Kategorie

IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie

Marta Borysiuk
IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie/ Fot. Fotolia
IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie/ Fot. Fotolia
Fotolia
W dniach 17-18 października odbyła się IV edycja Konferencji Prawa Pracy, organizowana przez firmę Russel Bedford. Konferencja poświęcona była przeglądowi aktualnych regulacji oraz planowanych zmian przepisów z zakresu prawa pracy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.
Reklama

Tematami przewodnimi konferencji były takie zagadnienia jak: zmiany w dokumentacji pracowniczej,  zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, ochrona danych osobowych w miejscu pracy, składki ZUS w 2019 roku oraz zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci i praktycy, na co dzień zajmujący się omawianą tematyką: dr Maciej Chakowski, Paweł Wróbel, Ewa Buchowiecka, Jolanta Karakow-Jaśkiewicz, Joanna Wojciechowicz, Paweł Ziółkowski, Michał Nocuń

Dr Maciej Chakowski, partner w C&C Chakowski & Ciszek omówił zmiany prawa pracy na 2019 rok oraz bieżące problemy z rynku pracy. W wyniku nowelizacji ustawy o agencji pracy tymczasowej oraz licznych ograniczeniach w stosowaniu pracy tymczasowej, rozwinął się rynek usług outsourcingowych. Jak podkreślono nowe rozwiązania outsourcingowe to również duże ryzyko w postaci opłacania składek ZUS, VAT, CIT oraz ustalenia rzeczywistej relacji prawnej pracownika z klientem firmy outsourcingowej.

Sprawdź -> Ważne zmiany w Kodeksie pracy w 2019 roku

Paweł Wróbel, przedstawił główne problemy z planowaniem, rozliczaniem i ewidencjonowaniem czasu pracy ze szczególnym uwzględnieniem systemu równoważnego czasu.

Reklama

Michał Nocuń, omówił zagadnienia związane ze zmianami w zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród najnowszych zmian, które miały miejsce w 2018 roku należy zaliczyć: wprowadzenie nowych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, zezwoleń na pracę sezonową oraz szerszy zakres zwolnień z informacji starosty. Zaznaczono również zmiany na 2019 rok w związku z projektem ustawy o rynku pracy, która ma zastąpić dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Aktualnie projekt nie jest dostępny.

Ponadto przedstawiono niezwykle ważny temat dotyczący zmian w zakresie dokumentacji pracowniczej od 1 stycznia 2019 r. Główne zmiany dotyczą przede wszystkim przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracowników. Od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe pracownika będą składać się z 4 części (obecnie wyróżniamy 3 części). W szczególności omówiono nowe obowiązki pracodawców związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, w tym jakie dokumenty powinny znaleźć się w poszczególnych częściach akt osobowych.

Sprawdź -> Dokumentacja pracownicza od 2019 r. - nowe obowiązki pracodawcy

Paweł Ziółkowski, omówił najnowsze zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku wzrosła do 8 tys. zł (wcześniej 6,6 tys. zł.). Kwota zmniejszająca podatek od 2018 roku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się wieczornym wyjściem na spektakl Casa Valentina w teatrze Och Teatr.

W kolejnym dniu konferencji, mec. Ewa Buchowiecka omówiła zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych w HR z uwzględnieniem wytycznych RODO. Dodatkowo omówione zostały zagadnienia dotyczące funkcji Inspektora Danych Osbowych w kontekście nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Od 25 maja 2018 r. obowiązują przepisy Kodeksu pracy dotyczące monitoringu wizyjnego oraz służbowej poczty elektronicznej pracowników. Jest to rezultat obowiązywania przepisów tzw. RODO.

Sprawdź- > Monitoring w miejscu pracy 2018

Jolanta Karakow-Jaśkiewicz wprowadziła w zagadnienie dotyczące listy płac i pułapkach w ich naliczaniu. Na licznych przykładach pokazano na co zwrócić uwagę przy naliczaniu wynagrodzenia przy zmianie etatu w trakcie miesiąca, wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, za urlop okolicznościowy. Dodatkowo omówiono kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, które obowiązują od 1 lipca 2018 roku.

Prowadząca panel „Składki ZUS 2018 i po zmianach od 1 stycznia 2019”, Joanna Wojciechowicz zwróciła uwagę na nowe obowiązki pracodawców w zakresie przekazywania raportów informacyjnych ZUS RIA. Od 1 stycznia 2019 r. raport ZUS RIA zastąpi obowiązek wystawiania przez pracodawcę w formie papierowej, dokumentów dołączanych do wniosków w sprawie przyznania świadczeń. Raport składany jest za każdego pracownika od stycznia 1999 roku do grudnia 2018 r.  

Od 2019 r. wysokość składek na ZUS uzależniona od przychodów

Na koniec konferencji, wszystkim uczestnikom rozdane zostały certyfikaty.

Serdecznie dziękujemy za udział w Konferencji. Do zobaczenia za rok!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.