reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie

IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019 - podsumowanie

W dniach 17-18 października odbyła się IV edycja Konferencji Prawa Pracy, organizowana przez firmę Russel Bedford. Konferencja poświęcona była przeglądowi aktualnych regulacji oraz planowanych zmian przepisów z zakresu prawa pracy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Tematami przewodnimi konferencji były takie zagadnienia jak: zmiany w dokumentacji pracowniczej,  zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, ochrona danych osobowych w miejscu pracy, składki ZUS w 2019 roku oraz zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci i praktycy, na co dzień zajmujący się omawianą tematyką: dr Maciej Chakowski, Paweł Wróbel, Ewa Buchowiecka, Jolanta Karakow-Jaśkiewicz, Joanna Wojciechowicz, Paweł Ziółkowski, Michał Nocuń

Dr Maciej Chakowski, partner w C&C Chakowski & Ciszek omówił zmiany prawa pracy na 2019 rok oraz bieżące problemy z rynku pracy. W wyniku nowelizacji ustawy o agencji pracy tymczasowej oraz licznych ograniczeniach w stosowaniu pracy tymczasowej, rozwinął się rynek usług outsourcingowych. Jak podkreślono nowe rozwiązania outsourcingowe to również duże ryzyko w postaci opłacania składek ZUS, VAT, CIT oraz ustalenia rzeczywistej relacji prawnej pracownika z klientem firmy outsourcingowej.

Sprawdź -> Ważne zmiany w Kodeksie pracy w 2019 roku

Paweł Wróbel, przedstawił główne problemy z planowaniem, rozliczaniem i ewidencjonowaniem czasu pracy ze szczególnym uwzględnieniem systemu równoważnego czasu.

Michał Nocuń, omówił zagadnienia związane ze zmianami w zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród najnowszych zmian, które miały miejsce w 2018 roku należy zaliczyć: wprowadzenie nowych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, zezwoleń na pracę sezonową oraz szerszy zakres zwolnień z informacji starosty. Zaznaczono również zmiany na 2019 rok w związku z projektem ustawy o rynku pracy, która ma zastąpić dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Aktualnie projekt nie jest dostępny.

Ponadto przedstawiono niezwykle ważny temat dotyczący zmian w zakresie dokumentacji pracowniczej od 1 stycznia 2019 r. Główne zmiany dotyczą przede wszystkim przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracowników. Od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe pracownika będą składać się z 4 części (obecnie wyróżniamy 3 części). W szczególności omówiono nowe obowiązki pracodawców związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, w tym jakie dokumenty powinny znaleźć się w poszczególnych częściach akt osobowych.

Sprawdź -> Dokumentacja pracownicza od 2019 r. - nowe obowiązki pracodawcy

Paweł Ziółkowski, omówił najnowsze zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku wzrosła do 8 tys. zł (wcześniej 6,6 tys. zł.). Kwota zmniejszająca podatek od 2018 roku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama