jest to szczególnie trudne, jeśli poprzedni pracodawca przyzwyczaił nas do czegoś zupełnie innego. Dołączenie do zespołu, który funkcjonuje wspólnie od dawna jest uciążliwe, ponieważ jest więcej niż pewne, że zdążyli wypracować pewien schemat, według którego funkcjonują. Nagle pojawia się nowa osoba, która w jakiś sposób burzy ich harmonię i ład. Nie traktuj tego jednak jako elementu, który winien zniechęcać cię do pracy. Daj temu czas. Poznaj współpracowników i wykaż się inicjatywą w przełamywaniu pierwszych oporów. To co na samym początku może wydawać trudne, za jakiś czas na pewno ma szansę ewoluować na twoją korzyść!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

REKLAMA

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

REKLAMA