REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

Marzena Szulc
Niemieccy pracodawcy a 4 fala covid
Niemieccy pracodawcy a 4 fala covid
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

Niemieccy pracodawcy a 4 fala covid

Wiele firm nastawia się na nadejście jesiennej fali zachorowań. Chcąc zminimalizować straty, zaczęły wprowadzanie antycovidowych scenariuszy już teraz, prezentując różne pomysły i podejście – opisuje „Tagesschau”.

REKLAMA

Autopromocja

Szczepienia, testy, środki ochrony

Trudno przewidzieć, jak pandemia będzie się rozwijać jesienią i zimą” – uważa Gunnar Kilian, dyrektor ds. HR w Volkswagenie. VW nadal chce trzymać się wypróbowanego sposobu, czyli połączenia szczepień, testów i środków ochrony. Od początku kampanii firma udostępniła pracownikom w wielu swoich lokalizacjach możliwość szczepień, dzięki temu pracownicy mają teraz „możliwość powrotu do miejsca pracy w jasno określonych ramach, mogą się spotykać i nawiązywać osobiste kontakty”.

Ograniczenie liczby pracowników w firmie

Od początku lipca pracownicy Adidasa mogą ponownie pracować stacjonarnie w biurze, na zasadzie dobrowolności. „W centrali firmy jednocześnie może przebywać maksymalnie 2 tys. pracowników z blisko 5,5 tys.” – mówi rzecznik firmy. „We wszystkich budynkach, nie tylko w biurze, obowiązują środki higieny i ochrony, czyli zasady dotyczące zachowania odległości czy stosowania masek ochronnych”.

Firma ubezpieczeniowa Allianz przyjęła zasadę, według której zajętych może być jednocześnie maksymalnie 50 proc. stanowisk pracy, a w przestrzeniach typu open space – do 30 proc. „Wszyscy pracownicy mogą swobodnie decydować, czy chcą przychodzić do pracy w biurze, czy pracować zdalnie z domu. Faktyczna frekwencja w biurach wynosi obecnie średnio ok. 20 proc.” – pisze „Tagesschau”.

Praca zdalna i hybrydowa

Jeszcze ostrożniej do przebywania w biurze podchodzi Siemens, który zaleca, aby pracownicy „pracowali z domu, gdy tylko jest to możliwe” i ograniczali podróże służbowe do niezbędnego minimum. W biurach Siemensa stacjonarnie pracuje obecnie 5-15 proc. personelu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Telekom z końcem lipca zrezygnował z rekomendowania home office. Obecnie stara się motywować i zachęcać swoich pracowników do powrotu do pracy stacjonarnej wydarzeniami i specjalnymi akcjami. Ze względów bezpieczeństwa obłożenie biur jest na razie ograniczone do 50 proc.

Grupa DAX ma świadomość, że jeśli chodzi o pracę biurową, „nie powinno być powrotu do starego świata”. Jak podkreślają przedstawiciele firmy „przyszłością jest dla nas praca hybrydowa, dlatego chcemy jak najlepiej połączyć zalety pracy biurowej z zaletami pracy mobilnej”.

Na przyszłość pracy hybrydowej stawia też Thyssenkrupp. „Z naszego punktu widzenia ten proces jest nieodwracalny. Nie będzie już pełnego powrotu do +okresu przed pandemią+ w naszej firmie” – zapowiada rzecznik firmy, cytowany przez „Tagesschau”. Górną granicę fizycznej obecności pracowników w biurach ustalono obecnie na maks. 50 proc.

Bezpłatne, szybkie testy

W grupie Deutsche Wohnen „nadal istnieje obowiązek noszenia medycznych środków ochrony jamy ustnej i nosa we wszystkich pomieszczeniach biurowych, z wyjątkiem własnego stanowiska pracy”. Dostępne są bezpłatne szybkie testy, a biura wróciły do pracy od 1 lipca.

30% obłożenia biura

Firma Vonovia określiła maksymalne obłożenie biura na poziomie 30 proc. – zarówno dla centrali firmy, jak i swoich lokalizacji na terenie kraju. „Zauważyliśmy, że nasi koledzy chcą ponownie pracować w biurze po miesiącach pracy w domu. Zapotrzebowanie na taką formę pracy jest bardzo duże, wiec jeśli pozwolą na to warunki, wkrótce zwiększymy maksymalne obłożenie naszych biur do 50 proc.” – mówi rzecznik Vonovii. Podkreśla, że „spotkania nadal odbywałyby się cyfrowo”.

Ścisłe przestrzeganie zasad higieny i dystans

Henkel stawia na „ścisłe przestrzeganie zasad higieny”. Oprócz wymogu noszenia maski w pomieszczeniach, nadal obowiązuje przestrzeganie dystansu. Jak podkreśla rzecznik firmy, „nie ma wyjątków dla pracowników, którzy zostali już zaszczepieni, poddani testowi lub przeszli koronawirusa”. Jeśli chodzi o obłożenie w biurze, to „jest bardzo zróżnicowane”, wynosi 50-80 proc.

Firma BASF szacuje, że wskaźnik szczepień wśród pracowników firmy wynosi 75-80 proc., jednak nadal obowiązują ścisłe zasady dotyczące higieny i dystansu. „W dalszym ciągu utrzymujemy również obowiązek pozostawania w domu dla pracowników z objawami przeziębienia” – mówią przedstawiciele firmy, cytowani przez „Tagesschau”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA