Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa praca. Pamiętaj o szczegółach!

Grupa SILVERHAND
International Recruiting Experts
Julita Drąg
Nowa praca. Pamiętaj o szczegółach!/fot. Shutterstock
Nowa praca. Pamiętaj o szczegółach!/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Każde kolejne wyzwanie zawodowe powinno podlegać szczegółowej analizie. Zmiana pracodawcy determinuje dalszy ciąg naszej kariery zawodowej i siłą rzeczy ukierunkowuje w stronę danej specjalizacji czy branży. W przypadku nietrafionego wyboru musimy liczyć się z tym, że trafimy do nieodpowiedniego miejsca – zarówno pod względem środowiska pracy, jak i zakresu pełnionych obowiązków. Jak zminimalizować to ryzyko?

Rynek pracy ewoluuję w tę stronę, że coraz częściej to pracobiorcy przebierają w ofertach i to oni dzierżą w swoich dłoniach większość atutów podczas negocjacji z pracodawcami. Istotne jest to, że o ich lojalności nie stanowi dziś tylko wysokość pensji. Przede wszystkim poszukiwane są miejsca inspirujące i wyzwalające moc zaangażowania przy wykonywaniu obowiązków. Ważne jest także poczucie autonomii i dużego zaufania do naszych działań, aby rzeczywiście mieć pełne poczucie, iż nasze kompetencje są cenione i szanowane. Chcemy pracować tam, gdzie przełożony elastycznie reaguje na nasze potrzeby i potrafi dopasować predyspozycje osobowościowe do zajmowanego stanowiska. W dzisiejszych realiach utrzymanie dobrego pracownika jest kluczowe. Tak jak i z perspektywy pracownika wybór najlepszego możliwego pracodawcy urasta do zadania, do którego trzeba się solidnie przygotować.

Jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji są byli oraz obecni pracownicy firmy. To właśnie od nich można dowiedzieć się jakie zwyczaje obowiązują w przedsiębiorstwie, czy często dochodzi w nim do rotacji, jak wygląda współpraca z przełożonymi, a także jaka panuje tam kultura organizacyjna. Zalecamy do wszystkich tych informacji podchodzić jednak z dużą dozą powściągliwości i obiektywizmu – szczególnie, jeśli pytamy o to osobę dla nas obcą. Warto również zainteresować się co na temat firmy znajduje się na dedykowanych forach oraz portalach społecznościowych.

- Z co najmniej dwóch powodów powinieneś postarać się dowiedzieć jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Twoja wiedza z całą pewnością zostanie zweryfikowana, więc dobre przygotowanie spowoduje, że już na samym początku złapiesz kilka plusów u pracodawcy. Przede wszystkim jednak pozwoli ci to odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą ci w podjęciu decyzji czy może to być odpowiednie miejsce dla ciebie. Poznaj historię firmy, pozycję na rynku, zakres działalności, dotychczasowe osiągnięcia i stopień profesjonalizacji przy prowadzeniu mediów społecznościowych - wyjaśniła Aneta Konnak, HR Project Manager Silverhand. 

W obecnych realiach benefity pozapłacowe odgrywają niebagatelną rolę w procesie wyboru pracodawcy. Pamiętaj jednak, że w ich przypadku najważniejsza będzie nie ilość, a realne dostosowanie do twoich potrzeb. Zastanów się co może być dla ciebie najbardziej wartościowe. Wśród najpopularniejszych świadczeń dominuje prywatna opieka medyczna, możliwość pracy w domu, karnety sportowe oraz do kina, bony i vouchery pracownicze, a nawet indywidualna opieka trenerów personalnych czy zorganizowane wyjścia i wyjazdy integracyjne zespołu współpracowników. Ważne, aby benefity sprzyjały znalezieniu balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Zachowanie równowagi pomiędzy nimi pozwoli ci odpocząć od  obowiązków zawodowych, sprzyja relaksowi, a także ładuje akumulatory do dalszego mierzenia się ze wszystkimi wyzwaniami.

>>> Warsztaty z istotnych zmian w prawie pracy

Atmosfera i szkolenia

- Zwróć również uwagę na to czy pracodawca oferuje ci możliwość doskonalenia umiejętności i przytacza ci jasno określoną ścieżkę rozwoju kariery w firmie. Świadomi i nowocześnie zarządzający przedsiębiorstwem menedżerowie rozumieją wartość korzyści, które niosą za sobą profity w postaci pracownika, który nieustannie wzbogaca swoją wiedzę. Odbywa się to za pomocą dofinansowania do kursów, szkoleń, a także studiów podyplomowych. Coraz większą wagę przywiązuje się również do umiejętności miękkich, więc wśród szkoleń pojawiają się również zajęcia z tworzenia elevator pitch, zarządzania czasem czy kooperacji w zespole – dodała Aneta Konnak.

W pracy spędzamy większość aktywnego czasu w trakcie dnia. Niejednokrotnie jest tak, że współpracowników widujemy częściej, niż naszych bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby otoczyć się ludźmi, którzy nie będą na nas działać destrukcyjnie, a przebywanie w ich otoczeniu wyzwalało w nas pozytywne, w każdym tego słowa znaczeniu, odczucia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto poruszyć tę kwestię, szczerze przedstawiając swoje predyspozycje charakterologiczne i skalę ważności tego elementu przy możliwej kooperacji. Zapytaj o dress code, kulturę feedbacku i sposób komunikacji z pracobiorcą, relacje na linii przełożony-pracownik, a także jak będziesz wprowadzany do pracy. Zazwyczaj to dość trudne do zweryfikowania w praktyce, ale na pewno warto tutaj zaufać pierwszemu wrażeniu. Zwróć uwagę na sposób odnoszenia się do ciebie w firmie oraz między sobą, kulturę osobistą, owartość relacyjną i wiele innych. Najważniejsze, byś od samego początku czuł się tam dobrze!

Nie zapomnij również o rodzaju proponowanej umowy. Jeśli nawet z jakiś powodów odpowiada ci umowa zlecenie, to warto zapytać o to, czy w przyszłości może zostać ona zmieniona na umowę o pracę. Okres próbny jest naturalnym etapem na początku współpracy z firmą. Sprawdź jednak ile miałby on trwać, a także jaką umowę pracodawca zamierza zawrzeć z tobą po wygaśnięciu pierwszego porozumienia.

Przyzwyczajenie się do reguł panujących w nowej firmie zazwyczaj wymaga czasu. Jest to szczególnie trudne, jeśli poprzedni pracodawca przyzwyczaił nas do czegoś zupełnie innego. Dołączenie do zespołu, który funkcjonuje wspólnie od dawna jest uciążliwe, ponieważ jest więcej niż pewne, że zdążyli wypracować pewien schemat, według którego funkcjonują. Nagle pojawia się nowa osoba, która w jakiś sposób burzy ich harmonię i ład. Nie traktuj tego jednak jako elementu, który winien zniechęcać cię do pracy. Daj temu czas. Poznaj współpracowników i wykaż się inicjatywą w przełamywaniu pierwszych oporów. To co na samym początku może wydawać trudne, za jakiś czas na pewno ma szansę ewoluować na twoją korzyść!

Czytaj i bądź na bieżąco >>
Personel i Zarządzanie 10/2021
Personel i Zarządzanie 10/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  4,5 dnia pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
  4,5 dnia pracy wprowadzają Zjednoczone Emiraty Arabskie. Od 2022 r. zmienia się dni weekendu.
  Wynagrodzenia pracowników ds. cyberbezpieczeństwa będą wyższe - o ile wzrosną?
  Wynagrodzenia pracowników ds. cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym zostaną powiększone o specjalne dodatki finansowe. Do jakiej wysokości wzrosną?
  Odwołanie od decyzji administracyjnej inspektora pracy
  Odwołanie od decyzji administracyjnej inspektora pracy - kiedy jest możliwe? Jakie warunki należy spełnić? Czy uzasadnienie jest obowiązkowe?
  Ile zarabia informatyk w 2021 i 2022 r.?
  Ile zarabia informatyk w 2021 i ile będzie zarabiał w 2022 r.? Wciąż trudno zrekrutować dobrego specjalistę IT. Braki kadrowe i rosnąca presja płacowa wymuszają kolejne podwyżki dla informatyków. Ile zarabiają na poszczególnych stanowiskach? Sprawdź tabelę.
  Cyberbezpieczeństwo - pracownik najsłabszym ogniwem
  Cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejsze dla firm. Często nie przeprowadza się szkoleń pracowników w tym zakresie. Wówczas człowiek stanowi najsłabsze ogniwo zabezpieczeń firm przed cyberatakami.
  Wigilia 24 grudnia 2021 r. dniem wolnym dla pracowników ZUS
  Wigilia 24 grudnia 2021 r. jest dniem wolnym dla pracowników ZUS za dzień świąteczny, czyli sobotę 25 grudnia. Sale obsługi klientów będą nieczynne.
  Partycypacja dużych firm w PPK
  Partycypacja dużych firm w Pracowniczych Planach Kapitałowych przekroczyła 40 procent. Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys wskazuje na stopniowy wzrost liczby uczestników w PPK.
  Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń specjalistów
  Podczas gdy pensje specjalistów rosną w zawrotnym tempie, płace osób na stanowiskach zarządzających pozostają relatywnie niezmienne.
  Czy od świadczeń rzeczowych nalicza się wpłaty do PPK?
  W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, wielu pracodawców przekaże swoim pracownikom świadczenia niepieniężne, np. paczki świąteczne. Takie świadczenie nie zawsze będzie spełniało definicję wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
  Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?
  Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.
  Umowy o dzieło - jakie statystyki?
  Umowy o dzieło od stycznia do września 2021 r. zgłosiło 60,7 tys. podmiotów. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  Grudzień 2021 - godziny pracy, dni wolne
  Grudzień 2021 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin. Sprawdź kalendarz grudnia 2021 roku. W tym miesiącu pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia.
  4 sposoby na osiągnięcie dobrostanu w czasie pandemii
  Jak osiągnąć dobrostan w czasie pandemii? Oto 4 sposoby pomagające w zachowaniu well-beingu w dobie niepewności.
  Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład
  Nielegalne zatrudnienie - czym jest? W takich przypadkach Polski Ład nakłada całkowitą odpowiedzialność na pracodawcę. Jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia?
  Utrata zdolności do wykonywania pracy - wypowiedzenie umowy
  Utrata zdolności do wykonywania pracy orzeczona przez lekarza medycyny pracy w wyniku badań kontrolnych to przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy pracodawca musi przenieść pracownika na inne stanowisko? Co z wynagrodzeniem za czas wypowiedzenia?
  Składka zdrowotna 2022 - działalność gospodarcza, zmiany
  Składka zdrowotna 2022 - jakie zmiany dla działalności gospodarczej wprowadza Polski Ład? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki? Ile wynosi składka zdrowotna przy podatku liniowym? Jakie będą nowe zasady rozliczania?
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?
  Konkurs "Pracownik Roku" - nabór do końca marca 2022 r.
  Rusza konkurs "Pracownik Roku" IV edycja. Nabór trwa od 22 listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. Tegoroczne hasło konkursu brzmi: Solidarni w trudnych czasach pandemii. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.
  Zasiłek opiekuńczy ZUS na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć
  Zasiłek opiekuńczy z ZUS można otrzymać na dziecko chore, zdrowe do 8. roku życia, na izolacji lub kwarantannie. Przysługuje również, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.
  Wypalenie zawodowe na L4 od 2022 r. [WYWIAD]
  Wypalenie zawodowe na L4 nie będzie możliwe od 2022 roku. Jakie są objawy? Jaki test ocenia, czy doszło do wypalenia zawodowego? Jak leczyć wypalonego pracownika? Czy L4 na wypalenia zawodowe to furtka do nadużyć? Na te pytania odpowiada Angelika Blicharz - Head of People & Culture, uPacjenta.
  Nowe przepisy bhp w czasie pandemii - ocena
  Nowe przepisy bhp wprowadzane w czasie pandemii były potrzebne, zrozumiałe i łatwe w interpretacji. Minusem jest to, że pojawiały się zbyt późno. Jak bhp-owcy oceniają nowe regulacje związane z bezpieczeństwem pracy?
  4-dniowy tydzień pracy - 3 warianty
  4-dniowy tydzień pracy to pomysł na zwiększenie produktywności pracowników i budowanie równowagi między życiem prywatnym i życiem zawodowym. Oto 3 warianty czterodniowego tygodnia pracy. Który wybierają pracownicy?
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne - ważne zmiany 2022
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne czekają ważne zmiany od 2022 roku. Jakie skutki będzie miało nieopłacenie składek w terminie?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy można załatwić w ZUS bez wychodzenia z domu? Jak umówić wideorozmowę?
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko - zamknięta klasa
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także, gdy z powodu covid zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Dziecko nie musi więc być na kwarantannie.