| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie

IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie

W dniach 17-18 października odbyła się IV edycja Konferencji Prawa Pracy, organizowana przez firmę Russel Bedford. Konferencja poświęcona była przeglądowi aktualnych regulacji oraz planowanych zmian przepisów z zakresu prawa pracy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Tematami przewodnimi konferencji były takie zagadnienia jak: zmiany w dokumentacji pracowniczej,  zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, ochrona danych osobowych w miejscu pracy, składki ZUS w 2019 roku oraz zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci i praktycy, na co dzień zajmujący się omawianą tematyką: dr Maciej Chakowski, Paweł Wróbel, Ewa Buchowiecka, Jolanta Karakow-Jaśkiewicz, Joanna Wojciechowicz, Paweł Ziółkowski, Michał Nocuń

Dr Maciej Chakowski, partner w C&C Chakowski & Ciszek omówił zmiany prawa pracy na 2019 rok oraz bieżące problemy z rynku pracy. W wyniku nowelizacji ustawy o agencji pracy tymczasowej oraz licznych ograniczeniach w stosowaniu pracy tymczasowej, rozwinął się rynek usług outsourcingowych. Jak podkreślono nowe rozwiązania outsourcingowe to również duże ryzyko w postaci opłacania składek ZUS, VAT, CIT oraz ustalenia rzeczywistej relacji prawnej pracownika z klientem firmy outsourcingowej.

Sprawdź -> Ważne zmiany w Kodeksie pracy w 2019 roku

Paweł Wróbel, przedstawił główne problemy z planowaniem, rozliczaniem i ewidencjonowaniem czasu pracy ze szczególnym uwzględnieniem systemu równoważnego czasu.

Michał Nocuń, omówił zagadnienia związane ze zmianami w zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród najnowszych zmian, które miały miejsce w 2018 roku należy zaliczyć: wprowadzenie nowych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, zezwoleń na pracę sezonową oraz szerszy zakres zwolnień z informacji starosty. Zaznaczono również zmiany na 2019 rok w związku z projektem ustawy o rynku pracy, która ma zastąpić dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Aktualnie projekt nie jest dostępny.

Ponadto przedstawiono niezwykle ważny temat dotyczący zmian w zakresie dokumentacji pracowniczej od 1 stycznia 2019 r. Główne zmiany dotyczą przede wszystkim przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracowników. Od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe pracownika będą składać się z 4 części (obecnie wyróżniamy 3 części). W szczególności omówiono nowe obowiązki pracodawców związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, w tym jakie dokumenty powinny znaleźć się w poszczególnych częściach akt osobowych.

Sprawdź -> Dokumentacja pracownicza od 2019 r. - nowe obowiązki pracodawcy

Paweł Ziółkowski, omówił najnowsze zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku wzrosła do 8 tys. zł (wcześniej 6,6 tys. zł.). Kwota zmniejszająca podatek od 2018 roku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »