REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie

Marta Borysiuk
IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie/ Fot. Fotolia
IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 17-18 października odbyła się IV edycja Konferencji Prawa Pracy, organizowana przez firmę Russel Bedford. Konferencja poświęcona była przeglądowi aktualnych regulacji oraz planowanych zmian przepisów z zakresu prawa pracy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Tematami przewodnimi konferencji były takie zagadnienia jak: zmiany w dokumentacji pracowniczej,  zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, ochrona danych osobowych w miejscu pracy, składki ZUS w 2019 roku oraz zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci i praktycy, na co dzień zajmujący się omawianą tematyką: dr Maciej Chakowski, Paweł Wróbel, Ewa Buchowiecka, Jolanta Karakow-Jaśkiewicz, Joanna Wojciechowicz, Paweł Ziółkowski, Michał Nocuń

Autopromocja

Dr Maciej Chakowski, partner w C&C Chakowski & Ciszek omówił zmiany prawa pracy na 2019 rok oraz bieżące problemy z rynku pracy. W wyniku nowelizacji ustawy o agencji pracy tymczasowej oraz licznych ograniczeniach w stosowaniu pracy tymczasowej, rozwinął się rynek usług outsourcingowych. Jak podkreślono nowe rozwiązania outsourcingowe to również duże ryzyko w postaci opłacania składek ZUS, VAT, CIT oraz ustalenia rzeczywistej relacji prawnej pracownika z klientem firmy outsourcingowej.

Sprawdź -> Ważne zmiany w Kodeksie pracy w 2019 roku

Paweł Wróbel, przedstawił główne problemy z planowaniem, rozliczaniem i ewidencjonowaniem czasu pracy ze szczególnym uwzględnieniem systemu równoważnego czasu.

Michał Nocuń, omówił zagadnienia związane ze zmianami w zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród najnowszych zmian, które miały miejsce w 2018 roku należy zaliczyć: wprowadzenie nowych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, zezwoleń na pracę sezonową oraz szerszy zakres zwolnień z informacji starosty. Zaznaczono również zmiany na 2019 rok w związku z projektem ustawy o rynku pracy, która ma zastąpić dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Aktualnie projekt nie jest dostępny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto przedstawiono niezwykle ważny temat dotyczący zmian w zakresie dokumentacji pracowniczej od 1 stycznia 2019 r. Główne zmiany dotyczą przede wszystkim przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracowników. Od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe pracownika będą składać się z 4 części (obecnie wyróżniamy 3 części). W szczególności omówiono nowe obowiązki pracodawców związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, w tym jakie dokumenty powinny znaleźć się w poszczególnych częściach akt osobowych.

Sprawdź -> Dokumentacja pracownicza od 2019 r. - nowe obowiązki pracodawcy

Paweł Ziółkowski, omówił najnowsze zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku wzrosła do 8 tys. zł (wcześniej 6,6 tys. zł.). Kwota zmniejszająca podatek od 2018 roku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się wieczornym wyjściem na spektakl Casa Valentina w teatrze Och Teatr.

W kolejnym dniu konferencji, mec. Ewa Buchowiecka omówiła zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych w HR z uwzględnieniem wytycznych RODO. Dodatkowo omówione zostały zagadnienia dotyczące funkcji Inspektora Danych Osbowych w kontekście nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Od 25 maja 2018 r. obowiązują przepisy Kodeksu pracy dotyczące monitoringu wizyjnego oraz służbowej poczty elektronicznej pracowników. Jest to rezultat obowiązywania przepisów tzw. RODO.

Sprawdź- > Monitoring w miejscu pracy 2018

Jolanta Karakow-Jaśkiewicz wprowadziła w zagadnienie dotyczące listy płac i pułapkach w ich naliczaniu. Na licznych przykładach pokazano na co zwrócić uwagę przy naliczaniu wynagrodzenia przy zmianie etatu w trakcie miesiąca, wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, za urlop okolicznościowy. Dodatkowo omówiono kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, które obowiązują od 1 lipca 2018 roku.

Prowadząca panel „Składki ZUS 2018 i po zmianach od 1 stycznia 2019”, Joanna Wojciechowicz zwróciła uwagę na nowe obowiązki pracodawców w zakresie przekazywania raportów informacyjnych ZUS RIA. Od 1 stycznia 2019 r. raport ZUS RIA zastąpi obowiązek wystawiania przez pracodawcę w formie papierowej, dokumentów dołączanych do wniosków w sprawie przyznania świadczeń. Raport składany jest za każdego pracownika od stycznia 1999 roku do grudnia 2018 r.  

Od 2019 r. wysokość składek na ZUS uzależniona od przychodów

Na koniec konferencji, wszystkim uczestnikom rozdane zostały certyfikaty.

Serdecznie dziękujemy za udział w Konferencji. Do zobaczenia za rok!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA