REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EVP w okresie niepewności rynkowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Lisowska Marta
talent acquisition & development specialist w Randstad Polska
EVP w okresie niepewności rynkowej
EVP w okresie niepewności rynkowej

REKLAMA

REKLAMA

EVP czyli Employee Value Proposition a okres niepewności rynkowej - dlaczego warto je zrewidować?

Czym jest EVP?

Mianem EVP – Employee Value Proposition – określa się unikalne cechy pracodawcy, które wyróżniają go na tle konkurentów. Odpowiednio wypracowane nie tylko przyciągają talenty, ale również sprzyjają ich utrzymaniu w organizacji. Dlatego do określenia EVP warto zaangażować samych pracowników, a nie wyłącznie pracodawcę.

REKLAMA

Pamiętaj, że podejmowane przez Ciebie działania będące pochodną EVP w okresie niepewności rynkowej mogą wyglądać inaczej niż w normalnej sytuacji. To, co jeszcze do niedawna sprawdzało się podczas rekrutacji, dzisiaj może ograniczać jej skuteczność. W czasie kryzysu warto więc pochylić się nad EVP i przyjrzeć mu się jeszcze raz.

Jak niepewność rynkowa wpływa na oczekiwania pracowników?

REKLAMA

Możliwości rozwoju, atrakcyjne wynagrodzenie czy też pakiet benefitów –  to elementy, które jeszcze do niedawna przesądzały o tym, że firma była w stanie pozyskać i utrzymać pracowników. Wraz z nadejściem nowej rzeczywistości potrzeby personelu się zmieniły. I chociaż udział w atrakcyjnych, rozwijających projektach wciąż jest dla pracowników istotny, teraz rośnie znaczenie stabilności i bezpieczeństwa zatrudnienia. Potwierdzają to badania Randstad Employee Brand Research.

Zmiany w potrzebach pracowników są standardową odpowiedzią na kryzys. Wynikają z piramidy Maslowa. U jej podstaw leżą potrzeby fizjologiczne (zaspokojenie głodu i pragnienia) oraz potrzeby bezpieczeństwa, obejmujące m.in. posiadanie pracy. To absolutne minimum, niezbędne do życia. Dopiero zaspokojenie potrzeb niższego rzędu pozwala realizować potrzeby wyższego rzędu, w tym samorealizację czy też poczucie zawodowego spełnienia.

Kryzys – istotna reakcja przedsiębiorcy

Po pierwsze, kiedy pojawia się kryzys, nie każdy przedsiębiorca jest w stanie obronić wszystkie miejsca pracy. Po drugie,  żeby zachować zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, część pracodawców jest zmuszona obniżyć wynagrodzenie. Jeśli więc do tej pory za najważniejsze cechy EVP uznawałeś potrzebę samorealizacji czy też uznania, w dobie kryzysu powinieneś zaspokoić przede wszystkim potrzebę bezpieczeństwa. Możliwości rozwoju nie będą przez pracowników w ogóle brane pod uwagę, jeśli na co dzień będą drżeć o posadę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niezależnie od tego, jakie działania zamierzasz podjąć, postaw na komunikację. Zespół musi być na bieżąco informowany o sytuacji firmy. Jeżeli chcesz zabezpieczyć miejsca pracy, w związku z czym planujesz redukcję premii i szkoleń czy też obniżkę wynagrodzenia, poinformuj o tym personel. Organizuj cykliczne spotkania zarządu z pracownikami i postaw na szczery przekaz. W ten sposób zadbasz o poczucie bezpieczeństwa załogi.

Cyklicznie przeprowadzaj również badania opinii wśród pracowników. Dowiesz się z nich, na którym etapie piramidy Maslowa znajduje się Twój personel i czy należycie dbasz o zaspokajanie potrzeb załogi.

Budowa wizerunku dobrego pracodawcy w dobie niepewności

To, w jaki sposób zachowasz się w czasie niepewności, zdefiniuje Cię jako pracodawcę w oczach pracowników. Nawet w czasie kryzysu nie powinieneś zawieszać employer brandingu. Budowanie wizerunku to mozolna, długotrwała praca, od której nie ma wakacji.

Pamiętaj, działania, które podejmiesz teraz, mogą pozytywnie wpłynąć na pozycję Twojej firmy w przyszłości. Zwłaszcza, że nikt do końca nie wie, jak potoczy się sytuacja – czy będzie korzystniejsza dla kandydatów i pracowników, czy może pogorszy się. Postaw więc na szczerą komunikację.

Rozwój firmy w dobie kryzysu

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie firmy w dobie kryzysu borykają się z problemami. Niektóre przedsiębiorstwa dynamicznie się rozwijają, zwiększają moce przerobowe i aktywnie poszukują pracowników. Są one w stanie zapewnić personelowi nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również realizację potrzeb wyższego rzędu.

Mimo to również i te firmy powinny zrewidować EVP i skupić się na celach związanych ze stabilnością i bezpieczeństwem zatrudnienia. W ten sposób pracownicy będą wiedzieć, że pracodawca ma świadomość zmian toczących się na innych rynkach i dba o swój personel. Takie działanie pozwoli również wyróżnić przedsiębiorstwo na tle innych pracodawców i przyciągnie talenty.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA