Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy
12 paź 2015
Pracodawca może zawiesić jedynie stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych (np. układów zbiorowych pracy czy regulaminów pracy). Nie jest to dopuszczalne w stosunku do powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy, np. Kodeksu pracy czy rozporządzeń. Ponadto zawieszenie dotyczy zapisów kształtujących korzystniej sytuację pracowników niż przepisy powszechnie obowiązujące.
Ponowne zawarcie umowy na okres próbny – zmiany w 2016 r.
09 paź 2015
Od 22 lutego 2016 r. w Kodeksie pracy zostanie wprowadzony przepis o możliwości powtórzenia umowy próbnej między tymi samymi stronami. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe tylko w określonych sytuacjach.
Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?
09 paź 2015
Dla poprawnego i skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy nie wystarczy samo nazwanie systemu czasu pracy "zadaniowym". W celu wprowadzenia zadaniowego czasu pracy, niezbędne jest określenie zadań pracownika w akcie kreującym treść jego stosunku pracy.
Śmierć pracodawcy - konsekwencje dla pracownika
08 paź 2015
Śmierć pracodawcy powoduje wygaśnięcie stosunku pracy wszystkich pracowników. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy pracodawca jest osobą fizyczną. Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa z dniem śmierci pracodawcy. Jakie konsekwencje dla pracownika powoduje śmierć pracodawcy?
Jakie są systemy czasu pracy?
08 paź 2015
Kodeks pracy wyróżnia kilka systemów czasu pracy. Systemy czasu pracy powinny być wprowadzone w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli w zakładzie nie ma regulaminu pracy lub układu zbiorowego.
Staż pracy - definicja
08 paź 2015
Pojęcie stażu pracy występuje w przepisach w dwóch znaczeniach, tj. ogólnego okresu zatrudnienia pracownika oraz tzw. zakładowego stażu pracy, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wyróżnia się niekiedy również trzecie znaczenie dotyczące tzw. urlopowego stażu pracy. Jaki wpływ na uprawnienia pracownika ma staż pracy?
Skrócenie okresu wypowiedzenia a składki ZUS
08 paź 2015
Pracodawca może skrócić pracownikowi okres wypowiedzenia jednostronnie z 3 miesięcy maksymalnie do 1 miesiąca. Takie skrócenie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Czy odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia podlega oskładkowaniu?
Czym jest ruchomy czas pracy?
08 paź 2015
Jest to rozkład czasu pracy, który może być stosowany w ramach systemów czasu pracy. W praktyce, ze względów organizacyjnych, najczęściej występuje w systemie czasu pracy podstawowym bądź równoważnym (jeżeli jest to możliwe).
Na czym polega równoważny system czasu pracy?
08 paź 2015
Równoważny system czasu pracy to system, w którym możliwe jest wydłużenie wymiaru godzin do przepracowania w poszczególnych dniach i odpowiednie skracanie tego wymiaru w innych dniach.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
08 paź 2015
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy pracownika oraz z przyczyn przez niego niezawinionych. Przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej ze wskazaniem przyczyny rozwiązania umowy.
Sposoby rozwiązania sporu zbiorowego
07 paź 2015
Spór zbiorowy może dotyczyć np. warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych czy praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup zawodowych osób, którym przysługuje prawo zrzeszania się. Strony sporu zbiorowego w celu jego rozwiązania mogą prowadzić rokowania lub mediacje i arbitraż.
Co powinno znaleźć się w regulaminie ZFŚS?
07 paź 2015
Pracodawcy zobowiązani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (bądź tworzący go mimo braku obowiązku) powinni opracować i wprowadzić regulamin ZFŚS.Jakie regulacje powinien zawierać regulamin ZFŚS?
Kiedy rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego?
07 paź 2015
Trwają ostatnie ustalenia, kiedy rozpoczną się prace Rady Dialogu Społecznego (RDS), która zrzesza przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. RDS ma zająć się zmianami w Kodeksie pracy, ustawą o związkach zawodowych oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego weszła w życie 11 września br. i zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.
Przeniesienie służbowe pracownika w różnych grupach zawodowych
06 paź 2015
Przeniesienie służbowe może polegać na zmianie miejsca pracy lub warunków pracy i płacy. Pracodawca, przenosząc pracownika na inne miejsce pracy lub stanowisko pracy, powinien mu zmienić warunki pracy i płacy. W przypadku szczególnych grup pracowników może nastąpić przeniesienie służbowe na innych zasadach. Dotyczy to pracowników sfery budżetowej i samorządowej.
Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron
06 paź 2015
Porozumienie stron jest najczęściej i najchętniej stosowaną metodą zakończenia stosunku pracy. Porozumienie stron jest jednym z kilku możliwości rozwiązania umowy o pracy przewidzianych przepisami ustawy – Kodeks pracy. Obie strony stosunku pracy, pracownik i pracodawca mogą skorzystać z tego trybu rozwiązania umowy o pracę.
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy
05 paź 2015
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy jest prowadzone przed sądem pracy. W sprawach pracowniczych można występować do sądu pracy w przypadkach wskazanych przez przepisy Kodeksu pracy.
Co przysługuje pracownikowi z tytułu podróży służbowej?
05 paź 2015
Pracownikowi, z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonych przez pracodawcę, przysługują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów, innych niezbędnych udokumentowanych wydatków (określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb). W czasie podróży krajowej dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia.
Wysokość dofinansowania z PFRON
05 paź 2015
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) to fundusz celowy, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, posiadający osobowość prawną powołany do wspierania rehabilitacji oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych. Jaka jest kwota miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz kto nie może skorzystać z dofinansowania?
Czym jest outplacement?
05 paź 2015
Outplacement jest to pomoc zwalnianym pracownikom w znalezieniu nowej pracy, oferowana przez przedsiębiorstwo zmuszone do redukcji zatrudnienia. Outplacement może być indywidualny (prowadzony dla konkretnej, wybranej osoby) bądź grupowy (dla określonych grup zawodowych zwalnianych w firmie).
Potwierdzenie zdolności do pracy - orzeczenie lekarskie
02 paź 2015
Potwierdzenie zdolności pracownika do pracy następuje na podstawie badań lekarskich zakończonych wydaniem przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o braku przeciwwskazań do świadczenia pracy przez pracownika na danym stanowisku. Orzeczenie lekarskie jest również dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby (jego lub w określonych sytuacjach również członka rodziny).
Senat za ograniczeniem ulg we wpłatach na PFRON
02 paź 2015
Senat poparł ograniczenie do 50 proc. ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, co ma zapewnić stabilność funkcjonowania PFRON. Wymiar kar dla pracodawców, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON ma wynosić trzykrotność różnicy między tym, co należało się funduszowi, a co do niego nie wpłynęło, jednak nie więcej niż 30 proc. należnej ulgi.
Wysokość ekwiwalentu za odzież i obuwie robocze
01 paź 2015
Zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego jest jednym z elementów wypełniania przez pracodawcę obowiązków w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu pracy. Pracodawca powinien zapewnić wydanie odzieży i obuwia roboczego nowo zatrudnionemu pracownikowi, jeżeli wymagają tego przepisy bhp. Obowiązek ten dotyczy również sytuacji, gdy w czasie zatrudnienia następuje zmiana stanowiska pracy na wymagające używania odzieży i obuwia roboczego.
Podstawowe obowiązki pracownika w prawie pracy
29 wrz 2015
Pracownik zawierając umowę o pracę zobowiązuje się do sumiennego i starannego świadczenia pracy, stosowania się do poleceń przełożonych, wykonywania ciążących na nim obowiązków i dbania o dobro zakładu pracy. Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w Kodeksie pracy. Za niewypełnianie lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków pracownik może ponieść odpowiedzialność porządkową, a nawet może zostać zwolniony dyscyplinarnie.
Niewypłacalność pracodawcy w prawie pracy
29 wrz 2015
Niewypłacalność pracodawcy zachodzi, gdy na podstawie przepisów prawa upadłościowego i naprawczego sąd upadłościowy wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości pracodawcy obejmującej likwidację majątku dłużnika, ogłoszeniu upadłości pracodawcy z możliwością zawarcia układu. W sytuacji gdy pracodawca jest niewypłacalny, roszczenia jego pracowników, byłych pracowników lub członków rodziny zmarłego pracownika są zaspokajane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Nagroda dla pracownika a składki ZUS
29 wrz 2015
Nagrodą jest dodatkowe, zwykle jednorazowe, wynagrodzenie pieniężne, wypłacane pracownikom za specjalne zasługi, z okazji świąt, jubileuszu firmy itp. Czy wartość nagrody pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?
Co jest finansowane z Funduszu Pracy
23 wrz 2015
Fundusz Pracy ma na celu finansowanie świadczeń przysługujących bezrobotnym oraz programów na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. Ze środków Funduszu Pracy finansowane są m.in. koszty wynagrodzeń wypłacanych młodocianym, koszty szkolenia pracowników, bezrobotnych i innych uprawnionych osób, kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
Obowiązki pracodawcy w związku z prowadzeniem egzekucji z wynagrodzenia
22 wrz 2015
Z wynagrodzenia pracownika może być prowadzona zarówno egzekucja administracyjna, jak i komornicza. Organ egzekucyjny wysyła do pracodawcy osoby zadłużonej i do dłużnika zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia. W związku z prowadzeniem egzekucji na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków. Za ich niewypełnienie grozi kara grzywny do 2 tys. zł.
Umowa o zakazie konkurencji w prawie pracy
22 wrz 2015
Jako działalność konkurencyjną można wskazać działalność pracownika naruszającą lub zagrażającą interesom pracodawcy. Pracownicy w umowie o zakazie konkurencji zarówno na czas trwania umowy o pracę, jak i po jej zakończeniu mogą zostać zobowiązani do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.
Granice potrąceń dokonywanych z wynagrodzenia pracownika
22 wrz 2015
W celu ochrony interesów pracowników określono tzw. limity lub granice dokonywanych potrąceń z przysługującego im wynagrodzenia za pracę. Kodeks pracy określa szczegółowo jakie potrącenia mogą być dokonywane z wynagrodzenia bez zgody pracownika.
Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę
22 wrz 2015
Chociaż wypowiedzenie stanowi zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę, to jednak ustawodawca stawia warunki prawidłowości wypowiedzenia. Poprawność wypowiedzenia wymaga spełnienia zarówno przesłanek formalnych, jak też należytego uzasadnienia. Pomimo faktu, iż każde wypowiedzenie jest skuteczne, to jednak poprawne jego złożenie, chroni pracodawcę przed ewentualnymi roszczeniami pracownika.
Czy pracownik lub gość przebywający na terenie zakładu może odmówić badania trzeźwości
21 wrz 2015
Zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego pracodawca może uruchomić procedurę badania trzeźwości pracownika wyłącznie w razie uzasadnionego podejrzenia znajdowania się przez pracownika w stanie nietrzeźwości. Gdy pracownik odmówi badania, a jednocześnie jego zachowanie obiektywnie nie będzie rodzić uzasadnionych wątpliwości, że znajduje się pod wpływem alkoholu pracodawca nie będzie miał zatem środków do „przymuszenia” pracownika do poddania się badaniu.
Pojęcie dnia wolnego od pracy
21 wrz 2015
Dni wolne od pracy to dni, w których pracownik nie świadczy pracy. Przepisy prawa pracy wyróżniają następujące rodzaje dni wolnych od pracy, m.in. niedziela, święto, dzień wolny za święto. Ponadto Kodeks pracy ściśle określa kiedy pracownik może pracować w niedziele i święta.
Umowy na czas określony po nowelizacji Kodeksu pracy
21 wrz 2015
Od lutego 2016 roku w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu pracy, zgodnie z którą obecnie obowiązujące przepisy dotyczące umów zawieranych na czas określony zostaną zmienione. Co do zasady, umowy na czas określony będą zawierane maksymalnie na okres 33 miesięcy między tymi samymi stronami a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech co oznacza, że każdorazowo czwarta umowa na czas określony powinna być zawierana na czas nieokreślony. Od tej zasady przewidziane zostały wyjątki.
Bilety dla pracowników a składki ZUS
21 wrz 2015
Pracodawca może dofinansować pracownikom bilety na przejazd środkami lokomocji, do teatru, kina. Czy bilety dla pracowników są opodatkowane podatkiem dochodowym i podlegają oskładkowaniu?
Uzgodnienia między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem
21 wrz 2015
Przed zatrudnieniem pracownika tymczasowego, agencja pracy tymczasowej powinna uzgodnić z pracodawcą użytkownikiem m.in. rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy tymczasowej, czy sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego.
Zasady zatrudniania cudzoziemców
17 wrz 2015
Cudzoziemiec zatrudniony w Polsce podlega polskim przepisom prawa pracy i podobnie jak polscy pracownicy ma prawo do godziwego wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jakie są zasady zatrudniania cudzoziemców?
Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania
17 wrz 2015
Kodeks pracy nie zawiera szczegółowej regulacji poświęconej mianowaniu. W tym zakresie odsyła do innych aktów prawnych regulujących prawa i obowiązki poszczególnych grup zawodowych. Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania może nastąpić tylko wtedy, gdy przewidują to przepisy prawa, np. ustawa o pracownikach samorządowych, czy Karta Nauczyciela.
Mediacja w sporach z zakresu prawa pracy
17 wrz 2015
W razie sporu pracownik oraz pracodawca powinni dążyć do ugodowego zakończenia sporu. Takim sposobem jest mediacja, która może być prowadzona na podstawie umowy o mediację lub postanowienia sądu.
Jednolity kontrakt o pracę zamiast umowy o pracę - propozycje zmian
15 wrz 2015
Zastąpienie umów o pracę oraz umów zleceń jednolitym kontraktem pracy, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej nie mniejszej niż 12 zł, likwidację finansowania etatów związkowych przez przedsiębiorstwa - zaproponowała PO w programie gospodarczym, który ocenili eksperci.
Roboczogodzina pracownika ochrony w sądzie to 5,79 zł
15 wrz 2015
Stawka jednej roboczogodziny pracownika ochrony w sądzie wynosi tylko 5,79 zł bez VAT, czyli ponad połowę mniej niż ustawowe wynagrodzenie minimalne. Nowelizacja ustawy o Prawo zamówień publicznych miała polepszyć sytuację w sektorze. Jednakże rzeczywistość pokazuje, że podmioty publiczne decydują się na oferty firm usługowych, w których roboczogodzina pracownika wyceniana jest poniżej minimalnego wynagrodzenia - uważają eksperci z Konfederacji Lewiatan.
Wyższe kary dla pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów - projekt
15 wrz 2015
Szersza ochrona praw pracowników, m.in. przez zapis w kodeksie karnym , że kto narusza prawa „osoby wykonującej pracę zarobkową" wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan jest niepotrzebna, gdyż zgodnie z obowiązującym stanem prawnym interesy pracownika są dostatecznie chronione.
Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego
15 wrz 2015
11 września 2015 r. weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład Rady?
Rekord ofert pracy - sierpień 2015 r.
09 wrz 2015
W sierpniu 2015 r. padł rekord ofert pracy od 2001 r. Pracodawcy w urzędach pracy zgłosili 119 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. Sytuacja najbardziej poprawiła się na w województwie śląskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim.
Zmiany w PFRON - pierwsze czytanie w Sejmie
09 wrz 2015
Projekt noweli ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zakłada wprowadzenie wpłat na Fundusz, z uwagi na nieprawidłowości w ich wystawianiu, m.in. przy wystawianiu ulg. 8 września 2015 r. odbyło się pierwsze czytanie ustawy.
Zmiany w dokumentacji pracowniczej
08 wrz 2015
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki zakłada, że tylko wybrane dokumenty, m.in. świadectwo pracy, wypowiedzenie umowy mają być przechowywane przez 50 lat od ustania zatrudnienia pracownika. Projekt wymaga jednak dalszych prac i nie będzie skierowany do Sejmu w tej kadencji.
Weksel w prawie pracy
07 wrz 2015
Przepisy prawa pracy nie zawierają wyraźnego zakazu wystawiania weksli w stosunkach pracy. Pracodawcy często korzystają z takiego zabezpieczenia, w szczególności przy powierzeniu pracownikowi mienia z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Jednak zdaniem Sądu Najwyższego posługiwanie się wekslem do zabezpieczenia roszczeń pracodawcy wobec pracowników jest niezgodne z prawem. Stanowisko to podzielają także resort pracy i PIP.
Praca z polecenia - zalety
03 wrz 2015
Rekrutacja z polecenia to nie tylko oszczędność czasu, ale również minimalizacja ryzyka. Rekruterzy chętnie spotykają się na rozmowach kwalifikacyjnych z osobami poleconymi przez pracowników, gdyż pracodawca może dowiedzieć się o kandydacie z polecenia nieco więcej niż z CV.
Rada Dialogu Społecznego od 11 września 2015 r.
31 sie 2015
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wejdzie w życie 11 września br. i od tego dnia pracodawcy, związki oraz rząd będą mogły zgłaszać członków Rady. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.
Wolna sobota nie dla wszystkich pracowników - wyniki PIP
28 sie 2015
Co piąty pracownik nie miał wolnej soboty - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto wzrosła liczba nieprawidłowości w uzupełnianiu ewidencji czasu pracy.
Projekt zmian w ubezpieczeniach grupowych
27 sie 2015
Posłowie zaakceptowali projekt zmian w przepisach ubezpieczeniowych, który określa nowe zasady zawierania ubezpieczeń grupowych, m.in. grupowych pracowniczych ubezpieczeń na życie.